Jednou z kauz, která v posledních letech budila pozornost, byl nakonec neuskutečněný prodej Edelmannova paláce, za který chtělo město podezřele nízkou částku. Vydělal by na tom místní podnikatel.

Jednou z kauz, která v posledních letech budila pozornost, byl nakonec neuskutečněný prodej Edelmannova paláce, za který chtělo město podezřele nízkou částku. Vydělal by na tom místní podnikatel. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Vyšetřování „olomoucké chobotnice“ může vést k otevření starých kauz

  • 16
Kauza "olomoucké chobotnice", ve které figurují vysoce postavení policisté, mocný podnikatel a obchodní partner exministra Ivana Langera Ivan Kyselý i hejtman Jiří Rozbořil, může vést ke znovuotevření starých policejních případů. Je totiž možné, že do vyšetřování tehdy někdo účelově zasáhl.

Nejméně pětačtyřicetkrát se letos sešli podnikatel Ivan Kyselý a náměstek krajského policejního šéfa Karel Kadlec. Proč, nyní zjišťují detektivové z protimafiánského útvaru.

Ti v rámci vyšetřovaní klientelistických vazeb na Olomoucku několik měsíců tajně sledovali a odposlouchávali vlivné podnikatele, vysoce postavené policejní důstojníky, příslušníky Generální inspekce bezpečnostních sborů a možná i současné či bývalé politiky. Dva policisty, podnikatele a hejtmana nakonec obvinili, tři z nich dokonce teď sedí ve vazbě.

„Na případu pracovali detektivové přes rok. Do jejich hledáčku se postupně dostávaly osoby, které se měly podílet na ovlivňování některých trestních kauz a únicích informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření,“ popsal mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták.

A právě zmínka o „negativním ovlivňování“ úspěšného vyšetřování může být pro budoucnost ještě hodně důležitá. Pokud totiž olomoucká „chobotnice“ fungovala - a detektivové i žalobci jsou o tom přesvědčení - existovala již delší dobu. Teoreticky tak mohla v minulosti zhatit vyšetřování celé řady kauz.

Kauzy můžeme znovu otevírat, říká Ištvan

Jména některých případů, které podle ÚOOZ skupina ovlivňovala, jsou již známá. V regionu se však v minulosti objevily i další kauzy, které mohli mít mocní lidé zájem ovlivňovat. A pokud mechanismus mezi vlivnými v zákulisí a bezpečnostními složkami fungoval tak, jak zatím vyplývá z informací kolem celé aféry, skutečně na to měli páky.

Místa spojená s kauzou

Pochybnosti budily například některé transakce s pozemky, prodeje městských nemovitostí a především jejich oceňování, ale také zakázky či výběrová řízení. Teď jejich aktérům reálně hrozí, že je státní zástupci začnou opět vyšetřovat.

„V tuto chvíli nebudu sdělovat, co konkrétně prověřujeme, ale v obecné rovině se samozřejmě dá říct, pokud v aktuálním případu narazíme na kauzu, která už je uzavřená, a objeví se v ní nové skutečnosti, že ji můžeme znovu otevřít,“ potvrdil vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.

„Záleží na tom, v jakém procesním stadiu se taková věc nachází, zda byla odložená, jinak ukončená nebo není například promlčená,“ dodal.

Stíhání na objednávku, probírání razie, předávání informací...

V aktuální kauze jsou zatím obvinění hejtman Jiří Rozbořil, náměstek krajského policejního šéfa Karel Kadlec, šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj a podnikatel s vazbami na exministra Langera Ivan Kyselý.

Podle serveru Neovlivní.cz, který cituje z příkazu k domovním prohlídkám, odposlechy v Kadlecově kanceláři například dokazují, že důstojník letos v únoru svému podřízenému Petrůjovi uložil, že za každou cenu musí trestně stíhat Jaroslava Králíka. Podnikatele a člena ČSSD, který se podílel na projektech spojených s evropskými dotacemi.

V kavárně Café Delux zase Kyselý úkoloval Kadlece, aby z náměstkyně olomouckého primátora Hany Kaštilové Tesařové z ČSSD, souzené (a později osvobozené, pozn. red.) pro podezření z nevýhodného prodeje městského domu, udělal spolupracující obviněnou. Získal by tak informace o další trestné činnosti na úřadě. Ty by teoreticky mohly někomu v budoucnu sloužit jako účinné páky na politiky na radnici při prosazování vlastních zájmů.

Opět v Café Delux Kadlec s Kyselým řešili také plánovanou razii spojenou s olomouckým magistrátem a provozováním městského akvaparku. Kyselý se podle ÚOOZ chystal informace předat hejtmanovi. Kadlec na dalších schůzkách Kyselého vyzval, aby si jeden z jeho známých zapletený do případu stačil včas vybrat z banky peníze, dřív než se spustí razie a policie mu je zabaví.

V dubnu pak důstojník Kadlec podle dokumentu prozradil Kyselému, že přišlo anonymní udání, že dotace na mládežnický hokej nepoužil extraligový klub HC Olomouc na plánované účely. Oba muži opakovaně řešili také akcie, které drží město Olomouc.

„Zametených případů je v Olomouci mnoho“

Hejtman Rozbořil je obviněn, že Kadlecovi nabízel úplatek, aby zastavil vyšetřování dotací pro jezdecký areál v Lazcích. Rozbořil tento projekt v minulosti veřejně podporoval. Obvinění rezolutně odmítl. Na celý případ již v roce 2010 upozornil jeden z neúspěšných uchazečů o dotace Richard Benýšek, jednatel společnosti Bělecký Mlýn.

„Čtyři a půl roku trvalo, než jsem si mohl díky zásahu ministerstva pro místní rozvoj prostudovat dokumentaci k dotacím a dělat si kopie. Před pár dny jsem konečně nahlédl do příslušných spisů a rozčarován odešel. Po tom, co jsem v nich viděl, jsem si řekl, že už o tom nikdy nechci slyšet. Jsem rád, že se kauza vyšetří,“ uvedl Benýšek.

Optimistou je i Olomoučan Vladimír Chlup, který před lety podal trestní oznámení na připravovaný prodej historického Edelmannova paláce v centru Olomouce.

„Mně tehdy prioritně nešlo o to, aby někdo seděl, ale o to, aby se zabránilo prodeji Edelmannova paláce. A to se podařilo. Nicméně si myslím, že v Olomouci je mnoho zametených případů a detektivové mají co rozkrývat,“ řekl Chlup.

Jeho trestní oznámení nakonec vedlo pouze k obvinění znalkyně, která stanovovala cenu paláce. Zodpovědnost politiků policie neobjevila. Soud navíc nenašel důkazy, že znalkyně ocenila městský majetek schválně nízko, aby na něm více vydělal místní podnikatel.

,