Jediná pohotovostní lékárna v kraji v olomoucké fakultní nemocnici končí, provoz byl příliš ztrátový. Ilustrační foto

Jediná pohotovostní lékárna v kraji v olomoucké fakultní nemocnici končí, provoz byl příliš ztrátový. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MAFRA

Jediná pohotovostní lékárna na Olomoucku končí, prodělávala

  • 7
Pohotovostní lékárna v olomoucké fakultní nemocnici bude fungovat jen do konce roku, od ledna už ji největší zdravotnické zařízení v kraji nebude provozovat. Důvodem je podle nemocnice ztrátovost, lidé s potížemi se tak budou muset spolehnout přímo na ošetřujícího lékaře.

"Vedení kraje se dohodlo s naší nemocnicí na ukončení provozu pohotovostní lékárny, který byl výrazně ztrátový," potvrdil mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Olomoucký kraj vydal ročně na provoz lékárny 66 tisíc korun. Reálně však podle nemocnice náklady překračovaly 1,3 milionu korun, a ta tak hradila službu převážně z vlastních zdrojů.

"Měli jsme s fakultní nemocnicí smlouvu mimo jiné i na pohotovostní lékárnu, která měla být otevřená non stop. Smlouvu fakultní nemocnice od počátku neplnila," uvedl náměstek olomouckého hejtmana Michael Fischer.

Naopak Havrlant oponoval, že pacienti měli k lékům v době, kdy byly ostatní lékárny zavřené, přístup tak, jak bylo dohodnuto. A to i přesto, že provoz lékárny pro "akutní" případy byl prodělečný.

"Kraj jsme na tento fakt upozorňovali. Jeho povinností je tuto službu zajistit," dodal Havrlant s tím, že měsíčně možnost zajít pro léky do pohotovostní lékárny využila bezmála tisícovka lidí.

Nezbytné množství léků dostanou pacienti u doktora

Ani po Novém roce ovšem nezůstanou nemocní bez potřebných medikamentů v době, kdy jsou běžně lékárny zavřené. "Každý pacient nezbytně nutné léky dostane v ordinaci přímo od lékaře na pohotovosti. Musí dostat tolik léků, aby mu vystačily do doby, než bude otevřená běžná lékárna," popsal Fischer.

Na začátku roku se do areálu nemocnice přesunula k už fungující dětské a zubní pohotovosti také služba první pomoci pro dospělé. Ta do té doby fungovala v prostorách polikliniky u olomoucké tržnice. "Všechny tři pohotovostní služby budou v nemocničním areálu fungovat dál," poznamenal Havrlant.

Vedení zdravotnického zařízení už v polovině letošního září předložilo zástupcům hejtmanství návrh na úpravu výše příspěvku, který samospráva poskytuje na provoz pohotovosti v krajské metropoli. Dosud činil celkový příspěvek kraje na dětskou, dospělou, zubní a lékárenský "nadstandard" 1,96 milionu korun ročně.

"Nechceme po kraji, aby hradil celkové náklady. Dohodli jsme se na navýšení příspěvku u dětské pohotovosti, která byla rovněž výrazně ztrátová," vysvětlil ředitel fakultní nemocnice Radomír Maráček. Celkový příspěvek hejtmanství má pro příští rok vzrůst na celkem tři miliony korun.

Problém je i se sháněním lékařů pro pohotovosti

Dětská a zubní pohotovost v areálu nemocnice je lidem k dispozici ve všední dny od 17. do 7. hodin dalšího dne. O víkendech nepřetržitě.
"Na tyto dvě služby jsme v roce 2009 přispěli 1,2 milionu korun," dodal mluvčí kraje Ivo Heger.

Lékařskou službu první pomoci pro dospělé, děti a zubní ročně využije přibližně 25 000 lidí. Ovšem při zajištění této pohotovostní péče bude pro příští rok nemocnice muset vyřešit jiný problém a to personální pokrytí.

"V běžném provozu nemocnice zaměstnáváme pouze lékaře specialisty, praktické lékaře pro pohotovost máme dohodnuté externě na základě smluv. V tuto chvíli ale řada z nich plánuje smlouvy vypovědět," dodal Maráček.

Doktoři jako důvody odstoupení od dohod uvádějí únavu po nočních službách, která se pak projevuje v jejich vlastních praxích. "A ani finance pro ně nejsou motivací. Budeme pravděpodobně muset přijmout lékaře s atestací pro praktické lékařství," nastínil možné řešení Maráček.