Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vše bylo v bloku, který jsem zničil, řekl politik soudu v kauze zpronevěry

  16:56aktualizováno  16:56
Před šumperským okresním soudem poprvé stanul jeden z nejvlivnějších sociálních demokratů v Olomouckém kraji Jaroslav Králík. Spolu s bývalým předsedou představenstva Vodohospodářských zařízení Šumperk (VHZ) Liborem Dostálem čelí obžalobě ze zpronevěry téměř milionu korun kvůli svým poradenským službám.

Vlivný člen ČSSD v Olomouckém kraji Jaroslav Králík čelí u soudu obžalobě ze spoluúčasti na zpronevěře. | foto: Rostislav Hányš, MF DNES

Králík poskytoval poradenské služby VHZ k obřímu projektu na rekonstrukci a výstavbu nové kanalizační sítě v pěti městech šumperského okresu a soud má definitivně stanovit, zda poradenské služby odpovídaly proplacené sumě.

„Plnění nebylo poskytnuto a faktury měly jen zastřít vyvedení majetku ze společnosti,“ sdělil žalobce Lubomír Sedláček.

Libor Dostál je obžalován ze zpronevěry a Králík ze spoluúčasti. Oba dva jakékoliv provinění odmítají.

„Projekt byl kvůli chybám zablokován a hrozilo, že nebude poskytnuta dotace. Protože ve společnosti nebyl nikdo, kdo by byl schopen tak významný projekt administrovat, oslovil jsem pana Králíka, který má znalosti evropského práva a zkušenosti s administrováním projektů pro dotace, aby poskytoval poradenství,“ sdělil u soudu Dostál.

Poradce najal předseda VHZ bez vědomí představenstva

Podle něj Králík poskytl cenné rady, které přispěly k tomu, že projekt nakonec dostal z Evropské unie přibližně 1,2 miliardy korun dotací.

„Setkávali jsme se i několikrát týdně rady byly poskytovány buď ústně, elektronicky nebo písemně,“ popsal. Na dotaz soudce Dostál uvedl, že Králíka poznal už dříve, kdy radil s projekty Povodí Moravy v době, kdy tam byl generálním ředitelem.

„Byla to velmi dobrá spolupráce, která trvala zhruba rok. Proto jsem ho oslovil i později, aby pomohl s náročným projektem Horní Pomoraví II,“ řekl Dostál. O angažmá Králíka rozhodl sám bez představenstva.

„Nikdo se mě neptal, s kým spolupracuji, představenstvo zajímal výsledek,“ sdělil. Soudu také řekl, že ve VHZ nikdy nenechal proplatit nic, co by neodpovídalo odvedené práci a nikdy také od Králíka nedostal nic z toho, co mu VHZ vyplatila.

„Naopak jsem některým lidem musel hodně vadit, protože jsem překazil penězovod z VHZ v hodnotě 60 milionů korun,“ zdůraznil.

Králík: Schůzky byly v hotelu u dálnice kvůli úspoře času

Podobně odmítl jakoukoli vinu Králík. „Pan Dostál mě kontaktoval s tím, že na řešení je fakticky sám, jiná poradenská společnost podle něj přestala fungovat a vypadalo to, že projekt nebude realizován. Nakonec se podařilo peníze získat a projekt uskutečnit. Jsem rád, že jsem se na tom mohl podílet,“ sdělil.

Státnímu zástupci připadalo zvláštní, že se Dostál s Králíkem nejčastěji setkávali v restauraci olomouckého hotelu u dálnice místo kanceláře VHZ.

„Já jsem měl v té době ještě další klienty. Dojíždět několikrát týdně z Prostějova až do Šumperka by byla velká ztráta času,“ zdůvodňoval Králík. Pokud sám na problém nestačil, radil se prý s jinými odborníky.

„Konzultační služby, které jsem potřeboval v otázkách souvisejících s projektem, jsem nepřeúčtovával, jak je obvyklé, náklady jsem nesl sám,“ říkal.

