Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strany zkouší seriálové zaklínadlo MUDr. Hlasy jim mají získat lékaři

  5:55aktualizováno  5:55
Souboje lékařů zažije na podzim Olomoucký kraj ve volbách nového vedení hejtmanství a jednoho senátora. Z doposud známých lídrů a kandidátů jich podstatná část nese z pohledu politického marketingu cenný titul MUDr. Podle expertů na něj voliči slyší a strany to dobře ví.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Šéf novorozeneckého oddělení Lumír Kantor jako nestraník za KDU-ČSL, poslankyně a dětská lékařka Jitka Chalánková z TOP 09 a za hnutí ANO poslanec a letecký záchranář Milan Brázdil a olomoucký praktický lékař Oto Košta.

Právě tito nositelé voličsky atraktivního titulu MUDr. se s kandidáty dalších stran budou letos na podzim ucházet o hlasy obyvatel Olomouckého kraje. Fakt, že jejich zdravotnická profese je výhoda, potvrzuje například Karel Komínek, předseda brněnského Institutu politického marketingu.

„Pokud má strana na kandidátce člověka s titulem MUDr., dostává obecně nadprůměrný počet preferenčních hlasů. Doktoři mají ve volbách výhodu,“ popisuje Komínek s odkazem na jeden z dřívějších výzkumů. Vysvětlení vidí v určitém kultu zdravotníků, který se v české společnosti dlouhodobě buduje.

„Souvisí to také s už za normalizace vysílanými seriály ze zdravotnického prostředí,“ dodává odborník s tím, že tak vzniká vzájemně provázaný systém. Společnost si lékařů obecně váží, ve volbách tak lépe získávají hlasy.

„Druhá strana mince je, že si to politické strany uvědomují. A dávají tam tyto lidi právě proto, že mají takový titul,“ doplňuje Komínek, který má za to, že zaklínadlo MUDr. ve volební strategii využívají obecně všechny partaje bez ohledu na velikost nebo politickou orientaci.

Tituly táhnou, Sněmovně dominují lékaři a právníci

Podobně jako lékařský titul ale voliče často podle Komínka přitahuje i ten z právnických fakult. Potvrzuje to také osazenstvo dnešní Sněmovny.

„Nadprůměrně jsou tam zastoupeny právě tyto dvě profese - lékaři a právníci. A to oproti tomu, jak jsou rozložené ve společnosti,“ podotýká Komínek.

Olomoucký kraj letos na podzim čekají dvoje volby. Zřejmě na říjen prezident Miloš Zeman podle svého nedávného vyjádření při návštěvě Libereckého kraje vypíše krajské volby. Vedle toho se ve volebním obvodu číslo 61 bude na Olomoucku volit i nový senátor.

Nejvíce na prověřené marketingové lákadlo MUDr. sází hnutí ANO. Jako jediné posílá lékaře do obou voleb. Na pozici lídra krajské kandidátky olomouckého praktického lékaře Oto Koštu, senátorské křeslo se pokusí získat poslanec a záchranář Milan Brázdil.

Za 25 let mě osobně zná spousta lidí, říká lékař ze záchranky

Ten už v roce 2013 uspěl ve volbách do Sněmovny, z 10. místa přeskočil lídra. O rok později se pak dostal do olomouckého zastupitelstva, tady se před jedničku kandidátky dostal z patnáctého místa. Sám Brázdil přiznává, že mu lékařská profese pomohla jak tehdy, tak i nyní uvnitř hnutí při zisku nominace pro podzimní volby.

„Jako záchranář jsem za 25 let navštívil řadu lidí. V podstatě jsem si dělal PR tím, že jsem léčil. Lidé mě osobně znají. Zdravotnictví bude hýbat krajskými i senátními volbami,“ je přesvědčený.

V souboji o Senát mu s lékařským titulem bude s největší pravděpodobností konkurovat Lumír Kantor, primář novorozeneckého oddělení olomoucké fakultní nemocnice. Jako nestraníka by ho do voleb vyslala KDU-ČSL.

Kantor zdůrazňuje, že jeho kandidatura ještě není zcela jistá. S lidovci je na nominaci podle svých slov dohodnutý ze zhruba devadesáti procent. I on nicméně připouští, že ho díky povolání zná řada lidí - rodičů jeho malých pacientů. Věří ale tomu, že na titulu nezáleží a důležité spíš je, jak se člověk prezentuje.

„Absolvoval jsem i učiliště a průmyslovku. Poznal jsem tak lidi s nejrůznějším stupněm vzdělání. Není to o vzdělání, vždy je to obecně o lidech,“ je přesvědčený Kantor.

Téma péče o děti je u nás silné, vysvětluje volbu KDU-ČSL

Krajský šéf KDU-ČSL a lídr pro krajské volby Ivo Slavotínek ovšem potvrzuje, že strana Kantora oslovila kvůli jeho práci ve zdravotnictví.

„Ne však obecně kvůli lékařství, ale kvůli novorozenecké specializaci. Téma péče o děti je v KDU-ČSL velmi silné. V tomto jsme s panem doktorem našli výrazný programový průnik,“ zdůrazňuje Slavotínek a připouští, že lékařský titul může Kantorovi při sběru hlasů pomoci. Ovšem opakovaně odmítá, že by ho lidovci oslovili pouze z tohoto důvodu.

Kromě Kantora a Brázdila se do Senátu pokusí zřejmě dostat i nynější senátor Martin Tesařík z ČSSD a Zdenka Szukalská, starostka Moravského Berouna z KSČM. Ostatní strany kandidáty pro senátní volby ještě nepředstavily.

V krajských volbách bude výhodu lékařského titulu mít coby lídryně kandidátky poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková. O jak mocný voličský magnet jde, však příliš nerozváděla.

„Za voliče mluvit nemohu. Ať sami zhodnotí, zda moje dosavadní práce byla vidět a jestli byla k něčemu dobrá,“ uvedla Chalánková.

Spolu s ní a Koštou usiluje o řízení Olomouckého kraje Jiří Zemánek v čele kandidátky ČSSD, Dalibor Horák coby lídr ODS, Slavotínek jako jednička kandidátky lidovců a Strany zelených, starosta Dolní Studénky Radim Sršen jako lídr kandidátky Starostů a hnutí ProOlomouc a také Alexander Černý na prvním místě kandidátky KSČM.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Stavba posledního úseku D1 má soudní stopku. Děti Země uspěly s žádostí

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

Nejméně na několik týdnů je zmrazena příprava dostavby posledního úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Soud totiž...

Olomoucký kraj se stal Zemanovou baštou, zúročil i svých pět návštěv

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Jednou z volebních bašt Miloše Zemana se při prvním kole prezidentských voleb ukázal být Olomoucký kraj. Současný...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Najdete na iDNES.cz