Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kominíci nestíhají, na jejich návštěvu teď musí lidé čekat i měsíc

  8:01aktualizováno  8:01
Kominíci by sice teoreticky měli mít nejvíc práce po skončení zimy, ve skutečnosti je to ale úplně jinak. Lidé totiž nechávají vyčištění komína až na dobu, kdy už se znovu topí. Teď se tak mnozí kominíci nezastaví. Revize komínů je přitom už dva roky povinná. A kdo ji nemá, riskuje pokutu.
Kominíkům se nyní vrší objednávky na čištění a revize komínů. Na jejich návštěvu proto musí lidé čekat leckdy až měsíc. (Ilustrační snímek)

Kominíkům se nyní vrší objednávky na čištění a revize komínů. Na jejich návštěvu proto musí lidé čekat leckdy až měsíc. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš KuběnaMF DNES

"Opravdu nevím, kam dřív skočit. Jezdím po celém Jesenicku, dokonce až do Bílé Vody. Objednací lhůty jsou teď čtrnáct dní až jeden měsíc," nastínil například kominík Petr Langášek ze Zlatých Hor.

Lidé podle něj zavolají a jsou překvapeni, že jsou čekací lhůty tak dlouhé. "Naštěstí si nechají vysvětlit, že stejně jako oni volají desítky dalších, kteří si teď vzpomněli, že potřebují vyčistit komín," sdělil Langášek. Komíny jsou přitom podle něj často v hrozném stavu.

"Hodně lidí tady topí vším, co hoří, od plastů po staré hadry. Potom se diví, že mají zadehtovaný komín," vysvětluje.

Málokdo však sáhne do peněženky pro několik tisíc za vyfrézování nánosů dehtu. "Komíny na domcích mají většinou další průduch, takže se jenom přehodí roura od kamen do jiného a jede se dál," popsal kominík.

Lidem ze vzdálených míst se vyplatí pozvat kominíka společně

A jak řeší kominíci situaci, když někdo chce vyčistit komín bez čekání? "Je to jednoduché. Pokud se zákazník nenechá přesvědčit, že dřív než za dva až tři týdny to není možné, potom se mu omluvím a odmítnu. Před několika dny mi třeba volal člověk v osm večer, že ráno chce vyčistit komín. To je možné tak maximálně v létě," uvedl olomoucký kominík Pavel Vrublovský.

Prostějovský kominík Ondřej Nágl, který v současné době čistí denně komíny na deseti až dvanácti domech, se zase snaží lidem ze vzdálených vesnic vysvětlit, že je dobré, když se jich domluví víc.

"Beru za rodinný domek pět set korun bez ohledu na to, kolik má komínů. Když mám v místě dost zakázek, tak lidé neplatí dopravu. Potíž je ale v tom, že lidé se nejsou schopni domluvit a snížit si tak náklady," vysvětlil Nágl.

Jinak za dopravu k zákazníkovi ve větší vzdálenosti si kominík může účtovat i víc než za čištění či kontrolu komína. Proto se vyplatí hledat řemeslníka co nejblíže k bydlišti (pomoci k tomu může například seznam zde).

Před několika dny se například Náglovi ozval člověk z Březska vzdáleného šestadvacet kilometrů od Prostějova. "Když jsem mu řekl, že za dopravu zaplatí přes tři stovky, protože v obci už jsem byl a další klienty tam nemám, tak byl překvapený," popsal reakci prostějovský kominík.

Problém s komínem ročně v kraji způsobí až třicet požárů

"Praví" kominíci zároveň varují před kominíky, kteří získali oprávnění díky nedokonalosti živnostenského zákona. "Objíždějí obce a berou peníze jen za vypsání papíru, a když čistí komín, tak je to jenom formální, protože ani nemají pořádné nářadí," upozorňují kominíci od fochu.

Každý majitel domu nebo bytu, kde je komín, za něj zodpovídá a je povinen udělat jednou za rok jeho revizi. Pokud mu majetek zničí požár od komína a nebude mít revizi, hrozí mu pokuta až v desítkách tisíc.

"V Olomouckém kraji vypukne ročně kvůli závadám komínů dvacet až třicet požárů. Pokud majitel nemá předepsanou revizi dostane pokutu," potvrzuje mluvčí krajského hasičského sboru Olomouckého kraje Zdeněk Hošák. Navíc hrozí, že pojišťovna majiteli nezaplatí škodu.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Tají vlastníky, nemá účetní závěrky, přesto klub dostává od Olomouce miliony

Olomoucký zimní stadion.

Společnost, která vlastní a provozuje profesionální hokej v Olomouci, získává z veřejných rozpočtů miliony i navzdory...Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

První obrněnce Olomoučané zahnali, druhý den okupace už vojáci stříleli

Snímek zachycující v srpnu 1968 tank okupantů na stráži na důležitém mostě u...

„Právě jsme dostali zprávu, že se k našemu městu blíží jednotky vojsk Varšavské smlouvy. Žádáme ještě jednou všechny...

Pole se mají zastavět kvůli výrobně radiofarmak, jejíž vznik není potvrzený

Vizualizace podoby Národního biomedicínského a biotechnologického parku, který...

MF DNES prozkoumala dokumenty, které určily jako jediné vhodné místo pro stavbu nového vědeckého parku pozemky o...

Zakázané fotky ukazují na olomouckém náměstí srpnovou okupaci den po dni

Na olomouckém Horním náměstí je nyní k vidění výstava fotografií zachycujících...

Dvanáct panelů s velkoformátovými fotografiemi připomíná nyní na olomouckém Horním náměstí při příležitosti padesátého...

Najdete na iDNES.cz