Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsem HIV pozitivní? Odpověď dnes v kraji anonymně nezískáte

  13:29aktualizováno  13:29
Přestože přibylo za uplynulý rok v Olomouckém kraji dalších pět lidí s AIDS, specializovaná poradna pro tyto nemocné zde chybí. Odborníci proto usilují o její návrat. Místo, kde by anonymně poradili a otestovali krev podle nich v době, kdy rychle stoupá počet nakažených HIV, region potřebuje.
Olomouckému kraji chybí poradna, ve které by si mohli lidé anonymně udělat testy na HIV. Odborníci to chtějí změnit. Ilustrační foto

Olomouckému kraji chybí poradna, ve které by si mohli lidé anonymně udělat testy na HIV. Odborníci to chtějí změnit. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Větu: "Jste HIV pozitivní" slyšelo za uplynulých třináct měsíců dalších pět lidí z Olomouckého kraje. Nevyléčitelně nemocných, u kterých může tento virus spustit smrtelnou chorobu AIDS, už v regionu žije čtyřiačtyřicet.

Nemají však kde se odborně poradit. Obdobná služba v Olomouci přitom před lety byla, poradna prevence AIDS na Krajské hygienické stanici Olomouc ovšem z ekonomických důvodů zanikla. Odborníci se ale nyní shodují, že by se měla vrátit. I proto, aby zajišťovala osvětu pro mládež.

"Nově nakažených každoročně přibude v celé České republice kolem stovky. Letos je to jen do konce srpna už 126 osob. Nemoc se v posledních letech šíří rychleji. I proto nepovažuji zrušení bezplatných poraden za správné," uvedl odborník na AIDS problematiku z pražského Státního zdravotního ústavu Jiří Stupka.

Obdobně to cítí Dana Strnisková z olomoucké krajské hygienické stanice: "Usilujeme o to, aby zde znova taková služba vznikla, ale jde o složitou otázku spojenou nejen s financováním, ale i vhodnými prostorami. Uvidíme." Před zánikem do olomoucké poradny obavy z nemoci ročně přivedly na tři stovky osob. Testy si nechaly provést asi dvě stovky z nich.

Nejblíže jsou anonymní testy až v Brně a Ostravě

Dnes se sice lidé, kteří mají podezření, že se nakazili virem HIV, mohou obrátit na některé z AIDS center. Nejbližší jsou ale v Brně či Ostravě. Určitou pomoc nabízejí také kontaktní centra, která pracují s drogově závislými. Ti, kteří si chtějí jen nechat vyšetřit krev, musejí zajít za svým praktickým lékařem nebo do soukromých laboratoří, kde zaplatí v průměru čtyři sta korun.

Pomoc lidem, kteří mají obavu z nákazy, nabízí i fakultní nemocnice. Také ale není anonymní. "V rámci naší kožní kliniky každý všední den dopoledne funguje venerická poradna, kam mohou přijít také ti, co mají obavy, že se nakazili virem HIV," řekl mluvčí zařízení Egon Havrlant. Lékařka jim poradí a v případě zájmu zajistí provedení krevních testů. "Jsou zdarma, ale nejsou anonymní."

Přitom anonymitu považuje Stupka v tak citlivé záležitosti za velmi důležitou. Mnohdy se totiž jedná o mladého člověka, který se obává, že se nakazil třeba při nechráněném pohlavním styku.

Představa, že někde bude v této souvislosti uvádět své jméno, je pro něj skoro nepřekonatelnou bariérou. "Takový člověk bývá ve stresu, má obavy ze smrtelné nemoci a anonymita mu může pomoct k rozhodnutí jít na odběr," podotkl Stupka.

Školy nemají pro osvětové přednášky seriozní poradnu

A nejde jen o testy. Poradny zajišťovaly rovněž prevenci pro školy a další zájemce. "Dnes mají školská zařízení volnou ruku. Jenže je těžké se zorientovat, kdo jim zajistí nezaujatou, kvalifikovanou a odbornou přednášku," popsal Stupka.

Pracovníci škol se setkali i s případem, kdy si žáci místo poučení o rizicích AIDS od zástupce pozvané organizace vyslechli nábožensky laděnou přednášku o nevhodnosti předmanželského pohlavního styku.

Osvěta je proto dalším důvodem, kterým zasvěcení odůvodňují potřebu vzniku poradny. Tento měsíc už olomoučtí hygienici rozběhli velký projekt určený pro osmáky a deváťáky. Akce s názvem "Hrou proti AIDS" nabízí nezvyklou formu učení o této otázce. "Do dvanáctého listopadu by se akce mělo zúčastnit na 1 500 žáků ze 42 škol regionu," shrnula Strnisková.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Školák se vydal za otcem napříč Českem. Prababička spustila pátrání

(Ilustrační snímek)

Na dlouhou cestu se vypravil třináctiletý chlapec z Jeseníku, který se rozhodl setkat se svým otcem, s nímž se nestýká....

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

Najdete na iDNES.cz