Vánoce a Silvestr na horách táhnou, Jeseníky budou zřejmě vyprodané

  6:52aktualizováno  6:52
Silvestrovské i vánoční pobyty na horách jsou trend, který nepřestává bavit. Už nyní, měsíc před Vánoci, někteří podnikatelé v cestovním ruchu a provozovatelé chat a chalup v Jeseníkách hlásí vyprodáno, a pokud někde přece jen ještě mají volné kapacity, rychle se plní.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Strouhal, MAFRA

„Poptávka po vánočních pobytech byla letos stejná jako po silvestrech, takže máme plno. Také kvůli tomu bude termální park v provozu i na Štědrý den,“ uvedl například David Křepský, manažer velkolosinských lázní, které těží z atraktivní polohy nedaleko vyhlášených lyžařských areálů Kouty nad Desnou a Červenohorské sedlo.

Poloha je pro poptávku po hotelech a horských chatách a chalupách rozhodující. Zcela plno má už nyní na závěr roku hotel Andromeda ležící na Ramzovském sedle v blízkosti vyhlášeného lyžařského centra Bonera.

„Lidé od nás mají blízko na stanici lanovky, to je moment, který nám velmi pomáhá. Už teď máme hodně zájemců takzvaně pod čarou,“ pochvaluje si provozovatel hotelu na Ramzové Tomáš Malachta.

Silvestrovské pobyty už vyprodal také Penzion Rejvíz, který je vyhledávaný nejen díky tomu, že leží na jednom z celoročně nejnavštěvovanějších míst Jeseníků, ale také kvůli své historii. Jeho původní majitel totiž nechal kdysi vyřezávat portréty svých štamgastů do opěradel židlí, takže každý měl tu svou – a i dnes má neobvyklá dekorace své obdivovatele.

„Na svátky už máme prodaných osmdesát procent lůžek. V posledních dnech hodně rychle ubývají poslední volná místa, takže brzy budeme mít úplně plno,“ potvrdil provozní penzionu na Rejvízu Zdeněk Herman.

Lidí toužících trávit čas na horách přibývá v rámci celého roku

Zájem o Jeseníky roste napříč celou republikou. Tradičně nejvíc lidí míří do hor na severu kraje z jižní Moravy, především z Brna.

„Obsazenost chat a chalup, které v Jeseníkách pronajímáme, je teď na silvestrovské pobyty zhruba osmdesátiprocentní. Vzhledem k rostoucímu zájmu čekáme, že v nejbližších dnech se dostaneme na sto procent,“ sdělila spolumajitelka brněnské agentury Moje chaty Markéta Szabóová.

Podle ní jde v posledních letech výrazně nahoru také poptávka po ubytování na vánoční svátky.

„Vypadá to, že se dostaneme asi na padesát procent. To je vzhledem k tomu, že hodně lidí pořád preferuje trávení Vánoc doma, velmi dobré číslo,“ potvrzuje současný trend Szabóová.

Počet turistů, kteří objevují Jeseníky a rozhodnou se zde trávit dovolenou, dlouhodobě stoupá nejenom v zimních měsících, ale po celý rok.

„Loni šla návštěvnost meziročně nahoru o patnáct procent, letos to bude podle dosavadních čísel o něco méně. Ale zhruba desetiprocentní nárůst oproti skvělému loňsku je pořád velmi dobré číslo,“ bilancuje ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

Nejčtenější

Vondráčková s manželem ve sporu neuspěli, starosta píše o srážce s blbcem

Helena Vondráčková a Martin Michal jsou manželé již osm let

Zřejmě definitivní konec má kauza trestních oznámení, které podal manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal na...

Radního Přerova obžalovali, že donutil k sexu zaměstnankyni v nouzi

Přerovská radnice na náměstí T. G. Masaryka.

Přerovský podnikatel a radní za ODS Marek Dostál bude u soudu čelit obžalobě ze sexuálního nátlaku. Vyšetřovatelé a...

Vraždu policisty při fingovaném oběšení potrestal soud 18 lety vězení

Čtyřiatřicetiletý Česlav Hurina, kterému hrozí za vraždu dvanáct až dvacet let...

Olomoucký krajský soud vynesl rozsudek v neobvyklém případu téměř čtyři roky staré vraždy policisty. Nejprve se zdálo,...

Plzeň - Olomouc 2:0, dva góly do půle a neškodný soupeř, trefil se i Chorý

Martin Sladký z Olomouce (vlevo) si právě vstřelil vlastní gól, s rukama nad...

Fotbalisté Plzně se v prvoligové tabulce přiblížili vedoucí Slavii, která má pondělní utkání v Opavě k dobru, na rozdíl...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Hasičárna, kvůli níž se obec zadlužila, je roky prázdná. A asi zůstane

Hasičská zbrojnice v Pavlovicích u Kojetína, kvůli jejíž výstavbě se obec...

Už osm let stojí na okraji Pavlovic u Kojetína na Prostějovsku nová hasičská zbrojnice za čtyři a půl milionu korun....

Prostějovští raftaři na dravých řekách Patagonie převálcovali profesionály

Prostějovský tým TR Hiko v akci na raftařském mistrovství světa. Členy týmu...

Patagonie, už jen to jméno voní dálkou a dobrodružstvím. Nejedna odvážná povaha zatouží podívat se na panenskou krajinu...

Popularizátorů vědy je tu akutní nedostatek, říká ředitel Pevnosti poznání

Ředitel olomoucké Pevností poznání Matěj Dostálek

Každý rok navštíví olomouckou Pevnost poznání na sto tisíc lidí. Interaktivní centrum vědy, které za zhruba 200 milionů...

Najdete na iDNES.cz