Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V komunálních volbách bude v Olomouci bojovat nový hráč: architekti

  13:47aktualizováno  13:47
V podzimní komunálních volbách bude v Olomouci o přízeň voličů bojovat i poněkud neobvyklé uskupení. Politické hnutí zde totiž dali dohromady místní architekti. Jejich lídrem je autor oceňované olomoucké vily na sile Tomáš Pejpek.

Architekt Tomáš Pejpek, který společně s dalšími architekty kritizoval radnici za údajně špatně nastavené výběrové řízení na místo šéfa odboru koncepce a rozvoje (snímek z protestní akce), je lídrem nové strany tvořené především architekty. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Až na jednu výjimku tvoří hnutí ProOlomouc zatím výhradně olomoučtí architekti. Kromě Pejpka jde například o Davida Helcela, Martina Lubiče, Petra Daňka či Pavla Grasseho. Takto úzká profesní základna jako jádro politické strany přitom není podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého obvyklá.

„Nicméně v menších obcích nacházíme spolky hasičů, myslivců či rybářů. Z větších měst můžeme vzpomenout projekt lékařů z Karlových Varů: Doktoři za uzdravení společnosti,“ uvedl Šaradín. Vznik hnutí ProOlomouc ho tak nepřekvapil.

„Například pan Pejpek se dlouhodobě aktivně zajímá o dění v Olomouci. Bylo možné předpokládat, že se z pasivního glosátora stane aktivní politik,“ dodává politolog.

V samotné Olomouci již dříve působila čistě místní politická hnutí bez vazeb na celostátní strany. Šlo třeba o konzervativní Šanci pro Olomouc či širší koaliční uskupení Olomouc 21.

Strana nemá být „spolkem architektů“, říká její lídr

Šaradín ale upozorňuje, že pokud bude chtít hnutí architektů v politice skutečně působit, musí se personálně i programově rozšířit.

„Jiná věc je, pokud by nechtělo jít do voleb samostatně, může si své užší zaměření ponechat. Ale to skutečně předpokládá, že najde vhodného koaličního partnera,“ přemítá politolog.

O této možnosti však Pejpek neuvažuje. Už teď podle něj do strany přichází i lidé z jiných profesí.

„Zakládáme standardní komunální politickou stranu, chceme se zde politice věnovat v celé její šíři. Rozhodně není smyslem, aby to byl spolek architektů,“ plánuje Pejpek.

„Do politiky nás přivedly kauzy a témata“

V přípravném výboru však teď mají převahu lidé spojení s architekturou, která stojí v základech nového olomouckého hnutí. Podle Pejpka sahají jeho kořeny až deset let do minulosti, kdy se někteří z členů hnutí ProOlomouc začali angažovat ve veřejném životě.

„Kauzy a témata, která nás k tomu přivedla, souvisela nejprve samozřejmě s naší profesí. Ať už se jednalo o přednádraží či územní plán. Ovšem, jakmile jsme se jim začali věnovat, všímali jsme si i celkově toho, co a jak město dělá. Naše spektrum zájmu se rozšířilo, například o otázky, do čeho a proč město investuje, anebo jak nakládá při prodejích pozemků a domů s městským majetkem,“ vybavuje si Pejpek.

Také proto spolu s kolegy nyní vytáhl do politiky, slibují si od toho, že budou mít na Olomouc přímý a větší vliv. Podle Pejpka bude program strany odlišný od stylu jak současné koalice, tak i opozice.

„Půjde spíše o formulování konkrétních témat, ne o nějakou filozofii,“ říká Pejpek. Otázky na obsazení kandidátky jsou podle něj zatím předčasné.

Při samostatné účasti mají jen malou šanci, míní politolog

Při posouzení šancí nového olomouckého politického hnutí politolog Šaradín podotýká, že nezávislá uskupení jsou u voličů oblíbená mnohem více než politické strany. U hnutí ProOlomouc však takovým optimistou v tuto chvíli není.

„Nevíme, jaká bude volební nabídka a v jaké kondici se představí ANO 2011, které by mohlo sbírat protestní a nespokojené voliče. Nicméně pokud půjdou samostatně, šance uspět je velmi malá,“ míní o architektech politolog.

Primátor Martin Major, který povede do voleb kandidátku ODS, z hnutí ProOlomouc teď obavy nemá.

„Není to ale o tom, že bych ho nějak podceňoval. Neznám prozatím jejich politický program či představy. Jeho vznik mi nijak nevadí. Mám rád výběr mezi subjekty v komunálních volbách. Ať si volič vybere, kdo je mu nejblíže a koho poctí svými hlasy,“ říká Major. Možnost, že by snaha architektů o vstup do politiky byla špatnou vizitkou pro současné i minulá vedení města, Major nepřipouští.

Stejně je na tom i lídr ČSSD Antonín Staněk. „Každý má právo kandidovat a hodnotit věci z minulosti i současnosti. Nicméně já se od hodnocení toho, co bylo před 10 či 15 lety, distancuji, v té době jsem v politice nebyl,“ uzavírá.
Nejčtenější

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

ANO nesehnalo podporu, Jeseník zůstane dál bez starosty. Možná až do voleb

Budova jesenické radnice.

Už před čtvrtečním zasedáním zastupitelstva je zřejmé, že Jeseník stále nebude mít nového starostu, respektive...

Poválečné běsnění strhlo památku na vědce z 19. století, teď je zpět

Člen spolku Za krásnou Olomouc Alexandr Jeništa (vlevo) a restaurátor Radomír...

Zmizela v rozbouřených časech na konci druhé světové války kvůli protiněmecké náladě. Až nyní se připomínka Rudolfa...

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

Grafton Recruitment Praha
SERVISNÍ INŽENÝR

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz