Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - peníze, hodinky, dluh | foto: Profimedia.cz

Každý obyvatel Prostějova „dluží“ 108 korun, Olomoučan 12 tisíc

  • 2
Odborníci z Vysoké školy ekonomické sestavili žebříček velkých českých měst s nejlepší ekonomickou kondicí. Na čtvrté místo se v hodnocení vyšvihl Prostějov a zařadil se tak mezi nejlépe hospodařící tuzemská města.

V první šestici má Olomoucký kraj pouze jediného zástupce. Odborníci z pražské Vysoké školy ekonomické pořadí sestavili s pomocí údajů jako je například výše městského dluhu rozpočítaného na jednoho obyvatele či podle hodnoty majetku města.

Špatně si však podle expertů vedle Prostějova nevede ani Olomouc nebo Přerov.

"V médiích se spíše setkáváme s negativními zprávami o zadlužených městech, chtěli jsme se proto přesvědčit, zda je tento trend všeobecně platný," řekl Milan Damborský z katedry regionálních studií školy, která žebříček sestavila.

Žebříček před volbami ukázal, jak radnice hospodaří

Při plánování projektu počítal tým odborníků také s jeho načasováním. Zveřejnění výsledků zhruba měsíc před volbami do obecních zastupitelstev není náhoda.

"Chtěli jsme zároveň lidem ukázat, jak jejich radnice hospodaří. Náš materiál může mít svou cenu také pro ty, kteří na radnice po volbách nastoupí," dodal ekonom.

Při pohledu na údaje z jednotlivých měst Damborský konstatuje, že ekonomicky zodpovědných je relativně všech 43 měst, která se do projektu zapojila.

"Nelze tak jednoznačně říci, že například Olomouc, v níž na jednoho obyvatele pomyslně připadá více než 12 tisíc korun z jejích dluhů, špatně hospodaří. Jde sice o poměrně vysoké číslo, ale je třeba vzít v potaz i další ukazatele," upozorňuje.

Vysoký dluh nemusí znamenat špatné kroky

Právě Olomouc je podle Milana Damborského typickým příkladem velkého města s množstvím investic, které dluhy vysvětlují. "Další otázkou je pak samozřejmě to, o jaké investice jde," dodává.

Olomouc spolu s většinou ostatních analyzovaných měst skončila na neutrálním 7. až 43. místě.

"Kromě šesti nejlepších byla ekonomická situace v ostatních městech z našeho pohledu velice podobná. Našimi ukazateli navíc zamíchaly dotace z Evropské unie, pomocí nichž řada měst svoje investice splácí. Výsledky pak byly v tomto ohledu hodně diskutabilní," podotkl Damborský.

Současně však vyzdvihuje šestici nejlepších, kam se z Olomouckého kraje na čtvrtou příčku probojoval Prostějov. "Těch šest, co jsme v žebříčku vypíchli, zbytek měst dalece převyšuje," zhodnotili autoři studie.

Prostějov zabodoval díky nízké hodnotě dluhu rozpočítané na jednoho obyvatele. "Je to 108 korun. Prostějov je tak v mých očích příkladem typicky zodpovědného města, které si hlídá svoje investice. Vztáhneme-li ta čísla k volbám, čeká z pohledu ekonoma na nové vedení v Prostějově čistý stůl," uvedl Damborský.

To samé se však už nedá říci o Přerovu, kde se dluh radnice rozdělený mezi místní blíží u každého z nich k deseti tisícům korun.

"Je zde jasně patrný dopad ekonomické krize, kdy se dluh města v roce 2009 oproti předcházejícímu roku de facto zdvojnásobil. Řekl bych, že jim klesly příjmy z daní a město tak muselo sáhnout do svých úspor," dodal Damborský.

Šest nejlepších

1. Teplice
2. Chomutov
3. Cheb
4. Prostějov
5. Pardubice
6. Český Těšín

Jeho analýzu potvrzuje vedoucí finančního odboru na přerovském městském úřadě Oldřiška Sedláčková, která při vzpomínce na dopady krize hovoří o zhruba 86 milionech korun, které kvůli daňovému výpadku v městské pokladně neočekávaně chyběly.

"Pokryli jsme je z úspor a také prodejem městského majetku. Vedle toho už v té době město mělo rozjednaný úvěr, z něhož můžeme čerpat až 300 milionů. Šly z něj finance na rekonstrukci našeho domova pro seniory či autobusového nádraží. Citelným dopadem krize bylo také roční zpoždění oprav Tyršova mostu," vyjmenovala Sedláčková.

Projekt společnosti MasterCard a Vysoké školy ekonomické se zabýval také celkovou kvalitou života v padesáti největších městech České republiky. "Tyto údaje zveřejníme ve středu," uvedla mluvčí hodnotící studie Anna Šámalová.