Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firmy z Jesenicka loví lidi v Polsku, využívají tamní vyšší nezaměstnanost

  4:51aktualizováno  4:51
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků pociťují už i firmy na Jesenicku, kde je přitom tradičně nejvyšší počet nezaměstnaných v celém Olomouckém kraji. Vhodné lidi proto hledají i za hranicemi, zejména v Polsku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Například společnost Plastkon z Mikulovic chce využít toho, že v sousedním Polsku zrušili továrnu, v níž pracovalo 150 lidí. Firma patřící k největším evropským producentům plastových výrobků pro dům a zahradu přitom dává práci řadě dělníků od severních sousedů už nyní.

„V Prudníku ležícím patnáct kilometrů od Mikulovic zavřeli Francouzi závod na výrobu cartridgí. V současnosti jsme připraveni vzít dvanáct lidí,“ informoval majitel Plastkonu Daniel Hama. Podle něj firmu Plastkon oslovil polský úřad práce ve spolupráci s francouzským majitelem závodu.

„Byli jsme vedle šesti polských firem pozváni jako jediný český zaměstnavatel na jednání, jehož cílem bylo najít co nejdřív propuštěným lidem práci,“ popsal Hama s tím, že o polské zaměstnance má Plastkon velký zájem. Řada Poláků tam už pracuje.

„Vezmeme nejen kvalifikované seřizovače a nástrojaře, které proškolíme, ale také lidi na zaučení. Poláci se nám osvědčili. Jsou to dobří pracanti,“ pochvaloval si Hama.

V blízké době chce Plastkon další desítky lidí

Kolik bývalých zaměstnanců ze zrušené fabriky v Prudníku nakonec zakotví v Mikulovicích, zatím není jasné. Plastkon totiž plánuje přijmout časem víc než jen dvanáct nyní avizovaných dělníků.

„Myslím, že v další etapě by to mohlo být až několik desítek lidí. Otázka je, jestli si po propuštění ze závodu v Prudníku mezitím nenajdou práci jinde,“ podotkl Hama.

Poláci přitom nacházejí uplatnění na Jesenicku stále víc. Například ve strojírenské společnosti Česko-slezská výrobní ve Zlatých Horách jich pracuje devadesát.

„Bez Poláků si už výrobu u nás neumíme představit, protože bychom jinak nesehnali dostatek zaměstnanců,“ sdělil šéf výroby Kamil Žáček.

Za hranicemi je výrazně vyšší nezaměstnanost

Česko-slezská výrobní je jedním z největších výrobců obytných a sanitárních kontejnerů v Evropě, který patří do nadnárodní rakouské společnosti Containex. Zaměstnance nabírá dál.

„Hledáme i v Polsku další, nezávisle na tom, zda tam nějaká firma skončila. Kvalitních lidí není nikdy dost,“ doplnil Žáček.

Šéf olomoucké krajské hospodářské komory Bořivoj Minář uvedl, že zaměstnávání Poláků může alespoň zčásti řešit nedostatek zaměstnanců ve firmách v Olomouckém kraji, zvláště v pohraničí.

„Výhoda je, že stejně jako my jsou v Evropské unii a nikdo se nemusí ptát, jestli sem můžou jít pracovat. Takže pokud se Poláci dozví, že za hranicemi je práce, mohou přijet třeba do Mikulovic a domluvit se,“ sdělil Minář, který má podobně jako majitel Plastkonu o polských zaměstnancích dobré mínění.

„Poláci jsou dobří na práci a chtějí pracovat. Navíc zvlášť v pohraničních oblastech Polska je výrazně vyšší nezaměstnanost než u nás, což nám nahrává,“ řekl Minář.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Trest veliteli „bévépéčka“ za zásah dalšího vozu neplatí, čeká ho nový soud

Velitel bojového vozidla pěchoty Marcel Kulišťák, který čelí obžalobě z...

Soudní projednávání nehody při nočních střelbách na Libavé, při které armádní bojové vozidlo pěchoty zasáhlo vedle...

Nová trasa by oddálila stavbu o čtyři roky, říká vyjednavač dokončení D1

Ředitel ŘSD David Čermák.

Je to muž, jemuž se v roce 2011 podařilo ukončit letitý spor státu s farmářkou Ludmilou Havránkovou blokující dostavbu...

Ročně projedu 16 zemí, říká cestovatelka, radící jak brázdit svět levně

Cestovatelka Hana Machalová

Je rodačkou z Přerovska, nyní žije v paneláku ve Vsetíně a donedávna pracovala jako sekretářka. Přesto je Hana...

Najdete na iDNES.cz