Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jeseníky hlídají před borůvkáři a neukázněnými turisty i lesníci

  9:48aktualizováno  9:48
S dohledem nad vzácnou jesenickou přírodou už druhým rokem ochranářům pomáhá i devatenáct lesníků. Ti dávají pozor na borůvkáře i turisty, kteří nemají v některých chráněných lokalitách co dělat. I díky lesníkům vybrali loni a letos ochranáři na pokutách za porušování zákazů v přísně chráněných oblastech Jeseníků dvacet tisíc korun.
Přírodu Jeseníků pomáhají ochranářům hlídat i lesníci. Přes týden je zde totiž jen jeden profesionální strážce přírody (ilustrační snímek).

Přírodu Jeseníků pomáhají ochranářům hlídat i lesníci. Přes týden je zde totiž jen jeden profesionální strážce přírody (ilustrační snímek). | foto: Dana Kohoutová

Experiment, který neměl v republice obdoby, se tak osvědčil a bude dál pokračovat. Jesenickou přírodu v současné době střeží spolu s ochranáři 19 lesníků.

Kontrolují, zda lidé dodržují zákazy vjezdu v chráněných lokalitách, a dohlížejí i na to, aby se turisté nepohybovali mimo značené trasy a v sezoně tam netrhali borůvky či nesbírali houby.

Právě neukáznění sběrači jsou přitom v Jeseníkách každoročně velký problém. I díky lesníkům tak mohli ochranáři ihned zasáhnout.

"Nejvíc pokut jsme udělili za porušení zákazu vstupu na Petrovy kameny, kde rostou vzácné rostliny, a také za sběr v Národní přírodní rezervaci Praděd," nastínil Michal Ulrych ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Některé borůvkáře pak vykázali z míst, kde nemají co dělat, přímo sami lesníci.

"Spolupráce s lesníky v ochraně jesenické přírody nese výsledky. Je to také proto, že oni se v terénu pohybují prakticky denně a své revíry velmi dobře znají," míní vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Michaela Pruknerová.

Lesníci informují i o chybějícím značení či výskytu zvířat

S návrhem na spolupráci přišli loni sami jeseničtí lesníci a ochranáři to přivítali. Na chráněném území mají totiž jen jednoho profesionálního strážce a ti dobrovolní zase slouží jen o víkendech, protože přes týden pracují ve svých zaměstnáních.

"Právě ve všední dny nám lesníci účinně pomáhají," dodal Ulrych, který má strážce přírody na starosti.

"Jedná se převážně o revírníky, jejichž revíry plošně zasahují do zvláště chráněných území, ale také další zaměstnance, kteří se v rámci svých pracovních povinností v těchto lokalitách často pohybují," nastínil pak mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík.

Kromě toho, že lesníci upozorňují na neukázněné turisty nebo informují, kde je potřeba doplnit turistické značení, sledují i chráněné živočichy. "Dostali jsme od nich už několik velmi cenných informací o výskytu rysa, sokola, jeřábka lesního a datlíka tříprstého," pochvaluje si Ulrych.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

Najdete na iDNES.cz