Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát štědřeji podpoří nejchudší regiony, Jesenicko mezi nimi chybí

  8:50aktualizováno  8:50
Stát se rozhodl pomoci pracovnímu trhu v nejchudších oblastech Česka. V pěti nejpostiženějších okresech proto zvýšil dotaci na vytvoření každého nového pracovního místa z 50 na 200 tisíc korun. Jesenicko ale mezi vybranými překvapivě chybí. Nelíbí se to hejtmanovi ani místním.
V nejchudších regionech s nejvyšší nezaměstnaností bude stát nově vyplácet za každé vzniklé pracovní místo čtyřikrát víc než dosud. Jesenicka se to ale prozatím týkat nebude. (ilustrační snímek)

V nejchudších regionech s nejvyšší nezaměstnaností bude stát nově vyplácet za každé vzniklé pracovní místo čtyřikrát víc než dosud. Jesenicka se to ale prozatím týkat nebude. (ilustrační snímek) | foto: Daniel Beran, MAFRA

"S tím nemůžeme souhlasit, protože Jesenicko je na tom velmi špatně. Systém podpory je divně nastavený, když na peníze nedosáhne právě Jesenicko," diví se hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Zajímavou podporu tak nakonec mohou čerpat firmy, které zřídí nová místa v jiných chudých částech země - konkrétně okresy Most, Ústí nad Labem, Chomutov, Bruntál a Karviná.

Jenže proč vypadlo ze systému vyšších podpor právě Jesenicko? "Zmíněná podpora je dostupná pouze v okresech s mírou nezaměstnanosti nejméně o 50 procent vyšší, než je průměrná míra nezaměstnanosti v České republice. V době hodnocení to byly okresy Most, Bruntál, Ústí nad Labem, Karviná a Chomutov," vysvětlila Adéla Tomíčková, mluvčí agentury CzechInvest, přes kterou vláda peníze do regionů posílá.

"Možnost získání dotace se týká firem z oblasti zpracovatelského průmyslu, technologických center a center strategických služeb," uvedl generální ředitel CzechInvestu Ondřej Votruba.

Jesenicka se to ale netýká, klíčovou podmínku okres těsně nesplnil, chybělo jen přibližně čtvrt procentního bodu v kolonce míra nezaměstnanosti. K jeho smůle totiž ministerští úředníci využili data, která chudému regionu podrazila nohy.

"Jeseník je okres s velmi vysokým podílem sezonních prací. Zřejmě se podklady braly v době, kdy se sezonní práce rozběhly," domnívá se mluvčí olomoucké pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník.

Stát by měl sezonní výkyvy zohledňovat, zlobí se místní

Podle něj loni v červenci byl jesenický okres až na 12. místě od konce žebříčku okresů s nejvyšší nezaměstnaností. Přitom v prosinci byl už šestý a v lednu letošního roku dokonce druhý nejhorší. Aktuálně je třetí od konce a patří tedy k hlavním adeptům na vyšší podporu státu.

"Tyto výkyvy by měl stát zohledňovat. Potom by se nemohlo stát, že Jesenicko přijde o možnost čerpat vyšší podporu," zlobí se šéf Sdružení měst a obcí Jesenicka a starosta Lipové-lázní Lubomír Žmolík. Právě sdružení o vyšší podporu pro Jesenicko bojuje už řadu let.

"Je to nefér, protože Jesenicko je určitě mezi několika nejvíc postiženými okresy republiky," poukazuje Žmolík. Aktuálně vykazuje jesenický okres třetí nejhorší podíl nezaměstnanosti mezi okresy v celém Česku. Hůř je na tom jen Bruntál a Most.

"Já to nechápu. Bude to jako vždycky. Musíme se spolehnout na vlastní síly, protože na Jesenicko stát z vysoka kašle," reagoval na informace rozhořčeně například majitel firmy Plastkon Mikulovice na Jesenicku Daniel Hama. Patří k největším zaměstnavatelům na Jesenicku a letos už nabral čtyřicet lidí a další chce ještě přijmout.

"Dvě stě tisíc na jedno místo by byla úžasná vzpruha. O to víc bychom mohli věnovat na další rozvoj firmy," podotýká Hama.

CzechInvest: Údaje se vyhodnocují každých šest měsíců

Olomoucký kraj chce spolu s obcemi udělat vše pro to, aby se peníze dostaly ve větším objemu také na Jesenicko.

"Je potřeba všechno prověřit a vyhodnotit, abychom měli v rukou věcné argumenty. Pokusíme se ten systém změnit ve prospěch Jesenicka," slibuje hejtman Rozbořil.

Podle CzechInvestu by se v budoucnu skutečně potřebná podpora na Jesenicko dostat mohla.

"Údaje se budou přepočítávat každých šest měsíců. Pokud toto kritérium splní v budoucnu i jiný okres, bude podpora na vytvořené pracovní místo zvýšena i tam," ujistila mluvčí CzechInvestu Tomíčková.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Zlaté Hory chtějí prolomit vládní veto a znovu v Jeseníkách těžit zlato

Milan Blažeňák a Miroslav Klapich u posledního vytěženého vozíku s rudou který

Město Zlaté Hory na Jesenicku zahájilo tažení za obnovení těžby zlata, kterého tu v zemi ještě stále leží tuny. Chtějí...

Elektrárnu Dlouhé Stráně zvolili čtenáři unikátním turistickým cílem

Horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na vrcholu stejnojmenné...

V hlasování o nejzajímavější unikátní turistický cíl v regionech zvítězila přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně...

Do chráněné oblasti u Petrových kamenů vyrazí dřevorubci, vykácejí kleče

Ochranáři v Jeseníkách už delší dobu prosazují vykácení kleče (snímek z roku...

Do míst, kam v Jeseníkách kvůli vzácným druhům živočichů i rostlin nesmí chodit turisté, vyrazí dřevorubci s motorovými...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz