Dělníky při bourání budovy plné azbestu chrání speciální overal a respirátory. Nebezpečná jsou především vlákna rakovinotvorného azbestu, jež by se mohla uvolnit do ovzduší. Uvnitř domu tak při demolici bude podtlak, celou ji pak kryje fólie. (18. července 2013) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Dům plný šedesáti tun azbestu půjde k zemi, uvnitř přitom bude podtlak

  • 14
Unikátní areál kláštera v Jeseníku se zbaví azbestové hrozby. K zemi půjde někdejší školní jídelna, ve stěnách ale má na šedesát tun rakovinotvorného azbestu. Ke slovu tak přijdou speciální technologie. Celý dům kryje folie, dělníci mají ochranné obleky a v celé budově bude podtlak.

Technologii podtlakového bourání nasadila specializované firma kvůli tomu, aby se vlákna nebezpečného azbestu nedostávala do ovzduší.

Likvidace azbestové hrozby

Budova je proto pečlivě oplášťovaná fólií, dovnitř se vchází přes tunel přerušený čtyřmi plastovými závěsy."Zhruba osm až jedenáct dní budeme odstraňovat výplně stěn a dalších částí z azbestu, teprve potom začneme bourat konstrukci," uvedl stavbyvedoucí Antonín Semenka.

Uvnitř podle něj musí být předepsaný podtlak, speciální filtrační zařízení bude filtrovat vzduch tak, aby polétavá vlákna azbestu co nejvíc zachytily filtry. Dělníci budou pracovat v overalech, nezbytností jsou respirátory.

"Pracovní obleky se po dobu likvidace azbestu musí často měnit. Odhadujeme, že pět dělníků jich spotřebuje po dobu stavby kolem 150," popsal Semenka.

Nebezpečný dům dříve sloužil jako školní jídelna

Aby vlákna létala v budově vzduchem co nejméně, budou se likvidované azbestové stěny pravidelně kropit speciálním ochranným postřikem na bázi kaučuku.

Citlivé měřicí přístroje budou pravidelně měřit koncentrace polétavého prachu a vyhodnocovat obsah azbestu. Po odstranění azbestu z konstrukcí proběhne ještě několik měření po celé budově. Pokud dopadnou dobře, začne se bourat konstrukce.

V budově  je podle Semenky zhruba šedesát tun azbestu. "Tady se jím opravdu nešetřilo a teď je s tím problém," poznamenal.

Azbestová hrozba tak již roky hyzdí unikátní areál bývalého kláštera voršilek v Jeseníku, v němž dnes sídlí základní škola a střediska volného času mládeže. Budova sloužící dříve jako školní jídelna definitivně zmizí do konce srpna.

"O zbourání jsme usilovali deset let. Byla to po všech stránkách nevhodná budova od nebezpečí z azbestu přes vzhled po vysokou energetickou náročnost," sdělil ředitel školy Roman Mrosek.