Starostka Kobylé nad Vidnavkou Zuzana Jochmannová se sousoším kalvárie, o jehož...

Starostka Kobylé nad Vidnavkou Zuzana Jochmannová se sousoším kalvárie, o jehož záchranu chce obec v případě nezájmu majitele usilovat vyvlastněním. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Obec chce vyvlastnit drobné památky, o které se majitelé nestarají

  • 4
Jsou staré, mnohdy historicky cenné a ke krajině neodmyslitelně patří. Jenže památkám, jako jsou kapličky, sochy či boží muka, kvůli nezájmu jejich majitelů často hrozí, že se rozpadnou a zmizí. V Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku proto přijali vyhlášku, která jim umožní stavby vyvlastnit a opravit.

Ve skutečnosti tedy spíše díla "adoptovat" - protože poté, co obec získá památky do své péče, se o ně bude moci postarat a zrestaurovat je, což u cizího majetku nepřipadá v úvahu.

"Důvod byl jednoduchý. Dohledat majitele těchto objektů je totiž nemožné, a pokud by se to přece jen povedlo, nejsem si příliš jistá, že by chtěli investovat peníze například do zrestaurování sousoší kalvárie. Proto se snažíme získat tyto objekty do obecního majetku," popisuje starostka obce Zuzana Jochmannová.

K vyvlastnění opuštěných památek teď s pomocí nové vyhlášky obci stačí jediné: vyvěsit jejich seznam na úředních deskách s výzvou majitelům, aby se přihlásili. Pokud to v určeném termínu neudělají, může je získat obec. Termín vyprší v průběhu listopadu.

Snad se inspirují i další obce, doufají památkáři

Památkáře nápad, se kterým Kobylá vyrazila za boj o zachování památek, potěšil.

"Takový přístup k ochraně historických objektů je ojedinělý, ale může být inspirací i pro další obce. Je to dobrý příklad hodný následování," oceňuje Eva Pulkertová z Národního památkového ústavu Olomouc.

Kobylá také ještě před schválením vyhlášky sestavila s pomocí místních obyvatel inventář chátrajících památek bez známého majitele.

"Věnovali jsme tomu hodně času. Nakonec jsme dali dohromady čtrnáct památek a sehnali k nim veškerou dostupnou dokumentaci. To bude důležité i při žádostech o dotaci," vysvětluje Jochmannová.

Jde o objekty, které jsou zatím jen místními památkami. Některé z nich se ale mohou dostat na seznam státem chráněných památek. To by malé obci s omezenými finančními zdroji umožnilo dosáhnout snáz také na státní dotace.

Některé památky jako třeba boží muka už v Kobylé opravili

Některé další památky, jako jsou například boží muka, už přitom Kobylá mezitím opravila i bez dotace.

"Už nebylo na co čekat. V obci je hodně šikovný člověk, který je opravil bez nároku na odměnu. Obec poskytla pouze materiál a historické podklady. I když nejde o památkově chráněný objekt, rekonstrukci jsme pečlivě konzultovali s památkáři a využili všechny jejich rady a doporučení," popsala Jochmannová.

Podle památkářky Evy Pulkertové se nyní hned několik historických objektů v Kobylé nad Vidnavkou může dostat do státního seznamu chráněných děl. Jde například o dvě kalvárie u cesty a další boží muka.

"Kobylá se opravdu velmi příkladně stará o své památky a má v tom svůj vlastní velmi dobrý systém," podotýká.

Záměr radnice místní lidé podporují

Obec podporuje také prohlášení za památku vzácného secesního mostu přes řeku Vidnavku, který místní znají jako Karlův most, a chce zrevitalizovat část zámeckého parku, který patří obci.

"Musím říct, že máme podporu lidí z obce a s památkáři je skvělá domluva," vyzdvihla starostka Kobylé. Radnice má navíc podporu i mezi místními lidmi, kteří stojí o to, aby obec "své" památky opravovala.

"Jde o dědictví minulosti a podle toho je potřeba k těmto památkám přistupovat. Pokud by vedení obce tyto věci neřešilo, tak do deseti nebo dvaceti let z nich budou jenom zbytky soklů a to by bylo špatné," míní například Erich Gabriel z Kobylé.