Obyvatele obcí v Litovelském Pomoraví či u řeky Bečvy by letos neměly sužovat komáří kalamity tolik jako v minulých letech. Pomohlo jim sucho. (Ilustrační snímek)

Obyvatele obcí v Litovelském Pomoraví či u řeky Bečvy by letos neměly sužovat komáří kalamity tolik jako v minulých letech. Pomohlo jim sucho. (Ilustrační snímek) | foto: Fofr

Komáří kalamita zatím nehrozí. Je sucho, larvy se nevylíhly

  • 1
V Olomouckém kraji, který pravidelně sužují komáří kalamity, tento obtížní hmyz moc nepoletuje. Sucho totiž zabránilo jejich vylíhnutí. Obce i kraj se přitom chystaly nasadit po zkušenostech z předchozích let preventivní postřiky, to však nakonec zřejmě až na výjimky nebude nutné.

Především obyvatelé Litovelského Pomoraví a některých lokalit podél Bečvy, které komáři sužují tradičně nejvíce, tak mohou být několik příštích týdnů v klidu. Pokud nepřijdou vydatné deště, obtížný hmyz by jim život otravovat nemusel.

"Hygienici velká líhniště neobjevili a pokud se situace nezmění, nepředpokládají kalamitní výskyt komárů ani nadále," potvrdil mluvčí kraje Ivo Heger.

Sto padesát tisíc korun, které mělo hejtmanství na letošek připravenou na postřiky, tak zůstává v záloze. Už předloni přitom poskytlo obcím sto třicet tisíc korun a loni, kdy bylo komárů enormně mnoho, rozdělilo 1,2 milionu.

Podle Libora Mazánka z Krajské hygienické stanice v Olomouci je situace nyní dobrá. "V Litovelském Pomoraví vždy nějací komáři budou, ale kalamitní situace nyní nehrozí, protože bylo suché jaro a vajíčka nejsou plošně zaplavená," vysvětlil.

Upozornil však, že se situace může zhoršit. "Pokud přijdou větší deště, během dvou tří týdnů se larvy mohou začít líhnout a klidně se může objevit letní komáří kalamita."

Obce utratí za preventivní postřiky tisíc

V obci Příkaz přitom již provedli preventivní zásah proti líhništím komárů. "Za obcí je lužní les, kde jsou jezera. Vznikla tak, že původní meliorační kanály jsou zanesené a stoupla spodní voda. Měli jsme zde šest a půl tisíce larev na metr čtvereční," nastínil tamní starosta Jaroslav Sívek.

"S výborným výsledkem jsme použili šetrný postřik. Všichni ostatní živočichové přežili, ale komářích larev je tam v porovnání s minulostí minimum," dodal. Od poloviny dubna tak lidé z Příkaz a okolí nemají s komáry problémy.

Příkazy i ostatní obce, které letos už musely vydat peníze za postřiky, doufají, že jim kraj část financí proplatí. "Loni jsme za hubení komárů dali asi šedesát tisíc korun, letos za preventivní postřiky zhruba pětačtyřicet tisíc. Počkáme a požádáme kraj o příspěvek," řekl starosta. Mluvčí kraje Heger však opáčil, že hejtmanství se zpětným proplácením nepočítá.