Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch.

Senátor a primátor Přerova Jiří Lajtoch. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Sobotka: Pokud půjde senátor Lajtoch k soudu, měl by zvážit rezignaci

  • 2
Otřesy, které uvnitř ČSSD způsobila kauza Davida Ratha, jsou cítit i mezi sociálními demokraty v Olomouckém kraji. Konkrétně mohou rozdrolit dosud pevnou pozici senátora a primátora Přerova Jiřího Lajtocha.

Lajtoch čelí stíhání kvůli sporným zakázkám a pokud se případ dostane až k soudu, šéf ČSSD Bohuslav Sobotka bude chtít, aby pozastavil členství ve straně. A aby zvážil opuštění všech veřejných funkcí.

Sobotka už podobný postup avizoval v televizním pořadu Otázky Václava Moravce, když reagoval Rathovu korupční kauzu. Moderátorovi řekl, že pokud se vůči některému ze členů ČSSD objeví konkrétní podezření, tak buď bude muset rezignovat na své funkce nebo odejde ze sociální demokracie.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Nyní potvrdil, že stejně hodlá postupovat i v případě přerovského primátora. "Pokud by současné došetřování jeho případu vedlo k podání obžaloby k soudu, řešili bychom věc pozastavením členství v ČSSD a pan senátor by musel zvážit opuštění všech veřejných funkcí," řekl Sobotka. Jedním dechem však dodal, že předpokládá, že se podezření neprokáže.

Podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého se tím zřejmě sociální demokraté připravují na blížící se krajské volby. "Pravděpodobně chtějí zamezit, aby na ně někdo během kampaně nevytáhl něco negativního," míní.

Sobotka podle něj chce svými výroky najevo, že nedávné selhání jejich exhejtmana Davida Ratha bylo výjimkou. "Chce tak zřejmě ukázat, že taková selhání nepatří mezi základní mechanismy jejich politické strany," míní Šaradín.

Lajtochovy potíže: předražené zakázky a bazén na zahradě

Lajtoch je stíhaný spolu s dalšími pěti politiky nejužšího vedení přerovského magistrátu a dvěma úředníky kvůli sporným zakázkám na stavbu domova důchodců a zimního stadionu v Přerově.

Obě zakázky stály podstatně více, než město plánovalo. Například cena domova pro seniory se zvýšila zhruba o 30 milionů na více než 167 milionů korun. Navíc takzvané vícepráce vykonala podle policie bez dalšího výběrového řízení stejná firma, která zakázku vyhrála.

Kriminalisté primátora Lajtocha také viní z toho, že mu firma Přerovská stavební, která se na sporných zakázkách podílela, stavěla bazén u něj na zahradě. Primátor pak část sumy, zhruba 300 tisíc korun, nezaplatil, a navíc podle policistů firma peníze ani nevymáhala.

Bazén Lajtoch následně zatajil v majetkovém prohlášení. Zmínil se o něm až v dodatečném prohlášení o dva roky později. To znamená, že údaje doplnil v době, kdy se o věc začala zajímat policie.

Lajtoch je nyní na dovolené a MF DNES se ho nepodařilo opakovaně zastihnout. Nedávno však uvedl, že se cítí nevinný. "K žádnému zločinu u obou zakázek nedošlo a všechny práce kolem bazénu jsem řádně uhradil," říká.

To, že bazén zatajil v majetkovém přiznání, zdůvodňuje tím, že ho kupovala manželka a že se nejedná o nemovitost zapisovanou do katastru nemovitostí.

Olomoucká státní zástupkyně v současné době Lajtochův případ předala protikorupční policii k doplnění dokazování. Policisté by se měli údajně zaměřit na dva z obviněných, kteří měli mít z veřejných zakázek prospěch.