Chata na Šeráku opět otevře, nedostatek pracovníků Jeseníky sužuje dál

  4:53aktualizováno  4:53
Téměř tři měsíce nakonec zůstalo navzdory sezoně uzavřené jedno z nejznámějších turistických míst v Jeseníkách - chata Jiřího na Šeráku. Provozovateli se konečně podařilo sehnat zaměstnance, kvůli jejichž nedostatku, v únoru zůstaly dveře zavřené.

Chata Jiřího na Šeráku v Jeseníkách. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Možnost na chatě se občerstvit či přenocovat budou mít návštěvníci znovu od pátku.

„Chata bude znovu poskytovat ubytovací i restaurační služby,“ potvrdila jedna ze zaměstnankyň firmy Bonera, která provozuje rozlehlé středisko na Ramzovském sedle.

Turistická chata Jiřího

Chata stála na Šeráku od roku 1888. Postavil ji tehdejší německý sudetský turistický spolek. Byla to dřevěná chata s pár lůžky a malou hospodou, vypálil ji však neznámý žhář.

Rok poté začala stavba kamenné chaty. Zaplatil ji vratislavský arcibiskup Jiří Kopp, jehož jméno nese. Dokončena byla v roce 1894.

V roce 1927 dostala terasu a další části. Se Švýcárnou je nejznámější turistickou chatou v Jeseníkách a patří zároveň k nejnavštěvovanějším.

Turistům v Jeseníkách chata na Šeráku citelně chyběla. Vedle Švýcárny je totiž v oblasti Pradědu nejznámější turistickou chatou.

„Tato oblast je jednou z klíčových jesenických destinací. Když turisté dorazili na Šerák a chata Jiřího byla zavřená, nebyl to dobrý signál pro zdejší cestovní ruch. Je dobře, že se tento nedostatek podařilo odstranit,“ pochvaluje si ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

Chata byla mimo provoz téměř tři měsíce. „Jediným důvodem, proč jsme chatu museli dočasně uzavřít, je nedostatek personálu,“ zdůvodnila tehdy šéfka areálu Bonera Karla Kubíčková.

V Jeseníku je hotelová škola, kuchaře ale podniky hledají marně

Provozovatelé středisek se shodují, že sehnat personál je obzvlášť na horách velmi těžké už delší dobu. V uplynulé zimní sezoně se však tento problém projevil naplno.

Lidé chyběli ve všech horských areálech napříč Jeseníky a jejich majitelé museli situaci operativně řešit. Kolikrát jim nezbylo nic jiného, než se do obsluhování v restauracích nebo na pokladnách pustit sami.

Podle šéfa Sdružení cestovního ruchu Jeseníky se však tento problém netýká jen Jeseníků.

„Dá se říct, že v poslední době je v cestovním ruchu obecně situace ohledně personálu nejhorší. Bohužel je to v čase, kdy naopak není problém s nedostatkem návštěvníků. Bez potřebných zaměstnanců se takový nápor turistů nedá zvládat donekonečna,“ upozornil Tomáš Rak.

Souhlasí s ním majitel penzionu Kovárna v Horní Lipové Josef Sekula, který sháněl kuchaře.

„Je to obrovský problém. Kuchař nám odešel koncem loňského roku po patnácti letech a nahradit se nám ho podařilo jen se štěstím člověkem odjinud. V Jeseníku je hotelová škola, učiliště, ale číšníka nebo kuchaře, který je po škole a kterého bychom si vychovali, tady neseženete,“ podivuje se Sekula.

Stejné štěstí neměl majitel penzionu Sport-Grill Zdeněk Pospíšil. „Celou zimu jsem musel vařit já a o víkendech mi vypomáhala manželka. Kdybych to sám neodmakal, tak jsem mohl penzion rovnou zavřít, protože člověka do kuchyně jsem prostě nesehnal. Bohužel to vypadá, že stejně dopadne i letní sezona. Kuchaře stále nemám,“ posteskl si Pospíšil.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Další z rubriky

Jedna klíčová postava pro mě velmi nečekaně zemřela, přiznává spisovatelka

Přerovská spisovatelka a mluvčí zdejší radnice Lenka Chalupová. (podzim 2018)

V pořadí už osmou knihu vydává přerovská spisovatelka Lenka Chalupová. Rodinné drama Liščí tanec se stejně jako čtyři...

Horská služba v Jeseníkách slaví 70 let, prvními členy byli lesníci

Ilustrační snímek

Nemůžeme se sice pyšnit ledovci a ani v těch nejvyšších partiích vám nehrozí akutní horská nemoc z nedostatku kyslíku....

Chráněný bobr ohrožuje cenný zámecký park, jedné vrbě už není pomoci

Jeden z nejcennějších tuzemských romantických parků v zámeckém areálu v...

Jeden z nejcennějších tuzemských romantických parků v zámeckém areálu v Čechách pod Kosířem má nečekaného nepřítele. Je...

Peugeot 508 2.2 HDi 2014 ·
Peugeot 508 2.2 HDi 2014 ·

r.v. 2014, naj. 34 485 km, diesel
420 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz