Plány na proměnu bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na detenční ústav padly.

Plány na proměnu bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na detenční ústav padly. | foto: Petr Topič, MAFRA

Stát tratí miliony. Kněžský seminář nabízí za polovinu ceny, než zaplatil

  • 75
Nákup někdejšího kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku se už navždy zařadí k plánům, které státu prodělaly miliony. Opuštěný areál koupilo ministerstvo spravedlnosti před šesti lety od ostravskoopavské diecéze za 29 milionů korun, dnes se jej snaží jako nepotřebný zase prodat. Marně.

Ministerstvo klášter koupilo před šesti lety za Jiřího Pospíšila. Areál chtěla Vězeňská služba ČR přestavět na detenční ústav, vězení pro psychicky nemocné pachatele, později na vězení lehčího typu. Plány ale zkrachovaly, protože resort po škrtech nenašel v rozpočtu potřebnou zhruba čtvrt miliardu na rekonstrukci.

Definitivně vzaly veškeré šance na využití semináře za své po Klausově prezidentské amnestii, která výrazně vyprázdnila věznice a místo hledání nového prostoru pro vězně stát dokonce jeden žalář v Drahonicích na Lounsku zrušil.

Kněžský seminář

Zbudován byl ve druhé polovině 19. století. Pro přípravu kněží sloužil do druhé světové války. Za války sloužil jako zajatecký tábor a lazaret pro německé vojáky. Po válce tam byla vojenská ozdravovna pro děti vojáků. Po roce 1989 se vrátil církvi.

Vězeňská služba už klášter nepotřebuje a ani v budoucnu potřebovat nebude. "Má dostatek svých ubytovacích kapacit ve stávajících věznicích a vazebních věznicích," řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Ministerstvo spravedlnosti se proto snaží objekt ve Vidnavě opět prodat. A nabízí ho výrazně levněji, minimální cenu stanovilo na 16 milionů, tedy o polovinu méně.

 Poslední znalecký posudek hodnotu celého komplexu stanovil na 17,3 milionu. "Cena zohledňuje stáří stavby a současnou situaci na trhu s nemovitostmi. Proto je výrazně nižší než cena, za kterou koupil před lety areál stát," řekla Čechová.

Jakoukoliv chybu však resort dodnes odmítá. "Pořizovací cena majetku vycházela z tehdejšího znaleckého posudku a nákup objektu se uskutečnil v souladu s uvedenými předpisy a se souhlasem všech zainteresovaných subjektů," uvedla mluvčí ministerstva.

V obou případech podle ní postupovala Vězeňská služba podle zákonem stanovených předpisů. "Vývoj tržní ceny nemovitostí nemohla nijak ovlivnit," dodala.

Za nákup už padla obvinění, dle policie byl nevýhodný

Faktem však je, že ani po slevě v prvním kole výběrového řízení žádný kupec neprojevil o bývalý klášter zájem. Stejně už před tím dopadla nabídka dalším státním institucím, které by jej mohly získat zadarmo.

S trochou nadsázky je tak jedinou státní složkou, která se o objekt zajímá, protikorupční policie. Už dříve začala podle ní nevýhodný nákup vyšetřovat a mezi svědky mimo jiné vyslýchala i exministra Pospíšila. Nakonec policisté za nákup obvinili dnes již bývalého šéfa Vězeňské služby Luďka Kulu a někdejšího Pospíšilova náměstka Františka Steinera.

Oba už čelí i obžalobě z porušování povinností při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele, protože podle policistů a žalobců věděli, že klášter je pro vybudování ústavu zabezpečovací detence zcela nevhodný.

Oba muži obvinění odmítají a v kauze se čeká na zahájení soudu. Exministr Pospíšil již dříve označil jejich stíhání za absurdní, protože podle něj stát neutrpěl žádnou škodu.

Pro Jesenicko sužované vysokou nezaměstnaností tak z celé transakce vyplývá jediný závěr: musí definitivně odepsat naděje na až dvě stovky pracovních míst, které plány na detenční ústav slibovaly.

Přitom právě v oblasti polského příhraničí, kde leží Vidnava, by byly hodně potřeba, protože lidí bez práce je zde nejvíc. "Dvě stovky míst by pro tuto oblast byla ohromná vzpruha. Bohužel nebudou," uvedl šéf jesenického úřadu práce Martin Viterna.

Starostka Vidnavy Eva Pavličíková současně vyloučila, že by o zchátralý klášter mohla projevit zájem samotná Vidnava. "Uměla bych si tam představit léčebnu například lidí trpících Alzheimerovou chorobou nebo podobné zařízení, ale to by musel postavit buď stát nebo kraj. Vidnava určitě ne," řekla.

Mladí by ze semináře chtěli adrenalinové centrum

Podle Pavličíkové udělal stát chybu už na začátku, když začal přemýšlet o zřizování detenčních ústavů.

"První se měl postavit tady a ne zřizovat v Brně, kde je dost práce. Jenže místo, aby se takové instituce zřizovaly stále víc v oblastech jako je Jesenicko, tak je to naopak. Od nás už stáhli i výchovný ústav a umístili ho přes naše protesty v Ostravě. Připadá mi nelogické taková zařízení stahovat do center," zlobí se starostka.

Starostka navíc nevěří, že areál v dohledné době najde kupce. "Nepředpokládám, že by to chtěl někdo koupit. Vždyť nikdo nechce ani budovy po výchovném ústavu, které nabízí ministerstvo školství. Ty budovy stejně jako opuštěný kněžský seminář budou dál chátrat a jednou nám spadnou na hlavu," obává se starostka.

Místní obyvatelé si přitom umí představit, jak budovy využít. "Viděl bych tam domov důchodců, dům s pečovatelskou službou nebo jiné zařízení pro lidi potřebující stálou péči," řekla například jedna z místních obyvatelek.

Mladí si zase představují místo bývalého kněžského semináře adrenalinové centrum. "Když se to udělá zajímavě, jezdili by sem lidé z celé republiky. Jen to chce někoho s nápady a penězi," říká zase sedmnáctiletý Pavel z Vidnavy.

,