Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma tisknoucí zpravodaj šidila kraj horším papírem. Zakázka jí zůstane

  4:55aktualizováno  4:55
Společnost Profi-tisk group používala téměř dva roky na měsíčník Olomouckého kraje papír nižší gramáže, než se zavázala ve smlouvě. Tvrdí, že neúmyslně. Škodu přes 100 tisíc korun musí doplatit. Kraj tím považuje spor za uzavřený. Firma o zakázku, kterou získala v tendru i díky nižší ceně, nepřijde.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Na podezření ohledně nižší gramáže MF DNES upozornila koncem loňského roku společnost Strategic Consulting. Odkázala se na znalecký posudek, který si nechal vypracovat jeden z neúspěšných uchazečů o zakázku.

Z dokumentu vyplývalo, že Profi-tisk měsíčník netiskne na papír o gramáži 60 gramů na metr čtvereční, jak se zavázal ve smlouvě, nýbrž na materiál o téměř pět gramů lehčí, a tedy levnější.

„Celá věc byla komplikovaná, protože se nám nedařilo najít nezávislého znalce, který by papír posoudil a vyčíslil případnou finanční újmu. Nakonec se ozvala společnost Profi-tisk s tím, že uznává svoji chybu a je připravena ji řešit. Následně se s krajem dohodla na finanční kompenzaci ve výši asi 107 tisíc korun,“ řekla mluvčí kraje Kamila Navrátilová.

Doplnila, že částka odpovídá škodě, která kraji vznikla v období od dubna 2014, odkdy firma měsíčník vydává, do konce loňského roku, kdy Profi-tisk zjednal nápravu.

„V tomto období byla gramáž použitého papíru o čtyři gramy na metr čtvereční nižší než materiál určený specifikací od zadavatele. Celou věc jsme vyřešili po vzájemné dohodě obou stran i po konzultaci s našimi právníky,“ upřesnila mluvčí.

Kraj: Soudní odhad by stál víc než kompenzace

Krajské noviny tak Profi-tisk bude vyrábět dál. Hejtmanství mu smlouvu nevypovědělo.

„Hrozilo, že pokud by vedení společnosti nepřistoupilo na dohodu, kraj by musel zaplatit soudní odhad, který by stál více než 100 tisíc korun. Tedy stejnou částku, kterou získá od Profi-tisku. Dohoda tedy byla pro kraj nejefektivnějším řešením,“ podotkla mluvčí.

Krajská opoziční zastupitelka a starostka Držovic Blanka Kolečkářová se nad řešením celé kauzy pozastavila.

„To, že firma zaplatí škodu, je snad samozřejmé. Nevím, co přesně smlouva o výrobě periodika obsahuje, ale já jako starostka bych po firmě žádala nějaké zvýhodnění. Například, aby několik vydání vytiskla bezplatně,“ řekla.

Nechtěli jsme se obohatit ani zvýhodnit, hájí se firma

Jednatel společnosti Profi-tisk group Tomáš Vebr loni v prosinci pochybení firmy odmítal. Na dotaz MF DNES, zda použitý papír splňuje požadovanou plošnou hmotnost, tehdy odpověděl:

„Ano, splňuje, respektive nevím o tom, že by ji nesplňoval. Jestli se přesto nějak liší jeho gramáž, tak to může být tím, že jde o velmi tenký materiál, který se vyrábí v nějakých tolerancích a každá várka je trochu jiná.“

Právě tolerance, které údajně výrobce měnil, zapříčinily podle něj nesrovnalosti ohledně gramáže měsíčníku. „Nicméně je pravda, že z naší strany asi k pochybení došlo. My to uznáváme, škoda se vyčíslila a my ji uhradíme. Zároveň budeme celou věc řešit s naším dodavatelem,“ reagoval nyní Vebr.

Současně ovšem odmítl, že by firma dodávala kraji „lehčí“ noviny úmyslně s cílem se obohatit. „Naším cílem nebylo ani to, abychom se nějak zvýhodnili před konkurencí,“ prohlásil.

Počítali s tím už při kalkulaci zakázky, tvrdí konkurent

Jan Čížek, jednatel společnosti Strategic Consulting, jež na problém upozornila, to však vidí jinak. Podle něj Profi-tisk používá papír nižší gramáže záměrně, protože je levnější. Od počátku tvrdí, že konkurent s ním počítal už v době, kdy sestavoval kalkulaci svojí nabídky pro tendr.

„Vybraný uchazeč (Profi-tisk group - pozn. red.) při kalkulaci nabídkové ceny nevycházel z ceny papíru o hmotnosti 60 gramů, ale z ceny levnějšího papíru o nižší hmotnosti. Návrh vybraného uchazeče tak může obsahovat mimořádně nízkou nabídkovou cenu, za kterou není možné zakázku při použití papíru o hmotnosti 60 gramů realizovat,“ řekl už dříve Čížek.

Profi-tisk group vyrábí měsíčník s názvem Olomoucký kraj od předloňského dubna. Čtyřletou zakázku firma vyhrála s cenou téměř 10,9 milionu korun za celkem 44 vydání.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Šéf filharmonie skončil kvůli kritice, od města dostal odměnu 117 tisíc

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Vladislav Kvapil, který na konci května...

Olomoucká radnice schválila někdejšímu řediteli Moravské filharmonie Vladislavu Kvapilovi odměnu 117 tisíc za...

Olomoucká fakultní nemocnice staví první úspornou kliniku v Česku

Vizualizace nové kliniky fakultní nemocnice.

Z nejstarší a nejzastaralejší do nové a přelomové budovy se na sklonku léta budou ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL)...

Čeští vědci poodkryli, jak porážet bakterie odolné vůči antibiotikům

Olomoučtí vědci zjistili, že bičíkaté bakterie se s pomocí proteinu flagelinu...

Vědci z Olomouce odhalili, jak se některé bakterie brání proti nanočásticím stříbra, které se v posledních letech staly...

Najdete na iDNES.cz