Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obviněný podnikatel z kauzy Vidkun opustil vazbu, policisté nabídli kauci

  9:14aktualizováno  9:22
Podnikatel Ivan Kyselý, jeden z trojice mužů, které Útvar pro odhalování organizovaného zločinu loni v říjnu poslal do vazby v rámci operace s krycím názvem Vidkun, opustil vězení. Další vazebně stíhaní, vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, požádali o propuštění proti kauci.

Obviněný z kauzy Vidkun, olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, byl propuštěni z vazby. | foto: koláž iDNES.cz

„Dnes již bylo rozhodnuto o propuštění z vazby u pana Kyselého,“ potvrdil ve středu ráno Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Kyselý byl ve věznici od 13. října neboť podle názoru žalobců a soudu panovalo nebezpečí, že by mohl ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky či spoluobviněné, případně nějakým jiným způsobem mařit vyšetřování.

„Ze zákona je tento vazební důvod omezen maximální dobou tří měsíců. Ta lhůta uplynula a v podstatě ze zákona musí být z vazby propuštěn,“ vysvětlil Šereda.

Kadlec a Petrůj, kteří rovněž požádali o propuštění z vazby, podle něj nabídli zaplacení kauce.

„V jejich případě bude rozhodnuto v nejbližších dnech,“ uvedl žalobce s tím, že výsledek nechce předjímat. Kauci museli nabídnout proto, že oproti Kyselému hrály při jejich umístění do vazby roli ještě další důvody než v případě propuštěného podnikatele.

Samotná kauza Vidkun však zdaleka nekončí. Šereda má za to, že práce na ní zabere ještě řádově měsíce.

„Konec vyšetřování určitě není v dohledu v řádu týdnů. Je tam ještě potřeba provést velké množství vyšetřovacích úkonů,“ podotýká žalobce.

Zásah mířil na údajné propojení policie, byznysu a politiky

Trojice mužů byla obviněna v říjnu spolu s hejtmanem Olomouckého kraje Jiřím Rozbořilem, který byl ale stíhán na svobodě. Všichni čtyři svá obvinění odmítají a podali proti nim stížnost.

Vysoce postavené krajské policisty - Kadlec zastával pozici náměstka krajského policejního ředitele, Petrůj post šéfa krajské hospodářské kriminálky - obvinil vyšetřovatel ze zneužití pravomoci úřední osoby, jednoho z nich navíc i z přijetí úplatku. Kyselý je stíhán pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a Rozbořil za podplácení. Obviněným hrozí tresty v rozsahu jednoho roku až deseti let vězení.

Policisté jsou stíháni kvůli údajnému ovlivňování některých kauz a vynášení informací z vyšetřování. Podle policejních záznamů, jejichž část zveřejnil server Neovlivní.cz, se Kadlec s Kyselým sešli od února do října loňského roku nejméně pětačtyřicetkrát.

Obviněný hejtman zůstal navzdory tlaku špiček ČSSD ve funkci

Většinou to bylo v olomoucké kavárně Café Delux, z níž pochází nahrávka, na které policejní důstojník a podnikatel probírají plánovanou razii spojenou s olomouckým magistrátem a provozováním městského akvaparku.

„Kadlec na dalších schůzkách informoval Kyselého o finančních převodech, které si policie ke kauze vyžádala od bank. A současně jej vyzval, aby si jeden z jeho známých zapletený do případu stačil včas vybrat z banky peníze dřív, než se spustí razie a policie mu je zabaví,“ napsal server.

Dotyčným známým byl náměstek primátora Martin Major, jehož půjčky provázejí nejasnosti (více čtěte zde).

Rozbořil je obviněn z toho, že na schůzce s Kadlecem policistovi nabídl úplatek výměnou za to, aby zametl pod koberec podezření na dotační podvod při výstavbě olomouckého jezdeckého areálu a penzionu Lazce. Desítky milionů z dotací totiž skončily u firmy, která se ke stavební zakázce dostala díky podvodu (podrobnosti zde).

Hejtman tvrdí, že se ničeho nedopustil a odmítl navzdory tlaku špiček ČSSD včetně předsedy Bohuslava Sobotky odstoupit z funkce.

Autoři: ,Nejčtenější

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Za nehodu v opilosti, při níž zemřela žena, hrozí exhokejistovi až osm let

Řidič v olomoucké Wolkerově ulici narazil do sloupu veřejného osvětlení. Mladá...

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti řidiče auta, který v prosinci boural v olomoucké Wolkerově ulici. Při nehodě...

Běžkařská poezie bez lidí. Výlet Milionovou cestou Hrubého Jeseníku

Praděd a Sokol

Na této cestě miliony nenajdete, nevyhrajete, ani nevyděláte. Možná však získáte spousty nevšedních zážitků, které si...

Další z rubriky

Prostějovská hvězdárna láká na špičkové 3D projekce i staronový dalekohled

Staronový dalekohled D400 prostějovské hvězdárny nazývají hvězdáři Nové oko....

Od letošního roku se veřejnost při návštěvě hvězdárny v Kolářových sadech v Prostějově má na co těšit. V plném provozu...

Baziliku na Svatém Kopečku už brzy zapíší na elitní seznam památek

Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.

Rok 2018 se významně zapíše do historie barokního areálu na Svatém Kopečku u Olomouce. Už brzy totiž tento skvost...

Jedinečný plakát pro letošní festival vědeckých filmů vznikal pod vodou

Plakát zvoucí na 53. ročník festivalu vědeckých filmů Academia Film Olomouc.

Akvárium plné vody, fotoaparát a trpělivost při manipulaci s kusem plastu byly třeba při vytváření unikátního plakátu...

Najdete na iDNES.cz