Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Armáda odmítla zaplatit opravu cesty, soudu o milion čelí nově vzniklá ves

  • 50
Místo euforie z nově nabyté samostatnosti prožívají obyvatelé Kozlova na Olomoucku rozčarování. Vesnice, která spolu s dalšími dvěma obcemi vznikla loni vyčleněním z vojenského újezdu Libavá, čelí žalobě, kterou zdědila po armádě.

O osmisettisícovou částku plus poplatky se s Kozlovem soudí firma, jež v obci ještě za vojenské správy opravovala jednu ze silnic. Zakázku jí zadalo ministerstvo obrany, ale nezaplatilo za ni, protože nesouhlasilo s kvalitou odvedené práce.

Než se ale záležitost dostala k soudu, ujalo se vedení obce civilní zastupitelstvo, které spor dostalo do vínku spolu se vším, co na něj armáda převedla. Starosta Roman Fojtík se ale s žalobou, na kterou jako první upozornil server iRozhlas.cz, odmítá smířit.

„Doufám, že ještě existuje nějaká spravedlnost. Firma přece nemůže uplatňovat pohledávku na obci, která v době, kdy se cesta opravovala, ještě neexistovala,“ řekl Fojtík.

Silnice k čistírně odpadních vod je podle Fojtíka navíc opravená nekvalitně, místy vypadá, jako by ji nikdo ani nespravoval – je plná výtluků. Přitom ji využívají také obyvatelé zhruba pěti rodinných domků.

Cesta k čističce byla jednou z těch, které armáda v rámci takzvané optimalizace slíbila zrekonstruovat do doby, než majetek předá nově vznikající civilní samosprávě. Byla však jediná, jejíž opravu v létě 2014 ministerstvo zadalo soukromé stavební firmě DanStar z Ostravy. Právníci společnosti, která je dnes v likvidaci, tvrdí, že na zaplacení má firma nárok.

„Dílo bylo provedeno řádně a včas, plně slouží svému účelu, proto zhotoviteli vznikl nárok na zaplacení ceny,“ uvedla Martina Ditmarová z olomoucké advokátní kanceláře Konečný.

Ministerstvo odmítlo opravenou cestu převzít

Ministerstvo obrany tvrdí opak. „Dílo jsme nepřevzali, neboť z více než padesáti procent finančního objemu nebylo provedeno podle smlouvy,“ popsala mluvčí resortu Jana Zechmeisterová.

Stavební firma podle ní použila výrazně horší materiál, a cestu proto opravila nekvalitně. Jak mluvčí dodala, ministerstvo si nechalo vypracovat odborné posudky a v srpnu roku 2015 odstoupilo od smlouvy.

„Firmě již v té době nic nebránilo žalovat ministerstvo o zaplacení dlužné částky. Žalobu však firma podala až v srpnu 2016. Už v lednu toho roku přitom přešel závazkový vztah na obec Kozlov,“ vysvětlila Zechmeisterová.

Právníci stavební firmy považují odstoupení ministerstva od smlouvy za neplatné. Dlouhou prodlevu v podání žaloby vysvětlují snahou o mimosoudní řešení.

„Probíhala četná jednání a vypracovávání znaleckých posudků na obou stranách – neúspěch jednání vyústil v podání žaloby,“ popsala Ditmarová. Firma se brání, že jiný materiál na opravu sinice musela použít kvůli průsakům spodní vody, o kterém nebyla v zadávací dokumentaci zmínka.

„Pokud by zhotovitel provedl dílo podle prvotního způsobu, který nepočítal s výskytem spodní vody a jeho průsakem na povrch, neprovedl by dílo řádně. Navrhl proto dílčí změny technického provedení stavby, které zadavatel akceptoval prostřednictvím svých oprávněných zástupců,“ argumentuje Ditmarová.

Starosta: armáda se nás lehce zbavila

Spor se zřejmě povede i o to, jakou část silnice měla firma vlastně opravovat. Starosta Fojtík, který se v roce 2014 coby člen takzvaného přípravného výboru nově vznikající obce účastnil kontrolních dnů na stavbě, je přesvědčený, že cesta měla být spravená celá – od odbočky z hlavní silnice až po čističku odpadních vod.

Právníci firmy DanStar ale oponují, že ministerstvo si objednalo opravu komunikace přibližně od začátku lesa po jeho konec a pak už chtělo spravit jen několik konkrétně vyznačených výtluků před jedním z obytných domů.

Starosta Fojtík není rozladěný jen ze samotné žaloby, ale i z dnešního přístupu ministerstva obrany. To prostřednictvím mluvčí Zechmeisterové vzkázalo, že nechtělo a nechce Kozlov poškodit, ale ve sporu s firmou DanStar nemůže situaci ovlivnit.

„Armáda slibovala, že nám bude pomáhat. V tomto případě se nás ale lehce zbavila, místo aby se za nás postavila,“ posteskl si Fojtík.

Z Libavé se vyčlenilo pět sídel, která vytvořila tři nové obce – Město Libavá, Kozlov a Luboměř pod Strážnou. Dohromady v nich žije přes tisíc obyvatel. Vojenský prostor o původní rozloze bezmála 33 tisíc hektarů se zmenšil o třetinu.