Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec velkých plánů. Jesenický akvapark dostal definitivní stop

  9:00aktualizováno  9:00
Je to konečný verdikt: jesenický akvapark za 200 milionů korun zůstane jen na papíře. Sedm let od chvíle, kdy se o wellness centru začalo v Jeseníku poprvé veřejně mluvit, radní celý projekt, který měl být vzpruhou pro turistický ruch v Jeseníkách a okolí, smetli ze stolu.

Vizualizace plánovaného jesenického vodního světa. | foto: Městský úřad Jeseník

Zastupitelé ve středu večer těsnou většinou rozhodli, že další vyjednávání o padesátimilionovém úvěru, který město potřebuje na rozjezd celého projektu a který se doposud od bank nepodařilo získat, zastaví. Pro akvapark to znamená definitivní stop.

Vodní svět v Jeseníku

Stavbu akvaparku, který měl být na místě nynějšího městského koupaliště, Jeseník připravoval několik let. Příprava projektu stála radnici zhruba 20 milionů Kč. Jeseník měl dostat na stavbu téměř 80 milionů Kč z evropských fondů, další peníze chtěl získat z darů a prodeje městského majetku, zbytek měl pokrýt 50milionový úvěr. Ten se ale městu nepodařilo zajistit. Zastupitelé projekt stopli i proto, že jim vadilo, že by město muselo krýt vysoké ztráty.

"Je to bohužel definitivní konec projektu. Banky se v současné době zaměřují na výhodnější obchody," řekla starostka Jeseníku Marie Fomiczewová.

Plány na obří vodní svět provázely komplikace od počátku. Přežily rapidní osekání i petici odpůrců. Nakonec ale akvaparku zlomili vaz právě bankéři. Už do výběrového řízení na poskytovatele úvěru se nepřihlásila žádná banka, nezabrala ani snaha starostky Jeseníku přesvědčit banky osobně.

Radnice už přitom na celý projekt, který měl být hotový do března 2015, získala 80milionovou dotaci od Evropské unie a dalších 25 milionů od jedné z jesenických firem. Dotaci teď bude muset vrátit. Navíc bude muset zrušit už vypsaný tendr na dodavatele stavby, do kterého se přihlásilo sedm firem či sdružení.

"S tím se musíme vypořádat. Dotaci vrátíme, věřím však, že ty peníze na Jesenicku nakonec zůstanou a bude je možné využít na jiné projekty, například na investice do komunikací," řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas.

Důvody, proč bankéři nemají zájem poskytnout úvěr, jsou podle něj jasné.

"Projekty akvaparků jsou nyní vyhodnocovány jako velmi rizikové, navíc výrazně zatíží ekonomiku města kvůli krytí provozních ztrát. Bankám se nelíbí ani to, že chceme úvěr na 15 let. Při ekonomické síle města si ale kratší dobu nemůžeme dovolit," vysvětlil Halas.

O dalším osudu 80milionové dotace nyní rozhodne regionální rada Regionálního operačního programu Střední Morava (ROP).

"Dotace vyčleněná na stavbu akvaparku zůstane nevyčerpána. Naší snahou je, aby tyto peníze mohly využít obce z Jesenicka, pro které byly původně určeny," sdělil hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil, který je zároveň šéfem regionální rady ROP.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Do chráněné oblasti u Petrových kamenů vyrazí dřevorubci, vykácejí kleče

Ochranáři v Jeseníkách už delší dobu prosazují vykácení kleče (snímek z roku...

Do míst, kam v Jeseníkách kvůli vzácným druhům živočichů i rostlin nesmí chodit turisté, vyrazí dřevorubci s motorovými...

Zlaté Hory chtějí prolomit vládní veto a znovu v Jeseníkách těžit zlato

Milan Blažeňák a Miroslav Klapich u posledního vytěženého vozíku s rudou který

Město Zlaté Hory na Jesenicku zahájilo tažení za obnovení těžby zlata, kterého tu v zemi ještě stále leží tuny. Chtějí...

Opilý dělník spadl z lešení na dlažbu, život mu zachránili kolegové

(Ilustrační snímek)

Vážným zraněním skončily v neděli na Jesenicku stavební práce prováděné skupinou dělníků. Jeden z nich spadl z lešení,...

Najdete na iDNES.cz