Bývalý hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD (vpravo) loni předal insignie svému nástupci Oto Koštovi z hnutí ANO. Kromě toho mu ale zanechal také dědictví v podobě nechtěné reorganizace krajského úřadu.

Bývalý hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD (vpravo) loni předal insignie svému nástupci Oto Koštovi z hnutí ANO. Kromě toho mu ale zanechal také dědictví v podobě nechtěné reorganizace krajského úřadu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Třaskavé dědictví. Kořeny Koštovy krize sahají do časů jeho předchůdce

  • 0
Danajským darem se pro hejtmana Olomouckého kraje Oto Koštu staly kritizované organizační změny na krajském úřadě, které zavedl jeho předchůdce a přítel Jiří Rozbořil. Také Košta mimo jiné i kvůli nim čelí nynější politické krizi, kdy hrozí jeho konec v úřadu.

Uspořádání krajského úřadu se výrazně změnilo zhruba v posledním roce Rozbořilovy vlády. De iure měla změny v kompetenci ředitelka krajského úřadu Lucie Štěpánková, Rozbořil je ovšem prosazoval. A kritiků postupně přibývalo.

„Krajský úřad jako instituce nefunguje. Některé odbory byly účelově zrušeny, například odbor kultury,“ popsal loni před volbami Radim Sršeň, lídr kandidátky Starostů a nezávislých a hnutí Pro Olomouc.

Dnes je opoziční zastupitel. Nespokojený byl tehdy i lídr ODS a nynější náměstek hejtmana Dalibor Horák: „Nešlo jen o organizační změny. Byly provázané i s odchodem velkého množství kvalitních zaměstnanců,“ řekl.

Změny vyvolaly svár, ČSSD ale chtěla být před volbami jednotná

Informace MF DNES nyní ukazují, že s přebudováním úřadu nesouhlasili ani někteří sociální demokraté. „Udělalo to hodně zlé krve i u ČSSD. Organizační změny, to byla jediná roztržka mezi sociálními demokraty,“ přibližuje zdroj MF DNES, jenž má blízko k vedení ČSSD v Olomouckém kraji.

Blížil se ale říjen 2016 a s ním krajské volby. Poprvé do nich coby velký konkurent oranžových šlo hnutí ANO, navíc kvůli kauze Vidkun sociální demokraté přišli o lídra. Rozbořil byl obviněn, kandidovat nemohl. Sociální demokracie ale musela navenek působit jednotně.

„Nemohli jsme rozbíjet systém, který navrhlo naše vedení kraje. Šli bychom sami proti sobě, už jsme toho tehdy předvedli dost,“ dodává zdroj v narážce na Vidkun. ČSSD nakonec respektovala argumenty, jimiž Rozbořil či jeho náměstci změny vysvětlovali.

„Rozbořil si změny jednoznačně prosadil“

Fakt, že ne všichni v ČSSD byli nadšeni, částečně připustil i krajský předseda ČSSD Jiří Zemánek. „Debaty byly vzrušené. Sociální demokracie respektovala rozhodnutí paní ředitelky o těchto změnách. Ale tvrdili jsme, že to v tak velkém měřítku není dobré a že to určitě povede k dalším atakům na tuto reorganizaci po volbách,“ uvedl Zemánek.

Zmínil, že ne všichni zastupitelé se změnami souhlasili. V barvách sociální demokracie byl proti někdejší regionální šéf a dlouholetý člen ČSSD Jaroslav Vomáčka.

„Nesouhlasil jsem se zrušením odboru kultury,“ podotkl Vomáčka. