Výpověď podalo v kraji 133 lékařů, až na jednoho všichni z olomoucké Fakultní nemocnice, tedy největšího zdravotnického zařízení v regionu. Ilustrační foto

Výpověď podalo v kraji 133 lékařů, až na jednoho všichni z olomoucké Fakultní nemocnice, tedy největšího zdravotnického zařízení v regionu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Kraj posílí v případě odchodu lékařů záchranku, přibylo by převozů pacientů

  • 0
Bezpečnostní rada kraje začala připravovat plán, jak se vyrovnat s odchodem více než stovky lékařů, kteří se v regionu připojili k výzvě Děkujeme, odcházíme a podali výpovědi. Až na jedinou výjimku jsou všichni z olomoucké Fakultní nemocnice, jejímuž provozu tak na některých odděleních hrozí výrazná omezení.

Rada proto mimo jiné pověřila záchranáře, aby počítali s posílením posádek a na případných převozech pacientů se domluvili i s dalšími zdravotnickými dopravními službami v kraji. Pacienti totiž budou možná častěji převáženi mezi jednotlivými nemocnicemi v regionu.

Podle hejtmana Martina Tesaříka se ale případný březnový odchod lékařů lidí příliš nedotkne. "Dnes jsme řešili krizovou akutní péči například u náhlých dopravních nehod či nějakých akutních zdravotních komplikací. Zdravotnická záchranná služba bude připravena. Občané se v zásadě příliš obávat nemusí," řekl hejtman.

Šéf Lékařského odborového klubu ve Fakultní nemocnici Olomouc Petr Šafránek je však jiného názoru. "Po výpovědích lékařů některá oddělení nebudou schopna vůbec fungovat a některá budou muset omezit péči. Absolutně nechápu, že za dvacet let situace ve zdravotnictví dospěla do takového stavu jako dnes, kdy jsme donuceni k těmto radikálním krokům."

V Olomouckém kraji podalo výpověď 132 lékařů z Fakultní nemocnice Olomouc, která je největší v regionu a spadá pod ministerstvo zdravotnictví. Z holdingu Agel, který má pod sebou nemocnice v Prostějově, Přerově, Šternberku a Šumperku jde o pouhého jediného lékaře.

Na běžnou lékařskou péči je tu osm nemocnic, říká kraj

"Domnívám se, že v oblasti rutinní zdravotní péče a běžných onemocnění nevznikne žádný problém, protože tuto péči je schopno poskytovat všech osm nemocnic na území kraje. Potíže mohou být u péče superspecializované, ale tam se potýkáme s většími či menšími problémy i nyní," prohlásil náměstek hejtmana Michael Fischer, který je odpovědný za zdravotnictví.

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje se tak nyní musí připravit na to, že může mít víc práce. "Nelze vyloučit, že záchranná služba bude muset častěji převážet pacienty mezi zdravotnickými zařízeními," uvedl hejtman.

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš potvrdil, že je připraven posílit posádky sanitek. "Nyní máme týden na to prověřit v případné krizové situaci mimořádné nasazení převozových služeb, se kterými máme podepsány smlouvy o vzájemné spolupráci," řekl.

Zatím ovšem stále není jasné, zda Fakultní nemocnici opustí tolik lékařů, kolik podalo výpovědi. "Čekáme v této věci na vyjádření vedení nemocnice," konstatoval náměstek Fischer.

Podle mluvčího Fakultní nemocnice v Olomouci Egona Havrlanta se počet výpovědí stále nezměnil a žádný lékař tedy dosud svou výpověď nestáhl. "Pokud by skutečně odešli všichni lékaři, určité riziko zde existuje. Některá oddělení by se mohla uzavřít nebo omezit činnost pouze na akutní péči. Zatím je ovšem předčasné cokoliv tvrdit. Probíhají intenzivní jednání mezi vedením nemocnice a lékaři," uvedl.