Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dostavbu D1 i opravu cesty přes Červenohorské sedlo čeká další zpoždění

  11:53aktualizováno  11:53
Velké zděšení vyvolalo v Přerově a na Jesenicku Ředitelství silnic a dálnic. Dvě pro region klíčové dopravní stavby - dobudování dálnice D1 a oprava silnice přes Červenohorské sedlo - totiž kvůli nařízené kontrole zakázek ŘSD naberou další zpoždění.
Stavební stroje se zatím do práce na dvou klíčových dopravních stavbách v Olomouckém kraji nedají. Dostavbu D1 i opravu silnice přes Červenohorské sedlo čeká kvůli kontrole zakázek ŘSD zpoždění. (ilustrační snímek)

Stavební stroje se zatím do práce na dvou klíčových dopravních stavbách v Olomouckém kraji nedají. Dostavbu D1 i opravu silnice přes Červenohorské sedlo čeká kvůli kontrole zakázek ŘSD zpoždění. (ilustrační snímek) | foto: ŘSD

"Už jsme mysleli, že je konec odkladů, a najednou hrozí další. Je to pro mě nepříjemný šok. Vždyť D1 je důležitá nejen pro Přerov, ale jde o prioritní dálnici české dálniční sítě," uvedl Jiří Lajtoch, primátor Přerova, kde je současná dopravní situace považována za jednu z nejhorších v republice.

Na dobudování dálnice, díky které by tisíce aut minuly město, tam čekají už řadu let. A hned tak se zřejmě nedočkají. Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš nařídil kontrolu veřejných zakázek nad 300 tisíc korun, kam spadá právě i dostavba D1.

"V rámci nastavení nového systému, který bude úspornější a efektivnější, je samozřejmě nutné se podrobně seznámit s aktuálním stavem veřejných zakázek ŘSD," vysvětlil Kubiš.

Lajtocha ale další odklady a průtahy rozzlobily. Přičítá je častému střídání ředitelů ŘSD a změnám ministrů dopravy.

"Během roku mají už třetího ředitele a nástupce má vždycky strach, aby nepodepsal něco, co prověřil jeho předchůdce. Takže se zakázky zkoumají a kontrolují pořád dokola. To k ničemu nevede," míní Lajtoch.

Stát nás chce odrovnat, zlobí se na Jesenicku

Podobně jsou naštvaní i na Jesenicku kvůli další kontrole zakázky na modernizaci a rekonstrukci silnice Kouty Červenohorské sedlo v Jeseníkách.

"To je nehoráznost. Musíme udělat všechno pro to, aby ŘSD stavbu co nejdřív rozjela, protože každé další zpoždění Jesenicku velmi ubližuje," zlobí se šéf Sdružení měst a obcí Jesenicka Lubomír Žmolík.

Podle něj je špatně, když po rekonstrukci silnice mezi Bělou pod Pradědem a Červenohorským sedlem a zahájením přestavby druhé části klíčové silnice mezi Sedlem a Kouty nad Desnou je už nyní osmiletá pauza, která se zřejmě ještě prodlouží.

Naštvaný je také například i jesenický dopravce Jiří Kuběnka. Poničená dopravní tepna na severu kraje jeho firmě denně komplikuje život.

"Jak to vypadá, stát chce Jesenicko úplně odrovnat," zlobí se Kuběnka.

Problémy s dopravní infrastrukturou brzí regionální ekonomiku

Další kontrola a odklad důležitých staveb překvapil i Olomoucký kraj. "Myslím, že už bylo dost času, aby tyto zakázky byly dostatečně prověřeny. Teď už se má finišovat s přípravou a ne dělat další kontrola," sdělil náměstek olomouckého hejtmana Alois Mačák.

Šéf krajské hospodářské komory Bořivoj Minář vidí další zpoždění dopravních staveb jako špatné pro regionální ekonomiku.

"Podnikatele na Jesenicku a v oblasti Přerova neřešená doprava velmi limituje a každé další odsouvání situaci jenom zhoršuje. Na druhou stranu chápu nového ředitele ŘSD, že chce po dřívějších problémech vše znovu prověřit, " míní Minář.

Opravu silnice přes Sedlo může zpoždění odložit i o rok

Kontroly přichází jen pár měsíců poté, co ŘSD oznámilo vypsání velkého množství zakázek v řádu desítek miliard korun. Některé už byly připravené k podpisu a stavaři počítali s tím, že v řádu několika dní se pustí do práce. Ředitelství silnic a dálnic zatím neuvedlo, jak dlouho bude zakázky kontrolovat.

"Vyvinul jsem maximální tlak na urychlení celého kontrolního procesu tak, aby byla činnost ŘSD v oblasti dopravních staveb co nejméně narušena," ujišťuje Kubiš.

Nicméně pro opravu druhé části silnice na Červenohorské sedlo může i několikaměsíční kontrola v důsledku znamenat až roční zpoždění.

"Každý ví, že v oblasti Červenohorského sedla často už v říjnu přichází nepříjemné zimní plískanice a mráz, takže na podzim už nemá smysl takovou stavbu začínat," podotkl Žmolík.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

V Mostkovicích začala pod dohledem statika demolice domu

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

V obci Mostkovice na Prostějovsku začala dnes večer demolice domu, který zničil sobotní výbuch. Kriminalisté a hasiči...

Děti se vrátí do vyklizené školky, za praskliny zdí mohlo seschlé podloží

Do přerovské mateřské školy v ulici U Tenisu, na jejíž budově se objevily...

Po více než dvou týdnech se může téměř stovka přerovských dětí vrátit do budovy mateřské školy v ulici U Tenisu. Ta...

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Audi A4 2.0 TDI 2015 ·
Audi A4 2.0 TDI 2015 ·

r.v. 2015, naj. 32 965 km, diesel
490 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz