Někdejší armádní objekty by v měly Neředíně nahradit výrobní haly.

Někdejší armádní objekty by v měly Neředíně nahradit výrobní haly. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Blíž dotaci. Kasárna mají nakročeno k průmyslové proměně

  • 2
Olomoucká radnice rozjíždí první tendry na přestavbu někdejších kasáren sovětské armády v Neředíně na areál pro investory. Do přípravy rozsáhlého projektu se pustila poté, co záměr podpořila agentura CzechInvest. Její dobrozdání městu otevírá dveře k dotacím.

Neředínská průmyslová zóna by měla mít v první fázi rozlohu šesti hektarů, v dalších etapách se pak může rozrůst až na trojnásobek.

Vedení radnice usiluje o vybudování nového areálu pro investory proto, že všechny městské průmyslové zóny jsou už plné.

Plochy v Neředíně by chtěla nabízet především firmám, které se zaměřují na zpracovatelský průmysl. Podle odhadů města by noví zaměstnavatelé mohli v bývalém vojenském areálu vytvořit několik stovek pracovních míst.

Plánovaná revitalizace stávajícího brownfieldu si ovšem vyžádá desítky milionů korun, jen první „šestihektarová“ etapa by mohla stát přibližně 63 milionů.

I proto se město bude snažit získat na projekt dotaci. První krok už má úspěšně za sebou.

„Po měsících posuzování jsme získali oficiální doporučující stanovisko agentury CzechInvest. Plánovaný areál vyhodnotila jako atraktivní pro investory. Doporučení agentury v praxi znamená, že šance města dosáhnout na dotaci výrazně vzrostly,“ vysvětlil náměstek olomouckého primátora Filip Žáček.

Po dobrozdání CzechInvestu město vypsalo první tendr

Radnice bude usilovat o příspěvek z programu Podpora podnikatelských nemovitostí a infrastruktury, který má na starosti ministerstvo průmyslu a obchodu. Dotace z něj může pokrýt až pětasedmdesát procent nákladů.

Na dobrozdání CzechInvestu radnice čekala.„Ve vazbě na pozitivní hodnocení záměru rada města schválila soutěž na aktualizaci projektové dokumentace, která se týká regenerace areálu a obslužných komunikací. Vedle toho jsme vybrali manažera pro komunikaci s investory, což je další podmínka pro podání žádosti o dotaci,“ upřesnil náměstek.

Časový harmonogram přeměny kasáren v tuto chvíli nejde podle něj předjímat.

„Bude se odvíjet od přístupu a finančních možností poskytovatele dotace. Každopádně se ale v první fázi zaměříme na revitalizaci plochy u silnice vedoucí do Topolan. Majetkové vztahy u této plochy nemusíme řešit, všechny tamní pozemky vlastní město,“ uvedl Žáček.

Investoři se hlásí, o Olomouc mají zájem

V dalších etapách, v případě, že radnice bude chtít průmyslovou zónu rozšířit o dalších více než 12 hektarů, se už město výkupům pozemků nevyhne. Zbylá půda totiž patří soukromým vlastníkům.

Vedení města očekává, že o nový areál budou mít investoři zájem. „Podle CzechInvestu se investoři na Olomouc ptají, mají o ni zájem. Víme o dvou konkrétních zájemcích, jde o firmy, které už v Olomouci působí a potřebují navýšit své výrobní kapacity,“ uvedl už dříve náměstek.

Olomoucká radnice nechala v minulosti vybudovat dvě průmyslové zóny. V letech 1999 a 2000 investovala do areálu Keplerova, ve kterém si pořídily pozemky například belgická firma Fardis, francouzská společnost Leroy Somer či britská Senior Automotive.

V roce 2006 pak město dokončilo zónu Šlechtitelů, kde našly azyl spíše menší provozy. Oba areály jsou již zaplněné. Totéž platí také o průmyslové zóně Pavelkova.