Blok o poradenství jsem po splnění úkolu zničil, řekl obžalovaný

V pondělí vypovídal také František Winter, který Dostála vystřídal ve funkci předsedy představenstva VHZ v roce 2014, když se Dostál vrátil na Povodí Moravy. Do té doby byl jedním z členů představenstva.

„Já jsem se o existenci smlouvy s panem Králíkem dozvěděl až po svém zvolení do funkce předsedy představenstva. Nikde jsem nenašel žádné výstupy z této poradenské činnosti. Když jsem chtěl informace od pana Králíka, nedočkal jsem se žádné odpovědi, ale okamžitého vypovězení poradenských služeb,“ vysvětlil Winter.

Králík přitom tvrdí, že materiálů potvrzujících jeho práci pro VHZ je dostatek a orgány činné v trestním řízení je mají k dispozici. Jak ale fakturoval čas strávený poradenstvím prokázat nemůže.

„Všechno jsem si psal do bloku, ale ten jsem zničil poté, kdy jsem splnil svůj úkol. Kdybych věděl, co se kolem toho bude dít, tak jsem si ho nechal,“ řekl.

Člen představenstva: Ve zprávě byl nicneříkající text a tabulky

Po odchodu Dostála a ukončení smlouvy Králíka s VHZ dostal projekt Horní Pomoraví II na starosti Aleš Miketa, rovněž dlouholetý člen představenstva. O poradenství Králíka se dozvěděl až po opakovaných dotazech zároveň s Winterem.

„A co se týká poradenství, bylo to celé zvláštní. Viděl jsem zprávu, ve které byly asi dvě strany nicneříkajícího textu a čtyři strany ofocených německých norem a tabulek. Tak si aspoň já odborně fundovanou zprávu za drahé peníze nepředstavuji. Ani nebyla podepsána, takže jsme ani nemohli tušit, že autorem je pan Králík. Proto je dobré, když soud prověří vše, co s poradenstvím pana Králíka, které zadával pan Dostál, prověřuje,“ popsal Miketa.

Obří kanalizační projekt však nedokončoval ani on, ani Winter, ale nový předseda představenstva Petr Suchomel, který „zastal“ obě funkce.

Soud v pondělí jednání odročil, pokračovat bude na začátku října výslechem dalších svědků.

Králíka řešili i aktéři kauzy Vidkun

Kauza se dostala do povědomí i kvůli možnému projení s aktéry kauzy Vidkun. Policie v ní před rokem obvinila náměstka krajského ředitele Karla Kadlece, šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje, vlivného podnikatele Ivana Kyselého a hejtmana Jiřího Rozbořila.

O vyšetřování Králíka v jiném případu, jejž tehdy policie měla na stole, se podle tehdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) intenzivně zajímal právě Kyselý.

Detektivové, kteří zaznamenávali přepisy odposlechů schůzek podnikatele s dnes již bývalým policejním důstojníkem Kadlecem, byli přesvědčení, že Kyselý vyšetřování Králíka v druhé kauze přímo ovlivňoval. Z odposlechů podle spisu ÚOOZ vyplývalo, že aktéři hovořili v tom smyslu, aby policie Králíka za každou cenu za něco stíhala.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Další z rubriky

Policie hledá řidičku, která na D1 natlačila jiné auto do svodidel a ujela

Na dálnici D1 se poblíž Hranic střetla dodávka s osobním autem a poté narazila...

Už týden marně pátrají dálniční policisté z Olomouckého kraje po řidičce, která podle výpovědi dalších účastníků...

Prostějov už má opět venkovní padesátimetrový bazén, otevřel na dva týdny

V prostějovské místní části Vrahovice začalo lidem sloužit zrekonstruované...

Řešení nedostatku míst ke koupání se konečně dočkali obyvatelé Prostějova a okolí. V pátek otevřelo zrekonstruované...

Pole se mají zastavět kvůli výrobně radiofarmak, jejíž vznik není potvrzený

Vizualizace podoby Národního biomedicínského a biotechnologického parku, který...

MF DNES prozkoumala dokumenty, které určily jako jediné vhodné místo pro stavbu nového vědeckého parku pozemky o...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz