Za kytičku u pomníku TGM vyloučili komunisté z gymnázia celou třídu

  17:53
Příběh prostějovské Masarykiády z roku 1953 připomíná, jak zrůdný, mstivý a zbabělý byl minulý komunistický systém. Kvůli kytičce u sochy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka režim vyloučil ze studií jednu třídu a profesorský sbor zdejšího gymnázia. Vše začalo 7. března před 63 lety.

Olgu Čermákovou a její spolužáky z gymnázia v Prostějově vyloučili komunisté za to, že v březnu 1953 položili kytici k pomníku T. G. Masaryka na místním hřbitově. | foto: Libor Teichmann, MAFRAMAFRA

Na začátku roku 1953 se studenti III. A prostějovského gymnázia dohodli, že 7. března, v den výročí narození, položí kytici k pomníku prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Předseda třídy Antonín Kavička, syn advokáta, kterého komunisté zbavili praxe, celou akci zorganizoval a od spolužáků vybral peníze.

„Byla to třída, jak ji komunisté tehdy označili, dětí z buržoazních a kulackých rodin. Byli to studenti, kteří doma s rodiči prožívali trauma po změně poměrů v únoru roku 1948,“ vysvětluje Karel Kavička, bratranec Antonína. Ten v roce 2000 ve věku 65 let zemřel.

Dokumenty k Masarykiádě

Masarykův pomník v Prostějově byl květy obsypán začátkem března každý rok. V roce 1953 mezi nimi byla i kytice studentů. Pro Antonína Kavičku si ovšem za dva týdny přišla do školy Státní bezpečnost.

„Dva tajní si Tondu vyvolali ze třídy a začali ho ohledně kytice vyslýchat. On všechno zapřel a my jsme si přísahali, že také nic neřekneme,“ vzpomíná na tehdejší události Olga Čermáková. Sama Kavičkovi pomáhala kytici schovat u nich doma na faře.

„Moje maminka pracovala jako lékařka a otec byl evangelický farář. Byl to velký Masarykovec. Já jsem chodila na klasické gymnázium už od roku 1946. Ale po dvou letech přišla reforma na jednotné školství a my jsme museli přejít na měšťanku, abychom nebyli nadřazeni dětem dělnického původu,“ vzpomíná Čermáková.

Zbourat Masarykovu sochu ve dne se komunisté báli

Komunistům se připomínání Masaryka nelíbilo, a tak rozhodli, že pomník odstraní. Za hluboké tmy, zbaběle, aby nebyli lidem na očích, ho v noci na 10. dubna začali bourat.

V Prostějově to však vzbudilo ohromné protesty. Už odpoledne se na náměstí sešlo až pět tisíc lidí, což bylo na tu dobu naprosto nevídané. Režim zuřil. Bezpečnost zatkla na padesát lidí, z nichž více než třicet bylo nakonec odsouzeno. Ukázalo se ovšem, že to jsou většinou dělníci, což se komunistům nehodilo do jejich ideologie, takže hledali jiného viníka.

„Asi za dva až tři dny přijela na gymnázium komise z ministerstva školství, která vyšetřovala účast studentů na událostech. Museli jsme napsat minutu po minutě, kde jsme byli a co jsme dělali. Pokud vím, tak od nás na té manifestaci nikdo nebyl. Byla to spontánní akce lidí z Prostějova a zvrhlo se to v protirežimní manifestaci, a tak komunisté hledali organizátora. Nechtěli věřit, že žádný neexistoval. Prostějovské gymnázium, které bylo humanitně zaměřené a známé masarykovskými i náboženskými tendencemi, komunisté označili jako možné centrum. Komise na začátku vyloučila ze školy Tondu Kavičku a mě. Okamžitě jsme si museli sbalit věci a jít. Vyšetřování pokračovalo, až postupně vyhodili všechny spolužáky,“ popisuje Čermáková.

Mezi prvními šla i Mila Dostálová, dcera mlynáře, následoval třídní profesor Svozil, zbytek třídy a nakonec celý profesorský sbor. Vyšetřovatelé tehdy postavili na stupínek spolužáka Květoslava Králíka, který vytáhl notýsek a začal ukazovat:

„Ty jsi dal deset korun, ty pět, ty zase něco jiného.“ Králík se později bránil, že k udání ho donutil jeho otec, který byl velitelem milicí v závodě Milo Olomouc. Jako jediný ze třídy si ovšem mohl v té době dodělat maturitu.

