Stopy bombového útoku vedly ke KSČ, po převratu musel za mříže žalobce

  12:54
Před sedmi desítkami lety, 10. září 1947, dostali tři nekomunističtí ministři balíčky s bombami. Stopy strůjců pokusu o atentát vedly do řad komunistické strany, než ale mohli být viníci potrestáni, přišel únorový převrat. Po něm za mříže naopak museli ti, kteří vše vyšetřovali. Včetně žalobce, který na případ dohlížel.
Fotografie jedné z krabiček s bombou uveřejněná ve Věstníku kriminální služby. Uvnitř byly dvě stogramové nálože tritolu německé výroby.

Fotografie jedné z krabiček s bombou uveřejněná ve Věstníku kriminální služby. Uvnitř byly dvě stogramové nálože tritolu německé výroby. | foto: ZA Opava, pobočka Olomouc; s dovolením autora repro z knihy Krčmaňská aféra

Takzvaná Krčmaňská aféra se stala pro několik lidí osudovým případem. Zřejmě nejviditelnější příkladem byl František Doležel, který se v roce 1900 narodil do významné prostějovské rodiny, za druhé světové války pomáhal obětem gestapa a poté pracoval jako státní zástupce.

Vše odstartovaly balíčky, které byly poštou doručeny do kanceláří ministra spravedlnosti Prokopa Drtiny a náměstka předsedy vlády Petra Zenkla. Třetí zásilka pro ministra zahraničí Jana Masaryka pak zůstala na poště kvůli nepřesné adrese. Balíčky působily nedůvěryhodně, sekretář Petra Zenkla proto uvědomil policii a pyrotechnici následně zjistili, že uvnitř jsou výbušniny.

Stopy k atentátu na tři aktivní nekomunistické ministry vedly na Olomoucko, kde na vedení vyšetřování dohlížel právě Doležel. Postupně vyšlo najevo, že atentát organizovali lidé v obci Krčmaň a také přímo na krajském výboru KSČ v Olomouci. Vyšetřování odhalilo nelegální sklady zbraní a munice, jeden přímo na krajském sekretariátu KSČ.

Podezřelí komunisté ale nakonec před soudem neskončili, obžalobu překazil únorový puč. V noci z 23. na 24. února 1948 tehdejší StB spustila akci Justice a pozatýkala všechny, kteří se na vyšetřování podíleli. Pro Doležela si přišla ve čtvrt na pět ráno. Kromě něj za mříže nakonec putoval třeba také ministr spravedlnosti Drtina.

Byl to vzácně čestný člověk, vzpomínal na žalobce spoluvězeň

Komunistům bylo jasné, že Doležela k žádné spolupráci nepřinutí. Jeho osobnost nastínil například mladý poručík letectva Zdeněk Gryh z Budyně nad Ohří, který byl Doleželovým spoluvězněm ve vazební věznici na Pankráci v roce 1951.

„Stále neztrácím naději, že se naše veřejnost o vzácně čestném člověku, jakým byl JUDr. Doležel, dozví více. Zasloužil by si to,“ napsal později Gryh ve svém článku s názvem Čepičkův osobní vězeň.

„Řídil jsem se zásadou, že v našem státě musí platit zákon, spravedlnost a lidskost, a chceme-li býti soudci zvěrstev, nesmíme je v nejmenším činiti. Pochopitelně nebral jsem nejmenší zřetel k politické příslušnosti těchto obviněných, ať se vetřeli do kterékoliv politické strany, ježto trestné činy páchali sami a také za ně byli sami odpovědni,“ napsal ve vzpomínkách sám Doležel.

Právě jeho nekompromisní apolitický postoj vedl režim k tomu, že se nepohodlného žalobce pokusil zničit a doslova vymazat ze světa.

Doležel musel zmizet, ve vězení tak žil pod jiným jménem

Ve svých pamětech Doležel později zaznamenal průběh věznění. Dnes už si lze jen stěží něco takového představit.

Výstava o kauze

Výročí Krčmaňské aféry nazývané též Krabičkový atentát teď připomíná olomoucká Vědecká knihovna. Od čtvrtka je v její Galerii Biblio v prvním patře hlavní budovy v Bezručově ulici otevřená výstava věnovaná tomuto případu, jeden z historiků knihovny Lubomír Novotný navíc na vernisáži představil svou novou knihu nazvanou Krčmaňská aféra. Tajemný atentát na československé ministry. Dodnes ne zcela objasněnou kauzu podrobně analyzuje na více než 200 stranách.

„Krčmaňská aféra byla jedním z průvodních jevů politické krize podzimu roku 1947. Na jejím půdorysu je možné velmi dobře ilustrovat napětí mezi stranami Národní fronty i to, jak politické subjekty v tomto období postupně ztrácely schopnost nalézat kompromis. Je poučné sledovat, jak se politické strany snažily informace o vyšetřování pokusu o atentát využít, nebo zneužít v rámci předvolební kampaně,“ uvedl Novotný.

Výstava je pro čtenáře přístupná zdarma do 29. září. (mip)

„V policejní vazbě jsem se nacházel do října 1953 bez jakéhokoliv styku s mojí rodinou. Navzájem jsme o sobě vůbec nic nevěděli. Byl jsem po mnoho dnů držen v temnici bez jakéhokoliv větrání. Byl jsem uvržen do cely, kde byla zakrvácená okna, a musel jsem se přikrývat krví prosáklou dekou,“ popsal mimo jiné.

