Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté obvinění v kauze Vidkun vyšli z vazby, na kaucích dali 600 tisíc

  12:19aktualizováno  16:02
Vysoce postavení policisté z Olomouckého kraje Karel Kadlec a Radek Petrůj, obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a úplatku, vyšli z vazby. Museli složit kauce ve výši půl milionu korun a sto tisíc. Už ve středu opustil věznici třetí vazebně stíhaný muž z kauzy Vidkun, podnikatel Ivan Kyselý.

Obvinění z kauzy Vidkun, dosavadní náměstek policejního ředitele Olomouckého kraje Karel Kadlec (na snímku) a šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj byli propuštěni z vazby. | foto: koláž iDNES.cz

„Mohu potvrdit, že v brzkých dopoledních hodinách byl vydán příkaz k propuštění z vazby na svobodu. Státní zástupce vyhověl žádosti o propuštění proti písemnému slibu obviněných a nabídnuté peněžité záruce,“ uvedl Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Dosavadní náměstek policejního ředitele Kadlec složil kauci ve výši půl milionu korun, šéf hospodářské kriminálky Petrůj sto tisíc. Oba policisté museli nabídnout kauce proto, že na rozdíl od podnikatele Kyselého bylo důvodem jejich vazby kromě nebezpečí ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků či spoluobviněných a maření vyšetřování také obava z toho, že budou pokračovat v trestné činnosti.

Kauza Vidkun, v jejímž rámci byl obviněn také hejtman Jiří Rozbořil, vyšetřován pro podplácení je ovšem na svobodě, zasáhla citelně špičky krajské policie. Jako první ovšem paradoxně nestála místo obviněné Kadlece a Petrůje, ale ředitele Libora Krejčiříka, který byl ve funkci sotva rok.

Kvůli aféře dal post k dispozici, následně se ho při velké rošádě pěti policejních šéfů ujal dosavadní ředitel policie v Ústeckém kraji Tomáš Landsfeld. Krejčiřík nicméně ve vedení policie neskončil úplně, vrátil se na pozici náměstka pro ekonomiku.

Nový policejní ředitel obviněného náměstka propustil

Naopak pro Kadlece znamenal nový ředitel v polovině prosince konec. „Byl na základě mého rozhodnutí propuštěn, jsou k tomu důvody. On se proti tomu odvolal, takže to bylo postoupeno Policejnímu prezidiu. Posouzení je na něm,“ shrnul ve středu Landsfeld s tím, že Petrůje zatím vyhazov nečeká.

„Čekáme, jak to dopadne. V případě, že bude přijata kauce a bude z vazby propuštěn, zahájíme nezbytné úkony k postavení mimo službu,“ nastínil Landsfeld.

Policie už dříve upozornila, že vazebně stíhané policisty nepostavila mimo službu záměrně.

„Další opatření v rámci zákona o služebním poměru by byla neadekvátní, mohla by zkomplikovat budoucí řešení v oblasti personální a kázeňské,“ vysvětlil v říjnu náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

„Po dobu trvání vazby oběma příslušníkům nenáleží služební příjem,“ doplnil tehdy krajský mluvčí Josef Bednařík.

Zásah mířil na údajné propojení policie, byznysu a politiky

Vysoce postavené krajské policisty obvinil vyšetřovatel ze zneužití pravomoci úřední osoby, jednoho z nich navíc i z přijetí úplatku. Kyselý je stíhán pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a hejtman Jiří Rozbořil za podplácení. Obviněným hrozí tresty v rozsahu jednoho roku až deseti let vězení. všichni jakékoliv provinění odmítají a proti trestnímu stíhání podali stížnosti.

Ty ale ve čtvrtek Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) zamítlo. „Státní zástupce NSZ všechny podané stížnosti přezkoumal a shledal je nedůvodnými. Podle jeho závěru je zahájení trestního stíhání zákonné a plně odůvodněné. Policejní orgán při zahájení trestního stíhání splnil zákonné podmínky odpovídající této fázi trestního řízení,“ uvedl mluvčí Petr Malý.

„Rozhodnutí není velkým překvapením. Ta stížnost pro nás byla od začátku nezbytným krokem před podáním ústavní stížnosti, kterou jsme už dříve avizovali. Už na ní pracujeme a v nejbližší době ji podáme,“ reagoval Rozbořilův advokát Petr Konečný.

Dva policisté jsou stíháni kvůli údajnému ovlivňování některých kauz a vynášení informací z vyšetřování. Podle policejních záznamů, jejichž část zveřejnil server Neovlivní.cz, se Kadlec s Kyselým sešli od února do října loňského roku nejméně pětačtyřicetkrát.

Většinou to bylo v olomoucké kavárně Café Delux, z níž pochází nahrávka, na které policejní důstojník a podnikatel probírají plánovanou razii spojenou s olomouckým magistrátem a provozováním městského akvaparku.

Rozbořil je obviněn z toho, že na schůzce s Kadlecem policistovi nabídl úplatek výměnou za to, aby zametl pod koberec podezření na dotační podvod při výstavbě olomouckého jezdeckého areálu a penzionu Lazce. Desítky milionů z dotací totiž skončily u firmy, která se ke stavební zakázce dostala díky podvodu (podrobnosti zde).

Autor:Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Obce z Plumlovska čistotě přehrady dál věří, přispěly na boj proti sinicím

Po několikaleté přestávce je Plumlovská přehrada opět napuštěná a tamní voda je...

Obce v okolí Plumlovské přehrady, ve které se po očistě za miliony opět objevily jedovaté sinice, stále věří tomu, že...

Číšník prohrál peníze z kasy, zamčený ve skladu pak fingoval okradení

(Ilustrační snímek)

Případ, v němž se z oznamovatele a oběti zločinu stal během několika dní podezřelý, vyšetřují policisté z Jesenicka....

Přerov mohl dostat za panelák miliony, kvůli obavám z ubytovny jej zbourá

Osmipatrový panelový dům známý v Přerově jako Chemik čeká demolice.

Debaty o budoucnosti padesát let starého přerovského paneláku, který se do paměti místních vryl jako Chemik, v pondělí...Najdete na iDNES.cz