Konec táboření nadivoko. Na Moravě budou vodácké kempy

  8:00aktualizováno  8:00
Síť vybavených kempů a tábořišť chce na řece Moravě postavit sdružení Krásná Morava. První z nich budou mít vodáci k dispozici už příští rok v Nových Mlýnech, Litovli, Hynkově a v Olomouci. Správci chráněné oblasti Litovelské Pomoraví neprotestují. Naopak doufají, že solidní zázemí vodáky usměrní.
Podobná tábořiště by mohla vodáky přivítat na Moravě už příští sezónu.

Podobná tábořiště by mohla vodáky přivítat na Moravě už příští sezónu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

"Je to krásná klikatá řeka, s mnoha překážkami. Nádherná příroda, dokonce můžete spatřit na vlastní oči bobra. Kde se vám to ve volné přírodě podaří?" Takový vzkaz nadšeného vodáka Martina lze najít v diskusi na internetu. Nebyl nikde za hranicemi, nebyl ani na Sázavě nebo na Vltavě.

Na speciální webové stránky jej "připíchl" poté, co s přítelkyní splavil řeku Moravu. Moc se jim na ni nechtělo, ale hodně je překvapila.

Lidí, jako tito anonymní pisatelé, rok od roku přibývá a Morava se i díky internetu stává známým pojmem.

Místo tisícovky vodáků možná brzy desetitisíce

Zatím jsou tu počty vodních turistů jen zlomkem návštěvnosti známých českých řek, to by se však brzy mělo změnit. Místo dnešní zhruba tisícovky dobrodruhů ročně, ji možná budou splavovat desetitisíce.

Už od příští sezóny je budou totiž na řeku lákat nová tábořiště či kempy, a také půjčovny lodí, bruslí nebo kol.

To vše slibuje postupně vybudovat občanské sdružení Krásná Morava. V úseku od Postřelmova do Olomouce si vodáci budou moct dopřát pohodlí nejméně na čtyřech místech. A to v Nových Mlýnech, Litovli, Hynkově a Olomouci.

"Chceme na Moravě vytvořit takové zázemí, jaké mají vodáci třeba na Vltavě. Nebudeme ale nijak čistit břehy. Morava zůstane přírodní, a tudíž obtížnější. V tom je pro vodáky totiž atraktivní," říká předseda občanského sdružení Krásná Morava Jaromír Zavřel.

"Divoká" Morava láká, zázemí spíš odpuzuje

Morava je u vodáků oblíbená pro svou "divokost" hlavně při průjezdu Litovelským Pomoravím, kde řeka ještě přirozeně meandruje a protéká lužními lesy. Na co si ale stěžují, je nekvalitní zázemí na březích. V nynějších tábořištích většinou není víc než ohniště.

"S jídlem - spíš s pitnou vodou - i tábořením je to složitější. Kempů pomálu, vlastně jenom jeden, a tak jsme přespali ve stanech všechny tři noci nadivoko," přiznal na internetu například vodák, který si dal přezdívku BiGi.

I kvůli problémům s kempováním "nadivoko" vítají plány sdružení Krásná Morava správci Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. "Projekt je příležitostí, jak vodáctví v Pomoraví usměrnit, aby nepoškozovalo zdejší jedinečnou přírodu," tvrdí Olga Žerníčková ze Správy CHKO.

Ochranáři už vybírají vhodná místa pro tábořiště

Správci lužních lesů pomáhají olomouckému sdružení hledat rozumná místa jak pro tábořiště, tak pro nástupy a výstupy z lodí či odpočinek vodáků. Například tábořiště by měla být jen poblíž vesnic na trase.

"Pokud budou poskytovat potřebné zázemí jako sociální zařízení, občerstvení a přenocování, zabrání nežádoucímu táboření například u jezu Hynkov nebo v Řimicích, které je často spojené s nepovolenými vjezdy a znečištěním přírody odpadky," vysvětlila Žerníčková.

Vodáci na Vltavě

Na řece Vltavě mají vodáci podobných míst ke kempování dostatek. Na Moravě jsou zatím tábořiště problém a sdružení Krásná Morava to chce změnit.