„Musel jsem chodit od 6. hodiny ráno do 22. hodiny večer v úmyslně rozbitých pantoflích ze sisalu, který se zařezával do chodidel. Krvácel jsem a kulhal, ale zastavit jsem se nesměl a sundat pantofle jsem taky nesměl,“ dodal. Běžné pak bylo ponižování, bití, hlad a nedostatek vody.

Vždy po několik dnů navíc dozorci Doležela drželi v temnici v naprosté izolaci od okolního světa s okovy na rukou i na nohou jako ve středověku a nutili ho ležet na kamenné dlažbě. Ani tím to ale nekončilo. Komunisté se ho báli natolik, že ho i ve věznici nutili žít pod cizím jménem. Byl tak František Dobiáš, soukromý úředník z Prostějova.

„Své pravé jméno jsem nesměl nikomu říci pod hrozbou uvržení do okovů. Tím se stalo, že mě má rodina vůbec nemohla po celá ta tři léta nalézti, a to i když pátrala u strážných. Nikdo totiž neznal moje jméno a teprve v září 1953 na přímý zákrok pana presidenta Ant. Zápotockého jsem byl nalezen a předán zpět,“ napsal Doležel.

Například na osobní kartě v zemském archivu bylo u jména František Doležel z roku 1950 zaznamenáno pouze to, že se přestěhoval do Prahy. Tím se patrně myslela věznice na Pankráci.

Invalidou za sedm let i kvůli lékařským experimentům

Doležel několikrát putoval také na vězeňské oddělení do Bohnic, kde musel podstupovat různé lékařské experimenty.

„Několikrát tam za mnou přišel podpor. Martinů, jednou i s prokurátorem, a ptal se, zda se již doznám. Tam mně byla dána svěrací kazajka a byl jsem uvázán po několik dní na postel. Za několik dnů nato jsem byl dopraven zpět na Pankrác s tělesnou váhou necelých 40 kilogramů. Tam jsem byl přinesen na nosítkách do cely, protože jsem nebyl schopen chůze,“ popsal nelidské podmínky Doležel.

Po nejrůznějších útrapách byl nakonec odsouzen až v listopadu roku 1953 na sedm let vězení, ztrátu občanských práv a poloviny majetku. Propuštěn byl v únoru 1955 a domů se vrátil jako invalida. V následujících letech pracoval jako brigádník na házení bahna, figurant u geodézie nebo travič potkanů u Komunálních služeb v Olomouci. Zemřel v roce 1972, plně rehabilitován byl až po roce 1989.

Letos ho ocenilo jeho rodné město, když mu udělilo Cenu města Prostějova za statečnost a boj za spravedlnost, na kterou ho navrhla Medarda Pustajová, manželka jiného dlouholetého politického vězně komunistického režimu.

„Když jsem si před lety přečetla knihu Smrt pro tři ministry a zjistila jsem, že státní zástupce Doležel je z Prostějova, začala jsem se o jeho příběh zajímat víc. Prošla jsem archivy, evidenci obyvatel a různé úřady, ale nikdo o něm moc nevěděl. Byl to člověk, na kterého se mělo zapomenout,“ řekla Pustajová.

Z příbuzných režimem pronásledovaného státního zástupce žije pouze Doleželova vnučka v Kalifornii ve Spojených státech, kterou se Pustajová pokoušela několikrát kontaktovat. Zatím však marně.

  • Nejčtenější

Řidiči osobáků blokovali předjíždějící kamion, u semaforu se pak strhla potyčka

26. března 2024  10:36

Konflikt tří řidičů vyšetřují od konce minulého týdne policisté z Jesenicka. Dvěma šoférům osobních...

Osmnáctiletá řidička způsobila škodu téměř za milion, s autem skončila v plotě

28. března 2024  15:21

Začínající řidička zdemolovala na Jesenicku auto, ve kterém vezla tři kamarády. Policisté uvedli,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Malé pivovary na Hané překonaly potíže. Padl jediný, neměl pokračovatele

26. března 2024  5:07

Malé pivovary v Olomouckém kraji se i v náročné době udržely na trhu díky nadšení jejich majitelů a...

Klidně vyjdu před fanoušky. Olomoucký předseda o prodeji majetku i Gajdovi

28. března 2024

Premium Fotbalová Olomouc už sedm let hledá silného majitele. Aktuálně jsou sice rozběhnutá jednání s...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Praštěná kráva z Olomouce slavila triumf v Arménii a cílí na jižní Evropu

22. března 2024  5:19

Tihle muzikanti z Olomouce se nechtějí nechat svazovat žánry. Olomoucká kapela Goofy Cow (v...

Olomouc zaměří turistickou sezonu na Rakousko, Haná se zase představí ve Vídni

29. března 2024  6:15

Letošní rok je v Olomouci rakouský, protože toto téma se ponese nejen v hlavních událostech...

Osmnáctiletá řidička způsobila škodu téměř za milion, s autem skončila v plotě

28. března 2024  15:21

Začínající řidička zdemolovala na Jesenicku auto, ve kterém vezla tři kamarády. Policisté uvedli,...

Hokejisté Olomouce hlásí první posilu, získali vítkovického útočníka Fridricha

28. března 2024  13:31

První posilou hokejistů Olomouce pro příští extraligovou sezonu se stal útočník Petr Fridrich....

Klidně vyjdu před fanoušky. Olomoucký předseda o prodeji majetku i Gajdovi

28. března 2024

Premium Fotbalová Olomouc už sedm let hledá silného majitele. Aktuálně jsou sice rozběhnutá jednání s...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...