Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je zima a sněží. V místech zasažených povodněmi se ale lidé už teď bojí tání

  12:50aktualizováno  12:50
V Olomouckém kraji leží už nyní, v polovině prosince, spousta sněhu. Tam, kde letos či vloni řádily povodně proto lidé začínají přemýšlet nad tím, jak zvládnou řeky jarní tání. Velkou vodou poškozená koryta jsou totiž na některých místech ve stavu, který se jako opravené rozhodně označit nedá.
Povodně poničily koryta řek na Jesenicku (na archivním snímku), Hranicku, Přerovsku nebo v části Olomouce. Lidé se proto nyní obávají jarního tání.

Povodně poničily koryta řek na Jesenicku (na archivním snímku), Hranicku, Přerovsku nebo v části Olomouce. Lidé se proto nyní obávají jarního tání. | foto: HZS Olomouckého kraje

V letošním roce zasáhly povodně v Olomouckém kraji hlavně Hranicko a Přerovsko, vloni zase prudké deště vyplavily obce na Jesenicku. Záplavy napáchaly stamilionové škody, opravy ale váznou a zásadní protipovodňová opatření chybějí.

Například suchý poldr na řece Bečvě je stále jen na papíře, nejvíce postižená obec Troubky na Přerovsku má sice protipovodňový val postavený na základech staré selské hráze, ten však zadrží jen menší vodu (více o něm čtěte zde).

Kromě toho jsou na řadě míst koryta toků zanesená, kvůli tomu například voda letos v létě vyplavila Slavonín u Olomouce (čtěte také Za vyplavený Slavonín může zanesené koryto. Do dvou let se ale nic nezmění).

"Od povodní v létě jsme udělali řadu opatření, zprovoznili jsme například odvodňovací příkopy. Máme přislíbenou i novou zpětnou klapku, kterou někdo ukradl, a která velkou vodu nepustí do obce. Ale například Moštěnka se již dlouho nečistila. Samozřejmě máme obavy, pokud by přišlo prudké jarní tání, co bude," přiznal starosta Horních Moštěnic Vladimír Martínek.

Na Jesenicku stihli za rok a půl opravit jen cesty a mosty

Protipovodňová opatření 2007-2013

řeka a místo

- Bělá, Bukovice
- Morava, Olomouc-Černovír (ochranná hráz)
- Morava, Lesnice (ochranná hráz)
- Třebůvka, Moravičany (hrázování)
- Morava, Olomouc (rozšíření koryta)
- Morava, Mitrovice (ochranné hráze)
- Oslava, Dlouhá Loučka (rekonstrukce hrází)
- Mlýnský náhon, Vlkoš
- Skorošický potok
- Olešnice
, Mikulovice u Jeseníka
- Lebník, Česká Ves
- Brabínek, Nová Hradečná
- Hrabovský potok, Hrabová u Dub.
- Morava, Litovel
- Bečva, Teplice nad Bečvou (suchý poldr)

(výběr z budovaných i plánovaných akcí; zdroj: krajský úřad, Povodí Moravy)

Na odstraňování následků letošních povodní Olomoucký kraj rozdělil postiženým obcím na Hranicku a Přerovsku dvacet milionů korun od státu.

Na Jesenicku ale obce zvládly za rok a půl jen základní opravy cest a mostů. Škody zde přitom dosáhly kolem dvou miliard korun.

"Teď už jsme dávno měli být někde jinde. Pořád jsme ve stavu, kdy máme hotové jen základní opravy obecních komunikací a mostů, to je zatím opravdu málo," zlobil se před časem Leoš Hannig, starosta Vápenné na Jesenicku.

Meteorologové potvrzují, že pokud by se na jaře teplota prudce zvýšila a do toho by ještě začalo pršet, povodně se rozhodně nedají vyloučit. Letošní rok je totiž ve srovnání s několik posledními lety na sníh opravdu bohatý.

"Například v Jeseníkách bylo v tuto dobu více sněhu v roce 2005, ale je teprve polovina prosince a hodnotit celou zimu je předčasné," nastínila Mirka Mrázková z ostravské pobočky hydrometeorologického ústavu.

Povodí Moravy se na jarní tání připravuje v průběhu celé zimy, když z přehrad postupně upouští vodu. "Každoročně samozřejmě také provádíme čištění koryt řek podle aktuální potřeby," uvedla mluvčí podniku Eva Grodová.

Ochrana proti vodě je zatím vyčíslena na téměř 3 miliardy

O protipovodňových opatření v Olomouckém kraji tento týden shodou okolností jednali krajští zastupitelé. Za klíčové považují suchý poldr na Bečvě v Teplicích nad Bečvou, ochranu Olomouce a Chomoutova, stavby v Mohelnické brázdě a hráz proti stoleté vodě v Troubkách nad Bečvou.

Další akce proti velké vodě jsou podle kraje nutné na horním toku Moravy, na Desné, na Oskavě a Oslavě, na střední Moravě hlavně v Tovačově, Lobodicích a Kojetíně, a také na Moštěnce a Nemilance.

"Samostatnou oblastí je pak revitalizace menších vodních toků nebo jejich částí. Zejména u takzvaných zemědělských toků je výsledek efektivní," uvedl náměstek hejtmana Pavel Horák.

Podle něj jde třeba o říčky Blata, Valová nebo Třebůvka. Do roku 2007 v Olomouckém kraji stát na protipovodňových opatřeních utratil téměř sedm set sedmdesát milionů korun. Přes dvacítku dalších akcí za víc než dvě miliardy je v běhu, nebo se plánuje.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Velká oprava chrámu na dva roky zavře nejkrásnější olomouckou vyhlídku

Věž olomouckého kostela svatého Mořice, na jejímž vrcholu ve výšce 46 metrů se...

Na videa a fotky z vyhlídky na vrcholku věže chrámu svatého Mořice budou muset na nějaký čas zapomenout návštěvníci...

Motorkář se srazil s autem, hořící benzin mu popálil hlavu i končetiny

Po srážce osobního vozu s motorkou na Šumpersku začalo hořet palivo, které...

K dopravní nehodě doprovázené požárem museli vyjíždět hasiči, záchranáři a policisté na Šumpersku. Při srážce osobního...

Prostějov už má opět venkovní padesátimetrový bazén, otevřel na dva týdny

V prostějovské místní části Vrahovice začalo lidem sloužit zrekonstruované...

Řešení nedostatku míst ke koupání se konečně dočkali obyvatelé Prostějova a okolí. V pátek otevřelo zrekonstruované...

Najdete na iDNES.cz