Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo nevolil, ať nekritizuje, říká žena, která zažila volby za všech režimů

  13:06aktualizováno  13:06
Osmaosmdesátiletá Olomoučanka Božena Konštacká zažila během svého života volby za různých režimů. Od prvorepublikové demokracie, přes poválečné volby Národní fronty a čtyřicet let "jediné správné strany" za komunistů až po volby samostatné České republiky. A celý život k nim pravidelně chodí.

Osmaosmdesatiletá Olomoučanka Božena Konštacká zažila volby za různých režimů i situací od první republiky přes komunistický režim až po dnešek. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Volební atmosféru první republiky zažila Božena Konštacká poprvé za První republiky. "Když mi byly dva roky, tatínek zemřel na následky zranění, které utrpěl během první světové války. Takže co se týká voleb, pamatuji si jen maminku, která k nim chodila," vzpomíná.

Do Sněmovny mohli tehdy občané volit až od jednadvaceti. Do volební urny tedy za První republiky svůj hlas vhodit nemohla, tehdejší život si ale dobře vybavuje. Nepovažuje dobu za špatnou, současně si ale ani desetiletí staré vzpomínky v paměti nemaluje narůžovo.

"Skoro nic v životě není jen černé nebo bílé," podotýká a vybírá jeden z problémů, který byl tehdy předvolebním tématem snad všech politických stran stejně dnes - nezaměstnanost.

"Tehdy ale na rozdíl od dnešní doby musel každý nezaměstnaný odpracovat určité hodiny pro obec. Teprve pak dostal podporu, takzvané žebračenky," popisuje Konštacká s tím, že když člověk neudělal, co mu určil starosta, nedostal nic. Dnešní argumenty, že by něco podobného nešlo zavést, proto považuje za výmluvy.

"I prvorepublikový starosta měl na starost velkou obec, někdy i několik dalších, ale všechno spolu se svým tajemníkem zvládl. Ovšem musel pracovat velmi poctivě," podotýká dáma, která žije ve chválkovickém domově seniorů Pohoda.

Třicet korun za doktora nic není, kdysi se platilo všechno

Podivuje se i nad nynějšími nářky kritizujícími třicetikorunové poplatky u lékaře. "Když jsem se narodila, měla jsem kilo devadesát. Tehdy neexistovaly inkubátory, nebyly takové možnosti, a v nemocnici se muselo platit všechno. Takže maminka vzpomínala, jak se na mě doma s babičkou chodily jen bezmocně dívat, jestli ještě dýchám."

Jí samotné, podobně jako většině jejích vrstevníků, životem zamíchalo bouřlivé století, do kterého se narodila. Když jí bylo šestnáct, přišel protektorát. Ten připravil lidi i o možnost svobodně si vybrat politické představitele. Poprvé šla proto k volebním urnám až po skončení druhé světové války.

"Což byla opravdu překotná doba. Plná nadšení z konce války, kdy nikdo moc nedokázal domyslet, jak by se situace mohla vyvíjet dál," vzpomíná. Po pětačtyřicátém roce si ještě mohli lidé vybírat z nabídky více stran, které měly kořeny v prvorepublikové demokracii.

Nejprve zemi vládlo Prozatímní Národní shromáždění, které připravilo volby. Krátce před nimi se věková hranice pro voliče posunula o tři roky dolů. I osmnáctiletí tím pádem rozhodli, že v květnu 1946 z nabídky povolených stran Národní fronty dostali nejvíc hlasů komunisté.

"A po roce 1948? To se chodilo z povinnosti, automaticky. A kontrolovalo se, kdo byl či nebyl u voleb," říká Konštacká. Vždy drtivě vyhrála jediná strana. A stále ta stejná.

"Hodně lidí, kteří s režimem nesouhlasili, to začalo mít doma těžké a tak někteří utíkali za hranice. Přitom museli vědět, že se domů nejspíš už nikdy nevrátí," podotýká Konštacká.

Jsou i poctiví politici, kteří se snaží dělat dobré věci

Po všech životních zkušenost ji sametová revoluce v listopadu 1989 neuvedla do euforie. "Volby v červnu 1990 nebyly nějak výjimečným slavnostním zážitkem. Politiky, kteří se najednou vynořili, člověk moc neznal, a dost věcí kolem nich bylo nadsazených. Tím, že jsem už zažila tolik režimů, jsem mohla posoudit, že všechno nejspíš nebude zase o tolik lepší," míní.

Což ale nic nemění na faktu, že své voličské právo využívá pravidelně a dodnes. "Kdo se alespoň tímto způsobem nesnaží něco změnit, neměl by pak kritizovat. Jsou i poctiví politici, kteří se snaží udělat dobré věci pro město, jako je třeba Olomouc. A ta se změnila hodně k lepšímu," říká důchodkyně.

Sama se při výběru správného jména z kandidátky řídí jednoduchým pravidlem: mít co nejvíc vědomostí a spoléhat se na vlastní zdravý rozum. "Když nemáte znalosti, nemůžete srovnávat. Není všechno pravda, co kdo vykládá. Každý by měl posoudit, co který člověk už udělal a jestli je to, co slibuje, možné splnit," vysvětluje.

chcete vědět, jak dopadly komunální a senátní volby? sledujte výsledky on-line
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Chodce v Olomouci znovu ohrožovalo padající zdivo, z domu spadly cihly

Z domu v centru Olomouce spadlo na chodník několik cihel, nikdo z kolemjdoucích...

Z jedné z budov v centru Olomouce ráno spadlo na chodník několik cihel. Místem na jedné z nejrušnějších ulic města v tu...

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Najdete na iDNES.cz