Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prvním „potrestaným“ kauzy Vidkun je Potrefená husa. Za pomoc s odposlechy

  14:20aktualizováno  14:20
Roky patřila k nejznámějším olomouckým podnikům, nedávno však restaurace Potrefená husa v Opletalově ulici náhle skončila. Zřejmě jde o mstu za spolupráci v kauze Vidkun. Právě zde totiž policisté odposlouchávali schůzky pozdějších obviněných, mezi nimiž je i podnikatel Ivan Kyselý, kterému dům patří.

Dveře uzavřené restaurace Potrefená husa, která podle všeho musela skončit kvůli pomoci personálu policii při odposlouchávání aktérů kauzy Vidkun. Mezi těmi je i majitel domu Ivan Kyselý. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Informace, že se restauraci stala osudným spolupráce personálu a „napíchnutý“ popelník, s jehož pomocí detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v podniku odposlouchávali schůzky lidí, které pak loni na podzim obvinili, již několik týdnů koluje místním podnikatelským prostředím a nasvědčuje jí i několik dalších indicií.

Restaurace skončila brzy poté, co Kyselý, jenž nemovitost vlastní přes svoji společnost IES Moravia Real, opustil v polovině ledna vazbu. Tam jej soud poslal o tři měsíce dříve kvůli obvinění, že společně s tehdejším náměstkem krajského policejního ředitele Karlem Kadlecem a šéfem hospodářské kriminálky Radkem Petrůjem zasahovali do vyšetřování řady případů.

Podle informací MF DNES výpověď nájmu, jenž byl sjednán na dobu neurčitou, byla bez udání důvodu. Už na konci února pak měla Potrefená husa zavřeno.

Kyselého dům je bez „husy“

O tom, že byl vyhazov nečekaný a odchod z lukrativního místa v centru města nedobrovolný, svědčí také třeba i poslední příspěvek na facebookové stránce restaurace.

„I nás to moc mrzí, uvidíme, co dál... Děkujeme všem za krásná léta oslav, narozenin, narození dětí, zapíjení svobody, vše, co roky a život přinášejí...“

„Nikomu by se nelíbilo být odposloucháván ve vlastním domě“

Lidé, kteří se pohybují mezi největšími hráči olomouckého byznysu, kam od 90. let patří i Kyselý - přítel a dnes již také obchodní partner exministra vnitra Ivana Langera - se nijak netají, že důvod nečekaného konce restaurace je mezi nimi dobře známý.

„Asi nikomu by se nelíbilo, kdyby byl odposloucháván ve svém vlastním domě. A pokud měl podezření, že jeho nájemník na tom aktivně spolupracoval, tak se asi nedalo čekat, že by to zůstalo bez odezvy,“ řekl MF DNES pod příslibem anonymity jeden z olomouckých podnikatelů.

„Trochu se čekalo, co se stane, až (Kyselý, pozn. red.) bude venku z vazby. A lhal bych, kdybych řekl, že jsem nějak zvlášť překvapený tím, jak to dopadlo. Ale jako majitel nemovitosti může vypovědět, koho chce, a nemusí nikomu nic vysvětlovat a zdůvodňovat,“ poznamenal další podnikatel, k jehož klientům patří řada byznysmenů z olomoucké „smetánky“. Ani on nechtěl zveřejnit své jméno. S jedním z nejmocnějších lidí v regionu si to nechce rozházet nikdo.

Ostatně ani provozovatel Potrefené husy, známý olomoucký restauratér Viktor Zlámal, jenž v Olomouci vede několik dalších zaběhnutých podniků, se o okolnostech nečekané výpovědi nechtěl bavit.

„Nezlobte se, nebudu to nijak komentovat,“ odpověděl na dotazy MF DNES.

Redakce se pokusila získat také vyjádření Ivana Kyselého, ale mobilní telefon nezvedal a nereagoval ani na SMS.

Personal na stůl donesl „napíchnutý“ popelník či jídelníček

Potrefená husa není jediný podnik, kde měla policie kvůli této kauze nainstalovány odposlechy. Jenže právě v ní zaznamenali klíčový rozhovor, který měl zásadní dopad pro posledního ze čtveřice stíhaných - hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila.

Politik se zde totiž sešel s policejním důstojníkem Kadlecem a podle verze ÚOOZ mu nabídl úplatek, když zařídí, aby skončilo vyšetřování možného dotačního podvodu během financování jezdeckého areálu na Lazcích, za nímž stojí hejtmanův známý a někdejší obchodní společník Roman Navrátil. Hejtman od počátku vinu odmítá, nahrávka podle něj žádnou korupční nabídku neobsahuje.

Jisté je tedy zatím pouze to, že vznikla pomocí popelníku, v němž byl skrytý odposlech, což byla jedna z metod, kterou při sledování detektivové použili. Jinde měli štěnice skryté například v jídelním lístku. V obou případech však byla nutná spolupráce personálu restaurace.

„Napíchnutý“ popelník či lístek totiž musí někdo podle instrukcí policie umístit na správný stůl, k němuž si sledovaní sednou, a kdokoliv jiný kromě zaměstnanců by mohl vzbudit podezření.
Nejčtenější

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Za nehodu v opilosti, při níž zemřela žena, hrozí exhokejistovi až osm let

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti řidiče auta, který v prosinci boural v olomoucké Wolkerově ulici. Při nehodě...

Běžkařská poezie bez lidí. Výlet Milionovou cestou Hrubého Jeseníku

Praděd a Sokol

Na této cestě miliony nenajdete, nevyhrajete, ani nevyděláte. Možná však získáte spousty nevšedních zážitků, které si...

Další z rubriky

Nevím, neznám, říká strůjce podivného čínského vlivu v mohelnickém fotbalu

Cedule u fotbalového stadionu FK Mohelnice.

Fotbalový agent Přemysl Buba poskytl MF DNES exkluzivní rozhovor na téma čínských investorů v FK Mohelnice a podezření...

Alkohol a kouření už dle výzkumu mládež tolik neláká, roste ale agresivita

Ilustrační snímek

Přes dva tisíce žáků a studentů zapojili psychologové z olomoucké univerzity do výzkumu o rizikových aktivitách...

Prostějovská hvězdárna láká na špičkové 3D projekce i staronový dalekohled

Staronový dalekohled D400 prostějovské hvězdárny nazývají hvězdáři Nové oko....

Od letošního roku se veřejnost při návštěvě hvězdárny v Kolářových sadech v Prostějově má na co těšit. V plném provozu...

Najdete na iDNES.cz