Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Boj slavných lázní o přežití končí, po 186 letech nejspíš zmizí z mapy

  16:38aktualizováno  16:38
Boj je u konce, ovšem nikoliv šťastného. Všechny snahy o resuscitaci proslulých jesenických Schrothových lázní selhaly, majitelé ani po více než roce od uzavření areálu nesehnali investora, který by se jich ujal. Ty tak míří do insolvence a jejich bezmála dvousetletá historie se nejspíš uzavírá.

Více o problémech lázní v Lipové | foto: Wikimedia Commons, Gorics

Krajský soud v Ostravě nyní zahájil nové insolvenční řízení se společností Schroth, která zkrachovalé lázně vlastní. Věřitelům dluží miliony. Nejvíce ČSOB, která insolvenční návrh podala. Banka uvedla, že společnost Schroth nesplatila zhruba sedmimilionový úvěr a včetně úroků jí dluží 8,2 milionu.

„Soud nyní vyzve věřitele, aby se přihlásili s pohledávkami. Další proces je poměrně složitý. Ve finále soud ve spolupráci s věřiteli rozhodne, zda dojde na konkurz, nebo bude zvolena forma reorganizace,“ uvedl mluvčí soudu Dalibor Zecha.

Společník firmy Schroth, spolumajitel a bývalý ředitel lázní Radim Hatlapatka, je smířený s tím, že s vysokou pravděpodobností dojde na konkurz.

„Je to jenom otázka času. Rozhodující je, že se přihlásila banka jako největší věřitel. Musím říct, že byla dlouho maximálně vstřícná a ochotná. Chápu však, že její trpělivost nemohla být nekonečná.“

Sám míní, že už selhaly všechny možnosti. „Nevidím reálně ani reorganizaci, proto bude dobré, když vše bude řešit správce konkurzní podstaty s věřiteli. Třeba bude mít víc štěstí, než jsem měl při jednáních s investory já, a přece jen se podaří lázně obnovit,“ přeje si.

Mezi věřiteli je i úřad práce, obec či bývalý ředitel

Věřitelů je zhruba dvacet. Vedle ČSOB například i úřad práce, který vyplatil mzdy, jež lázně lidem dlužily.

„Přihlašujeme se do řízení s částkou 2,2 milionu. Jde o dlužné mzdové náklady, neuhrazené sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu za bývalé zaměstnance,“ vysvětlil mluvčí olomoucké pobočky úřadu práce Jaroslav Mikšaník. Podle něj by bylo dobré, kdyby se lázně podařilo obnovit.

„Padesát míst v okrese Jeseník postiženém vysokou nezaměstnaností má mnohem větší váhu než jinde,“ podotkl.

Jako jeden z věřitelů se hlásí i obec Lipová-lázně. „I když nepočítám, že něco dostaneme, musíme se ze zákona do řízení přihlásit. Lázně nám dluží téměř 50 tisíc za neuhrazený lázeňský poplatek,“ řekl starosta Lubomír Žmolík. Sám už lázním moc šancí nedává.

„Obec samozřejmě bude dál upřednostňovat obnovení lázní, i když se to už nezdá reálné. Nejde totiž jen o zaměstnavatele lidí, ale taky o naši historii a v neposlední řadě turistický tahák,“ doplnil.

Paradoxně se do insolvenčního řízení hlásí i Hatlapatka. „Zhruba posledního půl roku fungování lázní jsem nepobíral mzdu, abychom ušetřili,“ uvedl.

Lázně poslala do potíží změna financování pobytů

Lázně skončily s léčbou v říjnu 2013 po 184 letech provozu, který nepřerušily ani války. Spolumajitel a šéf lázní Radim Hatlapatka rozdal 45 výpovědí. Vyvrcholila tak krize, která lipovské lázně postihla po změnách ve financování lázeňské péče ze strany státu a pojišťoven.

