Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žalobce posílá bývalé šéfy zkrachovalého OP Prostějov znovu před soud

  9:42aktualizováno  9:42
Ani šest let po krachu OP Prostějov stále neskončily soudy s vrcholným vedením společnosti. Žalobce dosáhl obnovení procesu s exředitelem Františkem Tuhým, kterého viní z toho, že nevýhodnými pronájmy z podniku vysával peníze. Po odvolání obžaloby bude pokračovat také případ šéfa představenstva Milivoje Žáka.

Bývalý šéf Oděvního podniku Prostějov František Tuhý u krajského soudu v Brně. | foto: ČTK

Před několika měsíci odcházeli dva bývalí vysocí manažeři kdysi slavné textilky OP Prostějov, která před šesti lety zkrachovala s dluhy přes dvě miliardy korun a pěti sty věřiteli, od soudů vítězně.

Nejprve se v květnu se radoval někdejší ředitel OP František Tuhý, když soud zastavil jeho trestní stíhání za pronájmy podnikových prodejen příbuzným s uvedenou škodou přesahující deset milionů korun. Začátkem července pak padla obžaloba bývalého předsedy představenstva Milivoje Žáka podezřelého z tunelování firmy nevýhodnými smlouvami za necelých pět milionů korun.

Neuběhlo ale ani půl roku a je jasné, že manažeři ani zdaleka nemají vyhráno. Státní zástupce Jaroslav Miklenda z Prostějova nyní u Krajského soudu v Brně dosáhl toho, že případ exředitele Tuhého bude pokračovat.

Tuhý je podezřelý, že dvě prodejny v Prostějově pronajal nebo prodal svým nejbližším příbuzným, dceři a zeťovi, a firmu tak připravil o více než deset milionů korun. Soud připustil, že jeho jednání je na hraně, ale trestní odpovědnost nenašel.

„Samozřejmě je otázka, zda je etické prodávat a pronajímat majetek příbuzným, to však byla věc OP, a ne soudu. Podle nás nelze hovořit o tom, že by nájemní smlouvy byly nevýhodné,“ konstatovala v květnu předsedkyně senátu prostějovského soudu Hana Greplová a trestní stíhání Tuhého zastavila.

Nikdy jsem nejednal proti zájmům firmy, řekl u soudu Tuhý

Krajský soud však toto rozhodnutí zrušil. „Veškerým argumentům, které jsem uvedl, krajský soud vyhověl, proto předpokládám, že bude nařízeno hlavní líčení a věc bude projednána,“ sdělil žalobce Miklenda. Šlo hlavně o to, že prostějovský soud vzal v potaz tvrzení obhajoby, ale měl pečlivě vyhodnotit i všechny ostatní důkazy.

Rozkvět a pád OP Prostějov

Rovněž v kauze bývalého šéfa představenstva Milivoje Žáka podal žalobce stížnost, takže proces bude pokračovat u nadřízeného soudu.

„Vzhledem k tomu, že to nejsou jednoduché spisy, předpokládám, že to bude nějakou dobu trvat,“ podotkl státní zástupce.

Bývalí manažeři OP se hájili, že vždy dělali vše pro to, aby firmu zachránili, a odpovědnost za krach odmítali.

„Nikdy jsem nejednal proti zájmům firmy, kterou jsem víc jak z poloviny vlastnil a kterou jsem řídil víc jak patnáct let,“ tvrdil u zatím posledního soudního jednání Tuhý.

Žák: Firmu těžce poškodila krize, ale nikdo to nechce slyšet

Už dřív ho Vrchní soud v Olomouci definitivně osvobodil v jiném případu, v němž byl podezřelý, že si neoprávněně vyplatil 26 milionů korun na prémiích.

„Největší problém začal v říjnu 2008. Těžce nás poškodila nastupující hospodářská krize, což dnes nikdo nechce slyšet. Ale zakázky byly najednou rušeny, na přísliby nikdo nereagoval, trhy šly dolů a všichni hromadně odříkali. To byl rozhodující zlom. Dnes mohu říct, že se OP zbortil vlastní vahou, byl příliš těžký,“ popsal konec textilky také bývalý šéf představenstva Žák (rozhovor s ním čtěte zde).

OP Prostějov v dobách své největší slávy zaměstnával až deset tisíc lidí. V roce 2010 ale skončil v konkurzu s dluhy přes dvě miliardy a více než pěti sty věřiteli a rozprodej majetku na pokrytí dluhů zdaleka nestačil.

Zachránit se nakonec podařilo pouze jedinou fungující dílnu obleků na míru pro bohatší, vesměs zahraniční klientelu. Rozsáhlé pozemky v rámci konkurzu koupili podnikatelé se železem z Prostějovska, budovu odstřelili, půdu vyčistili a nabízí ji k prodeji.

„Zájemci se objevují, ale vzhledem k tomu, že jde o rozsáhlé pozemky, jednání nejsou jednoduchá. Finálního kupce zatím potvrdit nemůžeme,“ opakuje již několik měsíců Ondřej Batta, šéf představenstva společnosti Astria Group, které téměř třináct hektarů na východě Prostějova patří.

Podívejte se, jak tuna dynamitu poslala k zemi haly OP Prostějov:
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

Litovel marně vymáhá na trýzniteli koní peníze za nucenou péči o zvířata

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Nejen pět mrtvých koní, ale také dluh několik set tisíc korun zůstal po muži, jenž trýznil na statku v Měníku na...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Najdete na iDNES.cz