Jazykové školy hlásí v Olomouci velký zájem, hodně lidí se přitom chce učit i poměrně exotické jazyky. (Ilustrační snímek)

Jazykové školy hlásí v Olomouci velký zájem, hodně lidí se přitom chce učit i poměrně exotické jazyky. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jazykové školy se v Olomouci plní, velký zájem je o exotické jazyky

  • 1
Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem, praví známé rčení. V Olomouci jako by jej vzali za své a v letošním roce zaplnili jazykové kurzy ve specializovaných školách. Třeba ta, kterou v tomto roce nově otevřela Filozofická fakulta Univerzity Palackého, dokonce musela zdvojnásobit počet kurzů, aby vůbec pokryla poptávku.

"V září jsme otevřeli kurzy němčiny, angličtiny a češtiny jak pro Čechy, tak pro cizince, a zájem o ně je velký. Jediný kurz, který jsme nenaplnili, je anglický jazyk pro středoškoláky, o který opravdu zájem nebyl. U jiných jsme museli dokonce počet hodin navyšovat," řekl Ondřej Molnár, ředitel univerzitní jazykové školy UP Lift.

Velký zájem je pak překvapivě letos o exotické jazyky, jako je arabština, řečtina či turečtina. Kurzy v Olomouci nabízí například jazyková škola Miramare.

"Exotické jazyky nabízíme už čtvrtým rokem, zájem, který je o ně letos, ale nepamatujeme. Museli jsme otevřít dokonce dvanáct tříd po pěti až šesti studentech," popsala ředitelka školy Jitka Bajgarová.

Zájem je i o kurzy pro administrativu, obchod či právníky

Podle ní si jazyky exotických zemí často vybírají lidé jako druhý cizí jazyk například k angličtině.

"Velký zájem je i o odborně zaměřené kurzy na administrativu, obchodní jazyk či kurzy pro právníky. Lidé cizí jazyky potřebují v práci, často se chtějí ale vzdělávat i individuálně," dodává. Přestože ten pravý školní rok už na většině jazykových škol začal, hlásit se do kurzů mohou lidé po celý rok.

"Pokud je volno, žáky stále nabíráme, většinou pak zaplatí poměrnou část ceny," řekl Molnár.

Úroveň angličtiny na středních školách klesá, zní z jazykovek

Podle Václava Baláčka, ředitele jazykové školy Transperfect, pak pro žáky není problém naskočit do už rozběhnutého kurzu.

"Pro úplné začátečníky by to možná obtížné bylo, s těmi se ale mezi zájemci o studium nesetkáváme. Kromě toho mají lidé možnost využít individuálních kurzů," vysvětlil. Největší zájem o studium jazyků však mají mladí lidé do třiceti let.

"Studenti u nás hledají zlepšení, lidé, kteří dokončí vzdělání, si zase své znalosti chtějí udržet a navštěvují hlavně konverzační kurzy. Studenty například kolem padesátky téměř nemáme," popsal Baláček.

Na čem se ředitelé škol shodují, je klesající jazyková úroveň právě u studentů, kteří k nim míří ze středních škol.

"Je to opravdu překvapující, ale zatímco dříve jsme otevírali třídy spíše pro pokročilé, letos máme plnou třídu začátečníků. Na to, že většina z nich má státní maturitu z angličtiny, je to hodně divné. Otevírá to otázku, jakou úroveň taková zkouška vlastně má, když k nám pak chodí studenti, kteří anglicky skutečně neumí," přemýšlí Bajgarová.