Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žádné zmrazování, ale rozkládající se těla. Pohřební služba čelí podezření

  6:23aktualizováno  6:23
Na jesenický pohřební ústav, který provozují městské technické služby, se zaměřila hloubková kontrola hygieniků a České obchodní inspekce. Úřady podle informací MF DNES ověřují podezření, že ústav v minulosti porušoval předpisy při nakládání s nebožtíky, těla například po stanovené době nezamrazoval, takže se rozkládala.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Právě údajná zásadní pochybení již stála místo šéfa „městských“ pohřebních služeb Petra Čuje i jeho nadřízeného ředitele Technických služeb Jeseník (TSJ) Jana Prejdy.

Odvolaný ředitel přitom podezření odmítá a tvrdí, že jde o výsledek konkurenčního boje. Na porušování předpisů totiž v minulosti upozorňovala soukromá Moravská pohřební služba, která v Jeseníku působí a současně provozuje krematorium v Šumperku, kam ke zpopelnění dopravovala nebožtíky i TSJ.

Vyšší spotřeba elektřiny jako důkaz

„Upozornění na neutěšený stav pohřebních služeb provozovaných TSJ přišlo už v roce 2013. Kdyby tyto věci vedení města tehdy řešilo, nemuseli jsme se o tomtéž bavit ještě dnes. Jedinou reakcí tehdy bylo, že TSJ zesnulé přestaly dovážet ke zpopelnění do Šumperka a začaly je vozit do Olomouce,“ uvedla místostarostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (TOP 09).

Ta se stala členkou vedení města v roce 2014 a zároveň usedla i do představenstva TSJ.

Šéf Moravské pohřební služby (MPS) Pavel Bedáň potvrdil, že na porušování předpisů ohledně ukládání a převozů lidských ostatků ze strany TSJ tehdy skutečně upozornila jeho firma.

„V roce 2013 jsem kontaktoval vedení města a ředitele TSJ. Mým cílem bylo dosáhnout nápravy. Jediný výsledek však byl, že TSJ s námi ukončily spolupráci. Problémem se začalo zabývat až nové představenstvo TSJ a nové vedení města,“ prohlásil Bedáň.

Ostře se do poměrů panujících na úseku pohřebnictví TSJ pustil i současný předseda představenstva a zároveň zastupitel Roman Kalous (ANO), který mluví rovnou o porušování zákona o pohřebnictví.

„Zákon například říká, že pokud uplyne sedm dní od úmrtí a neproběhne do té doby kremace, což je v případě Jeseníku u většiny pohřbů, musí se tělo zamrazit. To ale nebylo dodržováno. Přiznal nám to sám vedoucí úseku pohřebnictví TSJ,“ tvrdí Kalous.

Těla tak podle něj pracovníci TSJ převáželi do krematoria v rozkladu. Uvedl také, že představenstvo v minulých měsících kvůli tomu například kontrolovalo spotřebu elektřiny v pohřebních službách.

„Když se začaly mrazicí boxy používat tak jak měly, vzrostla měsíční spotřeba elektřiny zhruba o sedm tisíc,“ řekl Kalous.

Bývalý šéf technických služeb pochybení odmítá

Odvolaný šéf TSJ Jan Prejda, který v městské společnosti skončil v dubnu, jakákoli pochybení odmítl.

„Jsou to pomluvy, proti kterým je těžké se bránit. V minulých letech tady byla řada kontrol, například v roce 2015 to byla Česká obchodní inspekce. Žádné závažné pochybení nezjistila. Ze strany MPS nešlo o nic jiného než pohřební služby fungující pod TSJ znemožnit a zlikvidovat,“ prohlásil.

Kritice za nečinnost se brání i bývalá starostka, dnes opoziční zastupitelka Marie Fomiczewová z ČSSD. Uvedla, že se v roce 2013 schůzky, na které MPS informovala o porušování pravidel pohřebnictví, nezúčastnila.

„Tehdy jsem měla jiné povinnosti. Zastupoval mě tajemník a ubezpečil mě, že se to týká technických služeb a je to v kompetenci ředitele,“ řekla MF DNES.

Konkurent sídlí v pronájmu u šéfa představenstva TSJ

Odvolaný ředitel TSJ navíc není sám, kdo aféru označuje za výsledek ostrého konkurenčního boje, podobně hovoří i někteří opoziční zastupitelé.

„Za dehonestací městských pohřebních služeb je snaha MPS ovládnout pohřebnictví na Jesenicku,“ prohlásil opoziční zastupitel David Raif (Pro Jeseník), který byl v minulosti členem dozorčí rady TSJ a později i jejím předsedou.

Podle opozičních politiků je navíc v celé kauze problematická i role současného šéfa představenstva TSJ Kalouse, který podle nich má důvod upřednostňovat zájmy MPS před městskou společností, již řídí. Jeho vlastní firma totiž MPS pronajímá v Jeseníku prostory, v nichž konkurenční pohřební služba podniká.

Kalous sice nepopírá, že je s MPS skrz pronájem spojený, odmítá však, že by ji jakkoliv zvýhodňoval.

„Je to opravdu moje společnost, která pronajímá MPS prostory. Jenže tento obchodní vztah platí od roku 2010, kdy jsem byl jen jedním ze společníků a smlouvu jsem tehdy neuzavíral. O existenci MPS jsem do svého vstupu do TSJ ani nevěděl. Navíc jde z pohledu obratu firmy o naprosto marginální záležitost,“ brání se Kalous.

Také Bedáň odmítá, že by za upozorňováním na porušování předpisů v TSJ byla snaha oslabit konkurenta: „My působíme na Jesenicku už od roku 2010, takže logicky jsme hned od začátku začali konkurovat TSJ, které také proti nám opakovaně tvrdě vystupovaly. Ale nám opravdu šlo jen o dosažení nápravy, což se dlouho nedařilo.“
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Alkohol a kouření mládež tolik neláká. Agresivita roste, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

Přes dva tisíce žáků a studentů zapojili psychologové z olomoucké univerzity do výzkumu rizikových aktivit mládeže....

Sníh zasypal i olomoucké hřiště, Sigma soupeře deklasovala

Během přípravného zápasu Sigmy Olomouc s Hradcem Králové se museli fotbalisté...

Silné sněžení, které zasáhlo hlavně východní část republiky, poznamenalo také přípravný fotbalový zápas mezi Sigmou...

Svodidla prošla po nárazu středem auta, řidiče museli vystříhat hasiči

Řidič narazil na Šumpersku při nehodě do svodidel, ta poté projela naskrz...

O velkém štěstí může mluvit mladý řidič, který o víkendu havaroval na Šumpersku. Při nehodě narazil do svodidel a...

Jobs Contact
Svářeč (23.000 - 30.000 Kč)

Jobs Contact
Olomoucký kraj
nabízený plat: 23 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz