Kvůli novému zákonu teď mezi lidmi vzrostl zájem o to stát se kominíkem. Jediná škola, která je v kraji vychovává, chce proto otevřít více tříd. Ilustrační

Kvůli novému zákonu teď mezi lidmi vzrostl zájem o to stát se kominíkem. Jediná škola, která je v kraji vychovává, chce proto otevřít více tříd. Ilustrační | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kominíkem chce být více lidí, jediná škola v Olomouckém kraji nemá dost míst

  • 2
Jediná škola v Olomouckém kraji, která vychovává budoucí kominíky, čelí kvůli novému kominickému zákonu zvýšenému zájmu o studium. Chce proto otevřít nové třídy a nabídne také roční víkendové studium pro lidi vyučené v jiných oborech.

Z čeho pramení zvýšený zájem? Byť byli vlastníci domů povinní starat se o komíny již za Rakouska-Uherska, řada z nich to zanedbávala. Proto od ledna podle takzvaného kominického zákona každý vlastník komína potřebuje minimálně jednou ročně potvrzení o provedené kontrole. Revize pak smí dělat jen člověk s osvědčením, a to může získat pouze vyučený kominík.

"Kdo chce dělat revize, musí být vyučený kominík, mít živnostenský list, určitou praxi a musí u hospodářské komory složit národní zkoušku Revizní technik spalinových cest," vypočítává prezident Společenstva kominíků České republiky Emil Morávek. A právě výuční list je to, co některým lidem chybí.

"V kominických firmách pracuje určité procento nevyučených. Mají ale praxi, takže mohou po šesti letech zažádat o živnostenský list a provádět běžné práce, čištění. Revize podle nové vyhlášky ovšem ne," potvrzuje Morávek.

Právě to je jedním z důvodů zájmu dospělých o vyučení v oboru. Druhou skupinu pak tvoří lidé, kteří zatím pracovali v jiných profesích, ale vidí v získání výučního listu naději na dobrou práci. Proto v září v Olomouci Chomoutově otevřou jednoleté víkendové studium.

Kdo se chce přihlásit, musí už být něčím vyučený nebo mít maturitu. To proto, aby mu mohli "odpustit" všeobecné předměty. "Jde o zkrácené studium zahrnující pouze odborné předměty a praxi. Už teď máme dvacet zájemců," doplnila ředitelka školy Anna Brodská.

Škola chce nové třídy, kraj není proti

S ohledem na zájem patnáctiletých žáků vycházejících ze základních škol by rádi zvýšili i počet tříd u běžného studia. "Budeme podávat návrh na kraj," dodala Brodská.

Hejtmanství takovou věc nezavrhuje. "Při rozhodování o otevíraných oborech vždy přihlížíme ke stanovisku zaměstnavatelů a statistikám úřadu práce. Pokud je tedy na trhu některé profese nedostatek, má škola výrazně větší šanci s žádostí uspět," vysvětlil mluvčí Ivo Heger.

V podobném duchu mluví i Monika Gloserová z olomouckého úřadu práce, který se k životaschopnosti oborů v praxi také vyjadřuje. "Myslím, že bychom mohli záměr na zvýšení počtu tříd doporučit. I když nyní jde jen o vizi. Nová úprava platí totiž od ledna, takže na trhu se případný zájem ještě příliš neprojevil," řekla Gloserová.

"Nastal takový boom a zájem o naši profesi, že se obávám, aby si stát nevyrobil řadu lidí pro pracovní úřady. Hlásí se k nám i vysokoškoláci a středoškoláci, kteří si myslí, že je to zlatý důl. Ale všichni by chtěli dělat jen revize a málokdo ostatní kominickou práci," brzdil nadšení Morávek. Tolik práce pro nové lidi v oboru prý zase nebude.