Například v Litovli občanské sdružení pomůže pozvednout úroveň stávajícího tábořiště místního sportovního vodáckého klubu. Nová vzniknou u Nových Mlýnů nebo v Hynkově.

"Nebudou to jen louky, kam si postavíte stan. Chceme, aby tam lidi měli aspoň minimální zázemí. To znamená WC, pitnou vodu a stánek s občerstvením. Nebo aspoň možnost ohřát někde vodu," popsal Jaromír Zavřel.

Plány se líbí i obcím, zbaví se "černých" tábořišť

Obce s kempy většinou souhlasí. "Tady proti tomu nikdo nic nemá. Už teď vodáci načerno táboří u jezu, kde dělají nepořádek. Takhle to bude příjemnější pro všechny," myslí si Jan Vlk, starosta obce Příkazy na Olomoucku, která chce občanskému sdružení pronajmout pozemky na tábořiště v Hynkově.

Hlavní základnu budou mít vodáci v Olomouci - Řepčíně, kde si sdružení pronajalo areál bývalé vojenské čističky a sousední pozemky. Hned u Mlýnského potoka, jednoho z ramen řeky Moravy, a naproti známé hospodě U Travise bude kemp až pro stovky lidí.

Vodáci tu budou moct nejen stanovat, ale také si dát sprchu, něco k jídlu a jejich děti si budou užívat v herním koutku. Kdokoliv si tady bude moct taky půjčit loď, kolo nebo in-line brusle.

"Tento kemp nebude stoprocentně závislý jen na vodácích. Chceme tam mít také zázemí pro sportovní akce a kulturní festivaly," upozornil Zavřel. Kemp by měl sloužit i Olomoučanům, kteří budou chtít strávit na řece jen příjemné odpoledne. "Půjčí si loďku, vyjedou na krátký výlet historickým centrem Olomouce a vystoupí až za budovou Sokola na třídě 17. listopadu," doplnil Zavřel.

Nové kempy se možná otevřou už příští sezónu

Sdružení Krásná Morava odhaduje všechny investice na 30 až 40 milionů korun, počítá přitom s pomocí evropských dotací. Pozvat do tábořišť vodáky chce už příští rok.

"Projektanti a architekti nyní pracují na stavebních povoleních. Realizace je na dosah, i když nepředstírám, že se nepotýkáme s celou řadou administrativních problémů. Věřím však, že v květnu budeme moct projekt slavnostně představit veřejnosti," řekl Jaromír Zavřel.

Olomoucká radnice sdružení podporuje. Mimo jiné proto, že ve městě konečně bude kemp, který tu obyvatelům i turistům chybí. Město samotné jej budovat ani provozovat nechce.

"Tak jako nestavíme a neprovozujeme restaurace a hotely, nechceme to dělat ani u kempu. Vytvořili jsme ale podmínky pro to, aby tu kemp mohl vzniknout. Sdružení Krásná Morava je zatím jediný zájemce," prohlásil náměstek primátora Jan Holpuch.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

Jedna klíčová postava pro mě velmi nečekaně zemřela, přiznává spisovatelka

Přerovská spisovatelka a mluvčí zdejší radnice Lenka Chalupová. (podzim 2018)

V pořadí už osmou knihu vydává přerovská spisovatelka Lenka Chalupová. Rodinné drama Liščí tanec se stejně jako čtyři...

Nájemní smlouva na stavbu obchodní galerie v Prostějově neplatí, řekl soud

Vizualizace plánované podoby obchodní Galerie Prostějov, kterou chce v centru...

Plán na stavbu obchodní galerie za miliardu v centru Prostějova dostal další vážnou trhlinu. Okresní soud rozhodl, že...

VIDEO: Pětimetrový ocelový kruh v Olomouci připomíná stoleté dějiny

Pětimetrová socha olomouckého autora Jana Dostála Rounded. Na Horním náměstí...

Historické centrum Olomouce má dočasně novou výraznou dominantu. Přímo na Horním náměstí stojí zhruba pětimetrový kruh...

Najdete na iDNES.cz