Legendární olomoucký Jazz Tibet Club, který hostí hudebníky z celého světa (na snímku Maria Doyle Kennedyová) nyní prochází rekonstrukcí.

Legendární olomoucký Jazz Tibet Club, který hostí hudebníky z celého světa (na snímku Maria Doyle Kennedyová) nyní prochází rekonstrukcí. | foto: www.jazzclub.olomouc.com

Jazz Tibet Club přežil aféru černých pronájmů a dostává novou podobu

  • 2
S upravenou nájemní smlouvou, ale také interiérem zahájí po prázdninách novou kulturní sezonu olomoucký hudební klub Jazz Tibet. Po měsících nejasností okolo jeho budoucnosti totiž dostali provozovatelé od města další šanci pokračovat. Od začátku června je tak klub zavřený a pochází dlouho plánovanou rekonstrukci.

Osud klubu ohrozilo zjištění, že Spolek přátel olomouckého jazzu načerno dál pronajímal prostory, ze něž platí městu jen symbolické nájemné. Radní proto zvažovali, že klubu vypoví smlouvu. Nakonec to s ohledem na věhlas Jazz Tibetu neudělali, upraví pouze podmínky nájmu (více čtěte zde).

"Kvůli situaci, která se vlekla tři měsíce, jsme přerušili veškeré přípravy na rekonstrukci. Nyní už ale klub začínáme vyklízet a připravovat na zásadnější práce," nastínil dramaturg Jazz Tibet Clubu Vladimír Foret s tím, že se prostory hudebního klubu v nové podobě otevřou nejpozději 28. září. Ten den se zde totiž koná exkluzivní koncert světoznámého švýcarského trumpetisty Erika Truffaze.

Stavebními úpravami chtějí provozovatelé klubu místo uvolnit, prosvětlit a také lehce zvýšit jeho kapacitu. "Klub však není nafukovací, půjde o dvacet, maximálně padesát osob," tvrdí Foret. Současná kapacita Jazz Tibetu je 120 míst k sezení a 300 na stání.

Kromě nového nábytku bude v klubu vyšší pódium, lepší akustika a mimo jiné také třeba delší bar. Zásadní proměnu mají provozovatelé naplánovanou na toaletách a u zadního vchodu, kudy lidé vcházejí na koncerty a kde bude také šatna. Z prodejny vín, která je součástí domu a pronajímaných prostor, pak bude denní kavárna.

Jazz Tibet pořádá okolo devadesáti koncertů ročně. Už dávno to však nejsou jen jazzové akce, prostor dostaly i alternativní žánry. "Snažíme se vybrat takové věci, aby to pro lidi bylo co nejzajímavější - dva silné a kvalitní koncerty namísto osmi méně zajímavých. Dbáme na to, aby kapely byly autentické, kvalitní a s jasným názorem," doplnil Foret.

Klub bude i nadále dotovat koncerty ze zisku restaurace

Nájemní smlouva mezi městem a Spolkem přátel olomouckého jazzu zůstává platná. Radní pouze hledají opatření, aby budoucí provozování klubu bylo co nejtransparentnější. Jisté je, že klub bude nadále moci pronajímat restauraci a ze zisku dotovat koncerty.

"Některé formy kultury na sebe nemohou vydělat. Přijde nám absurdní vymýšlet nový model, ve kterém bychom stanovili tržní nájemné, ale na druhé straně pak milionovými částkami dotovali kulturní provoz," vysvětlil už dříve primátor Martin Novotný.

Postup vedení města ale ještě prověří kontrolní výbor zastupitelstva, na jehož posledním zasedání to navrhli opoziční sociální demokraté. "Došli jsme k tomu, že postupy radních jsou sice zřejmě legální, ale nestandardní. Proto chceme, aby je prověřil kontrolní výbor," vysvětlil stínový primátor a šéf klubu ČSSD Jiří Rozbořil. Zastupitelé s návrhem sociálních demokratů souhlasili.

Radní tvrdí, že porušení nájemní smlouvy je důvodem k výpovědi, ale ne nutností. Právě proto se nakonec i s ohledem na věhlas klubu přiklonili na stranu Spolku přátel olomouckého jazzu. "Výborných, možná excelentních restaurací a vinoték je v Olomouci víc. Zařízení typu Jazz Tibet je ale jedinečné," vysvětlil náměstek primátora Ivo Vlach.