Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V komunálních volbách bude v Olomouci bojovat nový hráč: architekti

  13:47aktualizováno  13:47
V podzimní komunálních volbách bude v Olomouci o přízeň voličů bojovat i poněkud neobvyklé uskupení. Politické hnutí zde totiž dali dohromady místní architekti. Jejich lídrem je autor oceňované olomoucké vily na sile Tomáš Pejpek.

Architekt Tomáš Pejpek, který společně s dalšími architekty kritizoval radnici za údajně špatně nastavené výběrové řízení na místo šéfa odboru koncepce a rozvoje (snímek z protestní akce), je lídrem nové strany tvořené především architekty. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Až na jednu výjimku tvoří hnutí ProOlomouc zatím výhradně olomoučtí architekti. Kromě Pejpka jde například o Davida Helcela, Martina Lubiče, Petra Daňka či Pavla Grasseho. Takto úzká profesní základna jako jádro politické strany přitom není podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého obvyklá.

„Nicméně v menších obcích nacházíme spolky hasičů, myslivců či rybářů. Z větších měst můžeme vzpomenout projekt lékařů z Karlových Varů: Doktoři za uzdravení společnosti,“ uvedl Šaradín. Vznik hnutí ProOlomouc ho tak nepřekvapil.

„Například pan Pejpek se dlouhodobě aktivně zajímá o dění v Olomouci. Bylo možné předpokládat, že se z pasivního glosátora stane aktivní politik,“ dodává politolog.

V samotné Olomouci již dříve působila čistě místní politická hnutí bez vazeb na celostátní strany. Šlo třeba o konzervativní Šanci pro Olomouc či širší koaliční uskupení Olomouc 21.

Strana nemá být „spolkem architektů“, říká její lídr

Šaradín ale upozorňuje, že pokud bude chtít hnutí architektů v politice skutečně působit, musí se personálně i programově rozšířit.

„Jiná věc je, pokud by nechtělo jít do voleb samostatně, může si své užší zaměření ponechat. Ale to skutečně předpokládá, že najde vhodného koaličního partnera,“ přemítá politolog.

O této možnosti však Pejpek neuvažuje. Už teď podle něj do strany přichází i lidé z jiných profesí.

„Zakládáme standardní komunální politickou stranu, chceme se zde politice věnovat v celé její šíři. Rozhodně není smyslem, aby to byl spolek architektů,“ plánuje Pejpek.

„Do politiky nás přivedly kauzy a témata“

V přípravném výboru však teď mají převahu lidé spojení s architekturou, která stojí v základech nového olomouckého hnutí. Podle Pejpka sahají jeho kořeny až deset let do minulosti, kdy se někteří z členů hnutí ProOlomouc začali angažovat ve veřejném životě.

„Kauzy a témata, která nás k tomu přivedla, souvisela nejprve samozřejmě s naší profesí. Ať už se jednalo o přednádraží či územní plán. Ovšem, jakmile jsme se jim začali věnovat, všímali jsme si i celkově toho, co a jak město dělá. Naše spektrum zájmu se rozšířilo, například o otázky, do čeho a proč město investuje, anebo jak nakládá při prodejích pozemků a domů s městským majetkem,“ vybavuje si Pejpek.

Také proto spolu s kolegy nyní vytáhl do politiky, slibují si od toho, že budou mít na Olomouc přímý a větší vliv. Podle Pejpka bude program strany odlišný od stylu jak současné koalice, tak i opozice.

„Půjde spíše o formulování konkrétních témat, ne o nějakou filozofii,“ říká Pejpek. Otázky na obsazení kandidátky jsou podle něj zatím předčasné.

Při samostatné účasti mají jen malou šanci, míní politolog

Při posouzení šancí nového olomouckého politického hnutí politolog Šaradín podotýká, že nezávislá uskupení jsou u voličů oblíbená mnohem více než politické strany. U hnutí ProOlomouc však takovým optimistou v tuto chvíli není.

„Nevíme, jaká bude volební nabídka a v jaké kondici se představí ANO 2011, které by mohlo sbírat protestní a nespokojené voliče. Nicméně pokud půjdou samostatně, šance uspět je velmi malá,“ míní o architektech politolog.

Primátor Martin Major, který povede do voleb kandidátku ODS, z hnutí ProOlomouc teď obavy nemá.

„Není to ale o tom, že bych ho nějak podceňoval. Neznám prozatím jejich politický program či představy. Jeho vznik mi nijak nevadí. Mám rád výběr mezi subjekty v komunálních volbách. Ať si volič vybere, kdo je mu nejblíže a koho poctí svými hlasy,“ říká Major. Možnost, že by snaha architektů o vstup do politiky byla špatnou vizitkou pro současné i minulá vedení města, Major nepřipouští.

Stejně je na tom i lídr ČSSD Antonín Staněk. „Každý má právo kandidovat a hodnotit věci z minulosti i současnosti. Nicméně já se od hodnocení toho, co bylo před 10 či 15 lety, distancuji, v té době jsem v politice nebyl,“ uzavírá.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Na lídra byla třeba mladší tvář, říká osmapadesátiletá nová jednička KSČM

Lídr KSČM pro komunální volby 2018 v Olomouci Jiří Zima.

V minulých komunálních volbách byl v Olomouci dvojkou kandidátky KSČM a nakonec ho jeden spolustraník při sčítání hlasů...

Dostavba D1 nabere kvůli přesunu na jiný úřad další zpoždění až osm měsíců

Snímek ze staveniště úseku dálnice D1 z Lipníku nad Bečvou do Přerova. (srpen...

Obavy, že stěhování spisu k dostavbě posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic přinese zdržení stavby, se...

V Jeseníkách leží pět centimetrů sněhu, do příjezdu Zemana zřejmě roztaje

Pohled na výsledek prvního vydatnějšího sněžení v zimní sezoně 2018/19 v...

První vydatnější sněžení značící blížící se zimu dorazilo do Jeseníků. Ve vrcholových částech nyní leží zhruba pět...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz