Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějovský radní obviněný z vyhýbání se daním končí, rozhodla koalice

  12:44aktualizováno  15:01
Více než čtvrt století dlouhá politická kariéra advokáta Josefa Augustina, která sahá až do období totality, ve středu skončila. Městská rada v Prostějově ho odvolala ze všech veřejných funkcí a doporučila zastupitelstvu, aby ho odvolalo i z rady. A to kvůli obvinění za nepodávání daňových přiznání.

Koalice vládnoucí prostějovské radnici odvolala z funkcí radního za KSČM Josefa Augustina, který je obviněn kvůli opakovanému nepodávání daňových přiznání. | foto: Luděk Peřina, MAFRA, prostejov.eu; koláž: iDNES.cz

„Městská rada JUDr. Augustina odvolala ze všech veřejných funkcí a doporučila zastupitelstvu, aby ho odvolalo i z rady. Odvolat z rady ho totiž může pouze zastupitelstvo,“ potvrdila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Politik a advokát s dlouholetou praxí je obviněný z trestného činu zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění, protože od roku 2010 do roku 2014 nepodával daňové přiznání o dani z příjmu. Pokud se jeho nejnovější kauza dostane až k soudu, hrozí mu dva roky vězení a pokuta.

Augustin byl přitom už v roce 2008 za neplacení daní pravomocně odsouzen. Tehdy šlo o DPH a daň z příjmu fyzických osob za roky 2004 a 2005. Skandál politik omlouval zdravotními problémy, odstoupil z kandidátky KSČM pro krajské volby a situaci ustál. Z kandidátky pro krajské volby odstoupil i letos.

Stanovisko Augustina není k dispozici, protože se ke svému trestnímu stíhání odmítá vyjádřit. Otázky si nejprve vyžádal písemně, ale po třech dnech sdělil, že odpovídat nebude. Nyní už ani nezvedá svůj mobilní telefon.

K odvolání Augustina vyzvala město celá opozice

Radnice i Augustin čelili silnému tlaku ze strany prostějovské opozice. Ta v úterý ve společném prohlášení politika vyzvala, aby sám rezignoval na funkci člena rady města a aby se vzdal všech veřejných funkcí ve výborech zastupitelstva a komisích a aby rezignoval na post člena dozorčí rady Domovní správy Prostějov a člena správní rady Národní dům Prostějov.

„Pokud se všech těchto funkcí nevzdá, vyzýváme Radu města Prostějova a koaliční zastupitele za ČSSD, KSČM a Pévéčko, aby ho těchto funkcí sami bez zbytečného odkladu zbavili,“ stojí ve výzvě, kterou již podpořili nezávislí zastupitelé František Švec, Hana Naiclerová a František Filouš, Aleš Matyášek z TOP 09, Jan Navrátil ze Změny pro Prostějov, lidovec Petr Kousal nebo celý klub ODS.

„Jinak i oni převezmou plnou zodpovědnost za to, že se na správě našeho města podílí jimi dosazená osoba, která se dlouhodobě dopouští deliktů na úseku placení daní. Nelze vyčkávat na pravomocný rozsudek soudu a odvolávat se na presumpci neviny. Ani soud totiž nic nezmění na tom, že Josef Augustin, zastupitel města, po mnoho let nepodával daňová přiznání. Tím prokázal svou nedůvěryhodnost a nekompetentnost,“ dodávají signatáři.

Vysvětlení chce také KSČM. „Výkonný výbor vyzval doktora Augustina, aby podal písemné vyjádření do čtvrtka dopoledne, kdy je mimořádné zasedání výkonného výboru. Ten celou věc projedná a rozhodne, co dál,“ sdělil Ludvík Šulda, předseda prostějovského okresního výboru (OV) KSČM. U komunistů Augustin figuruje na postu místopředsedy okresu a je člen ústředního výboru (ÚV) KSČM.

Augustin byl ve vedení města už v roce 1989

Navzdory prvnímu daňovému skandálu se Augustin v politice udržel přes čtvrt století. Už za totality ve svých 35 letech dosáhl na významné nomenklaturní místo místopředsedy MěstNV v Prostějově a po sametové revoluci se vrátil do městského zastupitelstva, kde nyní působí nepřetržitě již několik volebních období po sobě. Poslední dva roky se díky ČSSD stal dokonce radním města.

V roce 1989 přitom Augustin patřil k takzvanému tvrdému jádru. V létě roku 1989 totiž vedení města odsouhlasilo dopis adresovaný ÚV KSČ, ve kterém požadovalo ostřejší represe proti odpůrcům tehdejšího režimu.

„Na základě výzvy Několik vět vyslovujeme vážné rozhořčení, s jakou drzostí protispolečenské síly vnucují straně a společnosti podmínky... Proto požadujeme rázněji postupovat proti všem nelegálním skupinám...,“ stálo v dopise.

Výzva Několik vět, kterou v létě roku 1989 začaly podepisovat tisíce lidí a která přispěla k pádu komunistického režimu, požadovala propuštění politických vězňů, svobodnou diskusi, svobodu shromažďovací, respektování práv věřících nebo lepší péči o životní prostředí. Aktivisty, kteří sbírali podpisy, režim trestal a šikanoval.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Cukrovce navzdory. Klání světových siláků v Přerově ovládl domácí Tkadlčík

V Přerově se utkali siláci v klání World's Ultimate Strongman Championship do...

Davy diváků sledovaly o uplynulém víkendu v přerovském parku Michalov klání nejsilnějších mužů World‘s Ultimate...

První obrněnce Olomoučané zahnali, druhý den okupace už vojáci stříleli

Snímek zachycující v srpnu 1968 tank okupantů na stráži na důležitém mostě u...

„Právě jsme dostali zprávu, že se k našemu městu blíží jednotky vojsk Varšavské smlouvy. Žádáme ještě jednou všechny...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...

Najdete na iDNES.cz