Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma tisknoucí zpravodaj šidila kraj horším papírem. Zakázka jí zůstane

  4:55aktualizováno  4:55
Společnost Profi-tisk group používala téměř dva roky na měsíčník Olomouckého kraje papír nižší gramáže, než se zavázala ve smlouvě. Tvrdí, že neúmyslně. Škodu přes 100 tisíc korun musí doplatit. Kraj tím považuje spor za uzavřený. Firma o zakázku, kterou získala v tendru i díky nižší ceně, nepřijde.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na podezření ohledně nižší gramáže MF DNES upozornila koncem loňského roku společnost Strategic Consulting. Odkázala se na znalecký posudek, který si nechal vypracovat jeden z neúspěšných uchazečů o zakázku.

Z dokumentu vyplývalo, že Profi-tisk měsíčník netiskne na papír o gramáži 60 gramů na metr čtvereční, jak se zavázal ve smlouvě, nýbrž na materiál o téměř pět gramů lehčí, a tedy levnější.

„Celá věc byla komplikovaná, protože se nám nedařilo najít nezávislého znalce, který by papír posoudil a vyčíslil případnou finanční újmu. Nakonec se ozvala společnost Profi-tisk s tím, že uznává svoji chybu a je připravena ji řešit. Následně se s krajem dohodla na finanční kompenzaci ve výši asi 107 tisíc korun,“ řekla mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Doplnila, že částka odpovídá škodě, která kraji vznikla v období od dubna 2014, odkdy firma měsíčník vydává, do konce loňského roku, kdy Profi-tisk zjednal nápravu.

„V tomto období byla gramáž použitého papíru o čtyři gramy na metr čtvereční nižší než materiál určený specifikací od zadavatele. Celou věc jsme vyřešili po vzájemné dohodě obou stran i po konzultaci s našimi právníky,“ upřesnila mluvčí.

Kraj: Soudní odhad by stál víc než kompenzace

Krajské noviny tak Profi-tisk bude vyrábět dál. Hejtmanství mu smlouvu nevypovědělo.

„Hrozilo, že pokud by vedení společnosti nepřistoupilo na dohodu, kraj by musel zaplatit soudní odhad, který by stál více než 100 tisíc korun. Tedy stejnou částku, kterou získá od Profi-tisku. Dohoda tedy byla pro kraj nejefektivnějším řešením,“ podotkla mluvčí.

Krajská opoziční zastupitelka a starostka Držovic Blanka Kolečkářová se nad řešením celé kauzy pozastavila.

„To, že firma zaplatí škodu, je snad samozřejmé. Nevím, co přesně smlouva o výrobě periodika obsahuje, ale já jako starostka bych po firmě žádala nějaké zvýhodnění. Například, aby několik vydání vytiskla bezplatně,“ řekla.

Nechtěli jsme se obohatit ani zvýhodnit, hájí se firma

Jednatel společnosti Profi-tisk group Tomáš Vebr loni v prosinci pochybení firmy odmítal. Na dotaz MF DNES, zda použitý papír splňuje požadovanou plošnou hmotnost, tehdy odpověděl:

„Ano, splňuje, respektive nevím o tom, že by ji nesplňoval. Jestli se přesto nějak liší jeho gramáž, tak to může být tím, že jde o velmi tenký materiál, který se vyrábí v nějakých tolerancích a každá várka je trochu jiná.“

Právě tolerance, které údajně výrobce měnil, zapříčinily podle něj nesrovnalosti ohledně gramáže měsíčníku. „Nicméně je pravda, že z naší strany asi k pochybení došlo. My to uznáváme, škoda se vyčíslila a my ji uhradíme. Zároveň budeme celou věc řešit s naším dodavatelem,“ reagoval nyní Vebr.

Současně ovšem odmítl, že by firma dodávala kraji „lehčí“ noviny úmyslně s cílem se obohatit. „Naším cílem nebylo ani to, abychom se nějak zvýhodnili před konkurencí,“ prohlásil.

Počítali s tím už při kalkulaci zakázky, tvrdí konkurent

Jan Čížek, jednatel společnosti Strategic Consulting, jež na problém upozornila, to však vidí jinak. Podle něj Profi-tisk používá papír nižší gramáže záměrně, protože je levnější. Od počátku tvrdí, že konkurent s ním počítal už v době, kdy sestavoval kalkulaci svojí nabídky pro tendr.

„Vybraný uchazeč (Profi-tisk group - pozn. red.) při kalkulaci nabídkové ceny nevycházel z ceny papíru o hmotnosti 60 gramů, ale z ceny levnějšího papíru o nižší hmotnosti. Návrh vybraného uchazeče tak může obsahovat mimořádně nízkou nabídkovou cenu, za kterou není možné zakázku při použití papíru o hmotnosti 60 gramů realizovat,“ řekl už dříve Čížek.

Profi-tisk group vyrábí měsíčník s názvem Olomoucký kraj od předloňského dubna. Čtyřletou zakázku firma vyhrála s cenou téměř 10,9 milionu korun za celkem 44 vydání.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Naše nejkrásnější náměstí. Sedm českých a moravských skvostů

Telč, náměstí Zachariáše z Hradce. Náměstí dnes vroubené skvostnými měšťanskými...

Určit nejkrásnější náměstí v českých a moravských městech je velmi ošemetná záležitost. Při oceňování hraje roli osobní...Další z rubriky

Pronájem potrubí Veolii byl pro obce z Prostějovska nevýhodný, řekl soud

Ilustrační snímek

Prostějov a další obce v regionu přišly o desítky milionů korun, když před 11 lety pronajaly vodovodní potrubí...

Opilý řidič se řítil olomouckou ulicí rychlostí zakázanou i na dálnici

policie radar měření rychlost celostátní akce

Téměř trojnásobně překročil povolenou rychlost řidič, kterého přistihli policisté na olomoucké výpadovce. Vzápětí se...

Obec blokuje chaty na prodaných pozemcích, zpět je koupí leda za desetinu

(Ilustrační snímek)

Majitelé pozemků v Bukovanech na Olomoucku, jimž obec před lety prodala pozemky na výstavbu chat a pak jim v tom začala...Najdete na iDNES.cz