Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza olomouckého paláce: podnikatel si mohl vybrat, co od města získá

  9:37aktualizováno  9:37
Výpovědi klíčových svědků u soudu odkryly další zákoutí kontroverzního plánu na směnu Edelmannova paláce a pozemku pro stavbu Středoevropského fóra. Podnikatel Miroslav Barnet, který by dle obžaloby na této transakci díky posudkům souzené znalkyně vydělal na úkor města přes 24 milionů, popsal, že si mohl sám ukázat na dům, který za pozemky dostane. Radnice navíc zasáhla do výběru znalců.

Podnikatel Miroslav Barnet, který měl na směně svých pozemků za Edelmannův palác díky pokřiveným znaleckým posudkům vydělat nejméně 24 milionů korun. | foto: Tomáš FraitMF DNES

Na začátku kauzy stály plány olomouckého Muzea umění na stamilionovou stavbu Středoevropského fóra v proluce v Denisově ulici. Podařilo se mu koupit všechny tamní pozemky, poslední parcelu ale držel podnikatel Miroslav Barnet. Ten ji koupil od původních vlastníků, s nimiž se muzeum předtím nedohodlo.

Barnet si podle svých slov mohl se svolením radnice sám mohl vybrat dům, který by za svou parcelu v proluce v Denisově ulici chtěl. Jeho volba nakonec padla na Edelmannův palác, a ten pak jeho dlouholetá známá Hana Martínková dle obžaloby v jeho prospěch podhodnotila. U soudu jí kvůli tomu hrozí až deset let vězení.

"Jednal jsem pak s muzeem už asi dva měsíce, když za mnou přišel tehdejší náměstek primátora Jiří Martinák s tím, že to město, aby o fórum nepřišlo, chce urychlit, a já si tak mám za pozemek vybrat dům z městského majetku," vylíčil u soudu Barnet s tím, že původně měl zájem o jiné budovy, ukázal však i na historický Edelmannův palác na Horním náměstí. A město kývlo.

Martinák, který je dnes řadovým olomouckým zastupitelem, něco takového odmítá. "Rozhodně jsem mu městský majetek nabízet nemohl, to je nesmysl," tvrdí exnáměstek.

Samotný Edelmannův palác se podle něj do hry o fórum dostal při jednání Barneta s majetkoprávním odborem. "Tam předpokládám mohl dostat soupis majetku, který je takto k dispozici. Ovšem to tehdy spadalo pod náměstkyni Hanu Kaštilovou-Tesařovou," dodává Martinák.

Úředníci dostali seznam znalců, které mají kvůli ocenění oslovit

Po další svědkyni, exnáměstkyni olomouckého primátora Haně Kaštilové-Tesařové, soudce chtěl, aby vysvětlila, jak se znalkyně Martínková k této zakázce od města vůbec dostala.

Kaštilová-Tesařová při své výpovědi mimo jiné potvrdila, že úředníkům, kteří mají běžně výběr znalců na starosti, tentokrát nestandardně do jejich práce zasáhli politici, a vedení města ovlivnilo výběr znalců, kteří měli Barnetův pozemek a Edelmannův palác ocenit.

Bývalá olomoucká náměstkyně Hana Kaštilová-Tesařová.

Bývalá olomoucká náměstkyně Hana Kaštilová-Tesařová.

"Obvykle znalce vybírají úředníci, nyní k tomu ale dostali přesné instrukce," popsala tehdejší náměstkyně a vysvětlila tento postup nedostatkem času. Blížil se totiž termín pro podání žádosti o dotace na fórum.

Svým podřízeným tak donesla seznam tří znalců, kterým měli ve stanoveném pořadí zavolat. První z nich nikdy, jak u soudu uvedl, pro Olomouc žádný posudek nevypracovával. Když zjistil, jakou stavbu chce radnice za čtrnáct dní ohodnotit, úkol odmítl.

Vysvětlení kdo sestavil seznam vybraných znalců se liší

Druhá na seznamu byla Martínková, ta přijala. Za zkreslené ocenění paláce a pozemku svého dlouholetého známého Barneta jí hrozí až deset let vězení. Znalkyně měla palác podhodnotit na zhruba 36 milionů.

Soudní znalkyně Hana Martínková u olomouckého okresního soudu, kde čelila...

Znalkyně Hana Martínková.

Parcelu pak ocenila na zhruba devět a půl, což je suma, za níž ho Barnet koupil. Rozdíl by městu při směně doplatil, podle žalobce by však vydělal minimálně 24 milionů.

Celé transakci přitom nakonec zabránilo jen to, že ministerstvo kultury nedalo projektu Středoevropského fóra potřebnou půlmiliardovou dotaci, a z jeho výstavby tak sešlo. Tím pádem musela být podle smlouvy zrušena i podezřelá výměna.

Kdo přesně onen seznam znalců sestavil, přitom nedokázala Kaštilová-Tesařová říct. "Padlo to na poradě primátora a náměstků. Nevím, kdo ta jména řekl," uvedla exnáměstkyně.

Její tehdejší kolega Martinák jí však oponuje. "Nedokáži si představit, že by je určil jiný náměstek než ten, pod něhož spadal majetkoprávní odbor. Byl by to zásah do kompetencí," konstatuje Martinák. Soud dnes pokračuje výslechy znalců.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Najdete na iDNES.cz