Pracovníci olomoucké univerzitní knihovny shrnují obsahy děl světové literatury...

Pracovníci olomoucké univerzitní knihovny shrnují obsahy děl světové literatury do takzvaných stripů. V tomto případě jde o Harryho Pottera. | foto: Knihovna Univerzity Palackého v Olomouci

Knihovníci kreslí obsahy děl světové literatury. Do tří obrázků

  • 2
Přečíst si stovky stran světových literárních děl za pár vteřin. Takovou možnost nabízí v nadsázce facebookový profil olomoucké univerzitní knihovny. Hlavní myšlenka či děj je zde totiž díky nápadu její zaměstnankyně Zuzany Kelnarové znázorněn ve třech jednoduchých černobílých obrázcích.

Na začátku nápadu na krátký kreslený obsah děl byla otázka na semináři pro pracovníky knihoven o způsobech zatraktivnění jejich facebookových profilů. "Zkrátka mě to v té chvíli najednou napadlo. Pak mi přišlo, že by byla škoda to nevyzkoušet," přibližuje s úsměvem Kelnarová.

Právě od ní tak vzešla myšlenka stlačit mnohdy i stovky stran knih do takzvaného stripu, který tvoří tři jednoduché černobílé obrázky. "S kolegou Jindřichem Jurášem, který spravuje profil knihovny na Facebooku, jsme sem prvních pár umístili a mělo to hodně velký ohlas," popisuje Kelnarová. "Začaly je od nás přebírat nejenom knihovny, ale i samotní uživatelé této sociální sítě."

Pracovníci olomoucké univerzitní knihovny shrnují obsahy děl světové literatury...

Obsah díla Muž, který sázel stromy.

Do stripů se jí spolu s Jurášem už podařilo vměstnat například Kafkovu Proměnu, horor To od Stephena Kinga či Babičku od Boženy Němcové. Z profilu knihovny na sociální síti Facebook se navíc jejich počítačové kresby s úspěchem šíří po internetu.

Výjimečný byl Pán prstenů, do tří obrázků se autorům nevešel

Podívejte se na další stripy

Dvojice autorů jich už na Facebooku zveřejnila kolem čtyřiceti a přibývat budou další. "Máme v záloze sérii zhruba deseti kusů, je mezi nimi i Vinnetou či Zápisky o válce galské od Julia Caesara," prozrazuje Kelnarová.

Oba se však shodují, že vyjádřit hlavní myšlenku a děj knihy pomocí tří obrázků není nic jednoduchého. "Naším hlavním cílem je především ukázat, že knihovnu lidé nemusí vnímat jen jako nudné skladiště knih. Pomáhá nám k tomu právě zábavný odlehčený formát stripů, u některých knih však i zde působí jejich vážná myšlenka," přemítá Juráš.

Pracovníci olomoucké univerzitní knihovny shrnují obsahy děl světové literatury...

Čekání na Godota.

Jen jedinému dílu se prozatím dostalo s nadsázkou privilegia většího počtu obrázků. "Byl to Pán prstenů. Tam je děj tak spletitý a rozsáhlý, že by mi ta kniha a její autor přišli ošizení. Navíc ji mám velmi ráda, takže to byla i osobní záležitost," směje se Kelnarová. "Dále bychom se ale určitě chtěli držet jen tří kolonek."