Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úřad přehlédl rozhodnutí soudu, město má kvůli chybě zastavené pozemky

  • 2
Absurdní přehmat pracovníků katastrálního úřadu výrazně zkomplikoval boj radnice v Prostějově o parcely, o které vede spor s investorem. Katastr totiž nedávno v rozporu s opatřením soudu dovolil pozemky zastavit. Úřad už sice chybu přiznal, napravit ji ale neumí.

Už tři roky mělo na pozemcích u nemocnice v Prostějově stát moderní relaxační centrum. Dodnes zde není nic a hned tak ani nebude. Město, které kdysi prodalo půdu investorovi a kvůli nesplněnému termínu ji nyní chce zpět, totiž dostalo tvrdý knokaut.

Tamní katastrální úřad na pozemky zapsal zástavy, a to i přesto, že měl prokazatelně k dispozici rozhodnutí prostějovského soudu, které to výslovně zakazuje.

Náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil uvedl, že radnice se o chystaných zástavách dozvěděla na začátku prosince loňského roku. K okresnímu soudu proto 17. prosince podala návrh na předběžné opatření, které by zakázalo až do vyřešení sporu s investorem jakkoliv nakládat s pozemky.

„Soud rozhodl bezodkladně a osmnáctého prosince uložil žalovanému, aby s pozemky nenakládal. Dne devatenáctého prosince bylo rozhodnutí soudu doručeno na katastrální úřad. Přesto byl 30. prosince proveden vklad zástavních práv. Samotný záznam byl pak proveden pátého ledna,“ popsal fatální omyl Pospíšil.

Úřad: Odpovědná pracovnice ponese důsledky

Katastrální úřad v Prostějově chybu přiznal. „Na konci roku je na katastru vždy největší nápor. Odpovědná pracovnice si opatření soudu nevšimla a zapsání zástav povolila. Ponese důsledky v rámci pracovně-právních vztahů, a pokud někdo podá žalobu o náhradu škody, ani to se jí nevyhne,“ prohlásil ředitel prostějovského katastrálního úřadu Alexander Géryk.

Podle něj jde o ojedinělou chybu vzhledem k tomu, že pracoviště v Prostějově ročně vyřizuje téměř dvanáct tisíc vkladů a další tisíce nejrůznějších zápisů a záznamů.

„Bohužel se to už nedá vrátit,“ poznamenal Géryk. Podle platných zákonů totiž chybu nemůže opravit katastrální úřad, který ji udělal, ale pouze soud.

„Zatížení pozemků zástavním právem už není možné zrušit opravou ze strany katastrálního úřadu, ale bude nutné situaci řešit opět soudní cestou podáním další žaloby,“ potvrdil náměstek primátora Prostějova Pospíšil. To ovšem znamená, že šance na vyřešení sporu a uvolnění pozemků se odkládá o další měsíce či dokonce roky.

Chceme se s městem dohodnout, tvrdí investor

Celý příběh začal již v roce 2007, kdy radnice půdu u prostějovské nemocnice prodala společnosti Remostav, která se zavázala, že zde do pěti let vybuduje relaxační centrum. Nestihla to a se souhlasem města pozemky převedla na Sportovní klub Sport Trend Prostějov. Ten chtěl na stavbu získat dotace, ale nedosáhl na ně.

Prostějovská radnice zároveň nesouhlasila s tím, že by zde místo oddychového areálu vznikl domov pro seniory, a chce proto pozemky zpět. Již několik let se však s majiteli není schopná dohodnout na vrácení půdy, její ceně a smluvní pokutě. Loni v prosinci pak Sport Trend a tři fyzické osoby nechaly parcely u nemocnice zastavit, i když to zakázal soud.

Sport Trend prohlašuje, že se s městem Prostějov dohodnout chce. „Osobně se domnívám, že návrh předběžného soudního rozhodnutí měl být ze strany města Prostějova formulován daleko pečlivěji a přesněji,“ prohlásil právní zástupce Sport Trendu Zdeněk Joukl.

„Bohužel prostějovský magistrát svými podanými žalobami docílí dost možná insolvenčního řízení Sport Trendu a také toho, že pozemky budou dál dlouhé roky nezastavěné. V rámci své praxe vždy preferuji dohodu,“ dodal.

Náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil potvrdil fakt, že v současné době jde celkem o tři žaloby. Jedna se týká společnosti Remostav ohledně smluvní pokuty, druhá Sport Trendu kvůli vrácení pozemků a třetí žalobou se město pokusí na katastru vymazat zapsané zástavy.