„Tržby nám v roce 2013 meziročně poklesly o sedmdesát procent a klesli jsme hluboko do červených čísel. Už nebylo možné dál pokračovat,“ uvedl Hatlapatka. Ihned poté, co společnost Schroth stopla provoz, začal Hatlapatka shánět investory.

Na jaře 2014 došla trpělivost bývalým zaměstnancům, kteří marně čekali na výplaty a odstupné. Podali proto návrh na insolvenci.

Lázně s historií dlouhou 186 let

Lázně v Dolní Lipové založil v roce 1829 sedlák a lidový léčitel Johann Schroth. Léčebný ústav vyrostl nedaleko lázní slavnějšího jesenického konkurenta Vincenze Priessnitze. Zatímco Priessnitzova léčba byla založena na studené vodě včetně jejího vydatného pití, Schroth používal vlhké a teplé obklady a na pití místo vody „ordinoval“ víno. V posledních desetiletích se lázně zaměřovaly na léčbu obezity, chronických kožních nemocí, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, metabolických poruch a pohybového aparátu. Lázně postihla krize po změnách ve financování ze strany státu a pojišťoven.

„Lázně mi dlužily výplatu za dva měsíce a k tomu tříměsíční odstupné. Pořád nám slibovali, že své peníze dostaneme, a nic se nestalo. Museli jsme podat návrh na insolvenci, abychom o své peníze nepřišli,“ uvedl Michal Brestovanský, který pracoval v lázních 19 let. Soud ale tehdy lázně do konkurzu neposlal. Hatlapatka mohl dál vyjednávat a hledat investora.

Jednání s investorem zhatil nesouhlas jedné ze spolumajitelek

V polovině loňského roku vše vypadalo nadějně. O lázně měla zájem pražská společnost Alteris podnikající v hotelové branži.

„Chceme rozšířit naše portfolio také o lázeňství a obnova lázní v Lipové je pro nás velká příležitost,“ sdělil loni její zástupce Miloš Lippert. Firma počítala se zvýšením úrovně lázeňských služeb a rozšířením služeb o relaxační, kulturní či zážitkové programy.

„Lázně v sobě skrývají velký potenciál pro další rozvoj ve všech těchto směrech,“ zdůraznil Lippert. Firma si už dokonce zpracovala plán na postupný návrat lázní do života. Jednání však zkrachovala na nesouhlasu jedné ze spolumajitelek lázní s prodejem.

„Cena se jí zdála příliš nízká. Mohu prozradit, že se blížila výši dluhů. Ty činí zhruba 16 milionů,“ řekl tehdy Hatlapatka. Podle něj vyšší kupní cena nebyla reálná, protože areál potřebuje velké investice.

„Kolegyně bohužel nepochopila, že jde o záchranu lázní, nikoli o to na prodeji vydělat,“ zdůraznil. Přitom šlo o vůbec nejnadějnější jednání s potenciálním partnerem až do současnosti.

„Absolvoval jsem řadu jednání se zhruba třiceti potenciálními investory. Z toho dva byli velmi zajímaví. Jedním z nich byla společnost Alteris. Bohužel to nedopadlo,“ lituje Hatlapatka.
Nejčtenější

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Další z rubriky

Archeologové dostali na průzkum trasy posledního úseku D1 dalšího půl roku

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Téměř šest měsíců navíc dostali archeologové na výzkum v trase budoucího posledního úseku dálnice D1 z...

Zažil ovace i střelbu, místo důchodu exprincipál s cirkusem putuje dál

Jiří Berousek starší byl do roku 2011 principálem Národního cirkusu Original...

Jméno Berousek je ve světě cirkusu značka s bohatou historií. Sedm generací artistů, kejklířů a krotitelů jí dává lesk...

Obálka s dvaceti tisíci lupiči nestačila, seniorovi rval z ruky i prsten

Policie (ilustrační foto)

Po agresivním lupiči pátrají už několik dní přerovští kriminalisté. Muž se pod záminkou platby za doručení balíčku...

Najdete na iDNES.cz