Desítky lidí z přerovského Kazeta zřejmě skončí na jaře na úřadu práce. Firmě totiž hrozí, že bude muset propustit víc jak polovinu zaměstnanců. (Ilustrační snímek)

Desítky lidí z přerovského Kazeta zřejmě skončí na jaře na úřadu práce. Firmě totiž hrozí, že bude muset propustit víc jak polovinu zaměstnanců. (Ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kazeto Přerov zřejmě propustí víc než polovinu ze dvou set zaměstnanců

  • 0
Přerovské Kazeto zřejmě v březnu propustí zhruba 110 lidí, tedy asi polovinu všech zaměstnanců. Závod, který se specializuje na produkty z lepenky a dodává třeba interiérové doplňky, nýtované kufry či obaly na klobouky, totiž přišel o svého zásadního odběratele, švédskou firmu IKEA.

"Přišli jsme o hlavního odběratele, společnost IKEA. To zásadně omezí náš výrobní program a pravděpodobně to povede k propouštění, které nás čeká od března příštího roku," potvrdil ředitel a spolumajitel společnosti Libor Budík.

"Samozřejmě, že neustále hledáme další zakázky, abychom propouštění zvrátili, ale zatím žádné lepší zprávy nemáme," doplnil.

Podle oslovených zaměstnanců, kteří si nepřáli hovořit na jméno, nyní v závodě panuje nervozita. "Zaskočilo nás to, navíc teď před Vánocemi. Zatím nevím, co bude dál, mezi lidmi se hovoří o krachu celé společnosti," uvedl jeden ze zaměstnanců.

To však vedení podniku odmítá. "Kazeto před krachem určitě není. Jen snížíme stav na osmdesát až devadesát zaměstnanců, což je méně než polovina současného stavu, a omezíme výrobu. Pokud snížíme náklady a uděláme restrukturalizaci, takový scénář nám nehrozí," míní Budík.

Spolumajitelem firmy je i známý disident Hučín

Podle odborníků nebude odchod tolika lidí pro region tak velkou pohromou, jak by se mohlo na první pohled zdát. "Zhruba stovka pracovníků zvýší nezaměstnanost asi o desetinu procenta. Z celookresního hlediska to není nic dramatického, ale je to určitě nepříjemné. V současné době činí míra nezaměstnanosti na Přerovsku 10,8 procenta," nastínil Jaroslav Mikšaník z olomoucké pobočky úřadu práce.

Naposledy se o Kazetu v médiích psalo v únoru. Známý disident Vladimír Hučín totiž zdědil ve společnosti podíl po zesnulém spolumajiteli Karlu Zejdovi, který Hučína léta v jeho snažení podporoval (více čtěte zde).

Přerovskou společnost Kazeto v roce 1925 založil Karel Zejda starší, od kterého také pochází název firmy: KArel ZEjda TOvárna. Podnik se od začátku soustředil na výrobu kufrů a cestovních zavazadel z koženky a textilních materiálů.

Jeho syn Karel byl velký vlastenec a jako dobrovolník vstoupil do armády. Pracoval jako zbrojař, ale po roce 1948 byl degradován a dostal vyhazov. Skončil u PTP a komunisté také rodině sebrali majetek. Zejda se musel živit jako pomocný dělník.