Ke studiu hudby režim Čermákovou nikdy nepustil

Olga Čermáková pak pracovala v zahradnictví, kde se potkala s manželkou továrníka Rolného a s jednou profesorkou. „Vozila jsem kárku s přísadami na trh a lidé, kteří si ode mě něco koupili, mi vždycky pošeptali, jsme při vás, držte se,“ vzpomíná.

Některým studentům režim dovolil maturovat později, jiným až v době uvolnění v šedesátých letech. Čermáková se chtěla věnovat hudbě, ale jediné, co mohla studovat, byla vysoká škola zemědělská. Zbytek života pracovala na šlechtitelské stanici v Hrubčicích na Prostějovsku.

„Myslím, že lidé jsou nepoučitelní. Bohužel. My jsme si mysleli, že protestem něco zmůžeme, ale nic jsme nenadělali. A dnes vidím, že lidé, kteří se o něco snaží, také nemají úspěch. To je velice smutné,“ přemýšlí Čermáková.

Komunisté se nyní po volbách na radnici vrátili

Antonín Kavička se v roce 1953 stal signalistou na dráze v Bedihošti u Prostějova, pak pracoval ve zdejším cukrovaru a po smrti Stalina si v šedesátých letech dodělal maturitu a dálkově vystudoval vysokou školu dopravní v Žilině. Nakonec se stal učitelem na prostějovské strojnické škole.

„Bratranec určitě nezatrpkl, protože to byl cílevědomý člověk, který zůstal pevně stát na svém názoru. Pro mě je nepředstavitelné, jak zapomínáme a dovedeme dopustit, že komunisté, a navíc ti samí, co už tam byli, jsou dnes opět v radě města,“ kroutí hlavou Kavička, který na protest proti KSČM na radnici vrátil Cenu města.

Původní socha T. G. Masaryka skončila neznámo kde. Nikdy se již nenašla. Město ovšem nechalo zhotovit sochu novou podle původního návrhu Otakara Španiela a na stejném místě na hlavním náměstí v Prostějově ji odhalilo po 45 letech, 27. října 1998.

  • Nejčtenější

Řidiči osobáků blokovali předjíždějící kamion, u semaforu se pak strhla potyčka

26. března 2024  10:36

Konflikt tří řidičů vyšetřují od konce minulého týdne policisté z Jesenicka. Dvěma šoférům osobních...

Osmnáctiletá řidička způsobila škodu téměř za milion, s autem skončila v plotě

28. března 2024  15:21

Začínající řidička zdemolovala na Jesenicku auto, ve kterém vezla tři kamarády. Policisté uvedli,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Malé pivovary na Hané překonaly potíže. Padl jediný, neměl pokračovatele

26. března 2024  5:07

Malé pivovary v Olomouckém kraji se i v náročné době udržely na trhu díky nadšení jejich majitelů a...

Klidně vyjdu před fanoušky. Olomoucký předseda o prodeji majetku i Gajdovi

28. března 2024

Premium Fotbalová Olomouc už sedm let hledá silného majitele. Aktuálně jsou sice rozběhnutá jednání s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praštěná kráva z Olomouce slavila triumf v Arménii a cílí na jižní Evropu

22. března 2024  5:19

Tihle muzikanti z Olomouce se nechtějí nechat svazovat žánry. Olomoucká kapela Goofy Cow (v...

Olomouc zaměří turistickou sezonu na Rakousko, Haná se zase představí ve Vídni

29. března 2024  6:15

Letošní rok je v Olomouci rakouský, protože toto téma se ponese nejen v hlavních událostech...

Osmnáctiletá řidička způsobila škodu téměř za milion, s autem skončila v plotě

28. března 2024  15:21

Začínající řidička zdemolovala na Jesenicku auto, ve kterém vezla tři kamarády. Policisté uvedli,...

Hokejisté Olomouce hlásí první posilu, získali vítkovického útočníka Fridricha

28. března 2024  13:31

První posilou hokejistů Olomouce pro příští extraligovou sezonu se stal útočník Petr Fridrich....

Klidně vyjdu před fanoušky. Olomoucký předseda o prodeji majetku i Gajdovi

28. března 2024

Premium Fotbalová Olomouc už sedm let hledá silného majitele. Aktuálně jsou sice rozběhnutá jednání s...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...