Nejvyšší hora Jeseníků Praděd s vysílačem na vrcholu. Ten zůstal po nočním vypnutím brněnského Kojálu posledním velkým zdrojem analogového signálu v Olomouckém kraji.

Nejvyšší hora Jeseníků Praděd s vysílačem na vrcholu. Ten zůstal po nočním vypnutím brněnského Kojálu posledním velkým zdrojem analogového signálu v Olomouckém kraji. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kojál zastavil analogový signál, poslední šancí ho chytit je Praděd

  • 0
Zrnění místo televizních programů si dnes zřejmě pustí některé domácnosti na Přerovsku, Prostějovsku či Olomoucku, které mají antény nastavené na příjem z brněnského vysílače Kojál. Ten totiž v noci vypnul analogový signál a přešel výhradně na digitální.

Naopak pár měsíců na úpravy pro příjem digitálního signálu ještě mají ti, kteří antény nasměrovali na jesenický Praděd. Ten zatím digitálně šíří jen programový veřejnoprávní balíček Multiplex 1. Digitální signál Multiplexu 2, který zahrnuje i celoplošné komerční stanice, jako je Nova či Prima, se z Pradědu "rozletí" až na konci října.

V listopadu má s analogem skoncovat i věž v Olomouci - Radíkově. Do úplného analogového ticha se pak po postupném přepojování všech drobnějších vysílačů region ponoří nejpozději do roka.

Odhadnout přesně, kolik lidí mělo přijímače nasměrované na Brno - Kojál a kolik má anténu otočenou na Praděd, není podle mluvčího projektu digitalizace televizního vysílání Tadeáše Nováka v podstatě možné.

"Je těžké rozklíčovat, na kterou stranu má kdo naladěný příjem. Záleží na místních podmínkách či odrazech. I lidé v jednom domě mohou mít v jednom patře naladěno na Brno a v jiném na Praděd," popisuje Novák s tím, že čtvrteční vypnutí analogového vysílání z Kojálu se konalo většinou v pozdních večerních či nočních hodinách.

Někteří lidé se rozhodli zůstat po zrušení analogu bez televize

Kdo si tak dosud nezajistil náhradní příjem, má dnes smůlu. Nebo se musí přeladit na dosud fungující Praděd. Nepřipravených je podle odhadů zhruba procento ze všech majitelů televizí. Někteří prostě na přechod analogu na digitál zapomněli.

"Část z lidí se pak nepřipravila proto, že se rozhodla zůstat už dál bez televize," myslí si Novák. Jiné pak může čekat překvapení na chatě či chalupě, kam často při pořízení nového televizoru odvážejí starý, ale na jeho "zdigitalizování" už zapomenou.

Naopak, pokud si prozíravě koupili televizi schopnou příjmu digitálního signálu, nebo ke starému přístroji koupili set-top box, který digitální signál převede zpátky na analogový, vybírají dnes z větší nabídky programů.

"Individuálně už dnes skoro nikdo nechce úpravy na digitální příjem. Třeba společné antény v domech s více byty už jsou vesměs přebudované. Pro oblast Olomouc, Litovel, Šternberk a Uničov odhaduji, že mají antény z 95 procent přebudované na digitální příjem," poznamenal Radek Lampíř z olomoucké firmy Signal TV antény.

Komerční stanice začne Praděd digitálně vysílat od konce října

Svou regionální oběť na oltář digitalizace v podobě uvolnění cesty vzduchem přinesla loni na podzim Česká televize. Kvůli přesunům v éteru tehdy odborníci na Pradědu odpojili analogové vysílání programu ČT 2. To tak uvolnilo 50. kanál. Na něj se přesunula "analogová" ČT 1, která tím pádem opustila stávající 36. kanál.

Zahájení digitál. vysílání - Praděd

Multiplex 1 (Česká televize, Český rozhlas)
30. září 2010

Multiplex 2 (Nova, Prima, TV Barrandov)
30. října 2011

Multiplex 3 (Prima love)
do 31. červenec 2011

zdroj: www.digizone.cz

A na něm začal Praděd v digitální kvalitě vysílat veřejnoprávní programový "balíček" zvaný Multiplex 1. od 30. října k němu přibude Multiplex 2 nabízející i velké české komerční stanice.

"Pokud získáme veškerá technická oprávnění, tak do konce července spustíme i Multiplex 3," dodal mluvčí Českých Radiokomunikací Kamil Chalupa.

Praděd zůstane jedním z posledních vysílačů odpojených od analogového vysílání v podstatě shodou okolností.

"Změny se provádějí postupně, a protože se jde přibližně od západu na východ republiky, vyšlo to tak, že Zlínsko a Jesenicko budou poslední," vysvětlil Novák. Přechod na digitální televizi se netýká těch, kteří dostávají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet, ale pouze lidí, kteří přijímají analogové vysílání.

Česko bylo kvůli masivnímu používání analogu raritou

Přesto se nynější proměna dotkne velkého počtu obyvatel. Česko totiž bylo donedávna oproti západoevropským zemím raritní ve velkém počtu diváků sledujících televizi díky příjmu "analogu".

Digitalizace mimo jiné přinese uvolnění trhu s celoplošným televizním vysíláním. Pro diváky je bonusem lepší kvalita přenosu i příjmu signálu a další doplňkové služby jako například elektronický průvodce.

"Další potřebou je synchronizace televizního vysílání a frekvencí celé Evropy. V rámci evropských pravidel jsme se zavázali do konce roku 2012 zcela vypnout pozemní analogový signál," uzavřel Novák.