Publikace Tajemství olomouckých městských knih je k dostání v infocentru, obsahuje 185 fotografií. | foto: Bohdan Kaňák

Historické zápisy i snímky. Kniha ukazuje jedenáct unikátních svazků

  • 0
Příběhy vzniku jedenácti rukou psaných knih ze 14. století přibližuje nová publikace Tejemství olomouckých městských knih od ředitele místního archivu Bohdana Kaňáka. Nahlédnout v ní čtenáři mohou do nejvzácnějších knih spojených s Olomoucí a číst v nich i bez znalosti starého písma či latiny.

Upálení dvou příznivců Mistra Jana Husa, které Olomoučané během jediného dne po jejich zatčení poslali na smrt. I tento příběh z roku 1415 najdou čtenáři v nové knize Tajemství olomouckých městských knih od ředitele místního okresního archivu Bohdana Kaňáka.

Kniha umožňuje nahlédnout do nejstarších a nejcennějších knih spojených s Olomoucí, Kaňák v ní představuje jedenáct běžně nedostupných historických svazků ze 14. až 17. století. Jde o rukopisné úřední městské knihy, originály leží v olomouckém okresním archivu.

„U každé jsem popsal i příběh jejího vzniku a užívání v dějinách Olomouce. Snažil jsem se skrze konkrétní historické zápisy dnešnímu čtenáři přiblížit dřívější každodenní život Olomoučanů. Krom toho mohu skrze představené knihy zjistit, jak se dříve v Olomouci obsazovala místa ve vedení radnice, jak se vybíraly daně či spravovaly městské peníze,“ vypočítává Kaňák.

Stěžejní součástí knihy, jež je k dostání v informačním centru v podloubí radnice, je 185 fotografií. Zachycují mimo jiné originální knižní výzdobu a vybrané stránky jednotlivých děl. Právě díky tomu si lidé mohou ve stovky let starých svazcích přímo číst.

„Chtěl jsem čtenářům umožnit co nejtěsnější, bezprostřední kontakt s jednotlivými knihami. Každá kapitola věnovaná jedné knize proto obsahuje celostránkovou fotografii její jedné strany. Vedle ní je přepis daného textu a příkladně i překlad z latiny či němčiny. Lidé si díky tomu ve středověkých knihách mohou de facto přímo číst, aniž by museli znát jejich jazyk a písmo,“ vysvětluje Kaňák.