Ukrytý pramen či opomíjený kostel. Spolek láká na neznámé atrakce Jeseníků

  6:51aktualizováno  6:51
Pomoci turistům objevit málo známá místa Jeseníků, Rychlebských hor a podhůří – to si kladou za cíl turistické noviny. Na letní měsíce je vydává spolek V Jeseníkách ve spolupráci se Sdružením cestovního ruchu Jeseníky.

Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie v osadě Travná na Javornicku, jehož neogotickou podobu navrhl přední architekt Rakouska-Uherska 19. století Friedrich von Schmidt. | foto: mestojavornik.cz

„Turistika je o objevování, takže chceme lidem přiblížit nová místa. Ta notoricky známá se nabízejí všude, my vedle servisu vycházíme vstříc i těm, kteří chtějí vidět něco nového, zajímavého, unikátního, co se nezmiňuje pořád dokola v různých turistických materiálech či bedekrech,“ uvedla šéfka projektu Jeseníky Region Věra Janků.

Z církevních staveb tak v turistických novinách nenajdete žádný velký kostel, ale zdánlivě bezvýznamný svatostánek v osadě Travná na Javornicku. Jeho neogotickou podobu však navrhl jeden z největších architektů Rakouska-Uherska 19. století – Friedrich von Schmidt, kterého proslavily vyhlášené stavby ve Vídni.

„Je vidět, že i osada na česko-polské hranici může ukrývat takový skvost. Věřím, že tato informace přijde vhod milovníkům církevních památek i vyznavačům kvalitní architektury obecně,“ sdělila Janků.

Kaplička sv. Anny v lesích u Hanušovic zase potěší ty návštěvníky hor, kteří věří v zázračné působení přírody spojené s poutními místy. Zdejší pramen má totiž údajně zázračné léčivé účinky.

Turisté dostanou rovněž informaci o kdysi světoznámé mineralogické lokalitě mezi Sobotínem a Maršíkovem, kudy vede nenápadná naučná stezka. Vyznavače stále populárnějšího boulderingu – lezení po balvanech bez lana – zase nadchnou boulderové okruhy v Rychlebech, které v Česku nemají obdoby.

Noviny získaly při své premiéře prestižní cenu

Zpravodaj zve i na jednu z nejúžasnějších vyhlídek na Jesenicku, která se nachází daleko od hlavní silnice, a turisté tak o ní nemají ani potuchy. Ční nad Račím údolím u Javorníku. V Malé Morávce zase nadchne soukromé muzeum opatrující doklady umělecké tvorby a zručnosti někdejších horalů.

A nechybí ani skvosty z blízkého Polska. V Pačkově autoři doporučují návštěvu unikátního interaktivního muzea automobilismu, do zámku Kamieniec Ząbkowicki zase zavede turisty putování po stopách princezny Marianny Oranžské, která svůj osud spojila s pohraniční obcí Bílá Voda na Jesenicku.

„Přesně takový informační materiál Jeseníky potřebovaly. Myslím, že si vybere každý. Ať už preferuje architekturu, historii, má rád adrenalin, nebo krásnou přírodu,“ uvedl ředitel Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

„Jsme rádi, že se naše turistické noviny staly součástí oficiální propagace Jeseníků. To otevírá další možnosti,“ doplnila Janků.

Turistické noviny Jeseníky Region vyšly poprvé v roce 2017 v letní a zimní verzi. Hned ve své premiéře získaly v prestižní celorepublikové soutěži obdobně zaměřených periodik první cenu. K mání jsou zdarma u ubytovatelů či v infocentrech nebo online na webu jeseniky.cz.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

VIDEO: Pětimetrový ocelový kruh v Olomouci připomíná stoleté dějiny

Pětimetrová socha olomouckého autora Jana Dostála Rounded. Na Horním náměstí...

Historické centrum Olomouce má dočasně novou výraznou dominantu. Přímo na Horním náměstí stojí zhruba pětimetrový kruh...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...

Někdejší stavební gigant PSJ je v problémech, čeká se na verdikt soudu

Šéf PSJ František Vaculík na páteční tiskové konferenci týkající se kauz, které...

Jihlavská stavební firma PSJ se potýká s insolvencí. Roste počet věřitelů, kteří požadují splacení dluhů. Počet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz