Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté obvinění v kauze Vidkun vyšli z vazby, na kaucích dali 600 tisíc

  12:19aktualizováno  16:02
Vysoce postavení policisté z Olomouckého kraje Karel Kadlec a Radek Petrůj, obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a úplatku, vyšli z vazby. Museli složit kauce ve výši půl milionu korun a sto tisíc. Už ve středu opustil věznici třetí vazebně stíhaný muž z kauzy Vidkun, podnikatel Ivan Kyselý.

Obvinění z kauzy Vidkun, dosavadní náměstek policejního ředitele Olomouckého kraje Karel Kadlec (na snímku) a šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj byli propuštěni z vazby. | foto: koláž iDNES.cz

„Mohu potvrdit, že v brzkých dopoledních hodinách byl vydán příkaz k propuštění z vazby na svobodu. Státní zástupce vyhověl žádosti o propuštění proti písemnému slibu obviněných a nabídnuté peněžité záruce,“ uvedl Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.

Dosavadní náměstek policejního ředitele Kadlec složil kauci ve výši půl milionu korun, šéf hospodářské kriminálky Petrůj sto tisíc. Oba policisté museli nabídnout kauce proto, že na rozdíl od podnikatele Kyselého bylo důvodem jejich vazby kromě nebezpečí ovlivňování dosud nevyslechnutých svědků či spoluobviněných a maření vyšetřování také obava z toho, že budou pokračovat v trestné činnosti.

Kauza Vidkun, v jejímž rámci byl obviněn také hejtman Jiří Rozbořil, vyšetřován pro podplácení je ovšem na svobodě, zasáhla citelně špičky krajské policie. Jako první ovšem paradoxně nestála místo obviněné Kadlece a Petrůje, ale ředitele Libora Krejčiříka, který byl ve funkci sotva rok.

Kvůli aféře dal post k dispozici, následně se ho při velké rošádě pěti policejních šéfů ujal dosavadní ředitel policie v Ústeckém kraji Tomáš Landsfeld. Krejčiřík nicméně ve vedení policie neskončil úplně, vrátil se na pozici náměstka pro ekonomiku.

Nový policejní ředitel obviněného náměstka propustil

Naopak pro Kadlece znamenal nový ředitel v polovině prosince konec. „Byl na základě mého rozhodnutí propuštěn, jsou k tomu důvody. On se proti tomu odvolal, takže to bylo postoupeno Policejnímu prezidiu. Posouzení je na něm,“ shrnul ve středu Landsfeld s tím, že Petrůje zatím vyhazov nečeká.

„Čekáme, jak to dopadne. V případě, že bude přijata kauce a bude z vazby propuštěn, zahájíme nezbytné úkony k postavení mimo službu,“ nastínil Landsfeld.

Policie už dříve upozornila, že vazebně stíhané policisty nepostavila mimo službu záměrně.

„Další opatření v rámci zákona o služebním poměru by byla neadekvátní, mohla by zkomplikovat budoucí řešení v oblasti personální a kázeňské,“ vysvětlil v říjnu náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube.

„Po dobu trvání vazby oběma příslušníkům nenáleží služební příjem,“ doplnil tehdy krajský mluvčí Josef Bednařík.

Zásah mířil na údajné propojení policie, byznysu a politiky

Vysoce postavené krajské policisty obvinil vyšetřovatel ze zneužití pravomoci úřední osoby, jednoho z nich navíc i z přijetí úplatku. Kyselý je stíhán pro účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a hejtman Jiří Rozbořil za podplácení. Obviněným hrozí tresty v rozsahu jednoho roku až deseti let vězení. všichni jakékoliv provinění odmítají a proti trestnímu stíhání podali stížnosti.

Ty ale ve čtvrtek Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) zamítlo. „Státní zástupce NSZ všechny podané stížnosti přezkoumal a shledal je nedůvodnými. Podle jeho závěru je zahájení trestního stíhání zákonné a plně odůvodněné. Policejní orgán při zahájení trestního stíhání splnil zákonné podmínky odpovídající této fázi trestního řízení,“ uvedl mluvčí Petr Malý.

„Rozhodnutí není velkým překvapením. Ta stížnost pro nás byla od začátku nezbytným krokem před podáním ústavní stížnosti, kterou jsme už dříve avizovali. Už na ní pracujeme a v nejbližší době ji podáme,“ reagoval Rozbořilův advokát Petr Konečný.

Dva policisté jsou stíháni kvůli údajnému ovlivňování některých kauz a vynášení informací z vyšetřování. Podle policejních záznamů, jejichž část zveřejnil server Neovlivní.cz, se Kadlec s Kyselým sešli od února do října loňského roku nejméně pětačtyřicetkrát.

Většinou to bylo v olomoucké kavárně Café Delux, z níž pochází nahrávka, na které policejní důstojník a podnikatel probírají plánovanou razii spojenou s olomouckým magistrátem a provozováním městského akvaparku.

Rozbořil je obviněn z toho, že na schůzce s Kadlecem policistovi nabídl úplatek výměnou za to, aby zametl pod koberec podezření na dotační podvod při výstavbě olomouckého jezdeckého areálu a penzionu Lazce. Desítky milionů z dotací totiž skončily u firmy, která se ke stavební zakázce dostala díky podvodu (podrobnosti zde).

Autor:Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Další z rubriky

Více zelené autům na hlavní. Prostějov upraví semafory na výpadovce

Ilustrační snímek

Rok po rekonstrukci křižovatky na frekventované výpadovce z Prostějova na Olomouc, kde se hlavně ve špičce tvoří dlouhé...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Šéf filharmonie skončil kvůli kritice, od města dostal odměnu 117 tisíc

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil, který na konci května...

Olomoucká radnice schválila někdejšímu řediteli Moravské filharmonie Vladislavu Kvapilovi odměnu 117 tisíc za...

Najdete na iDNES.cz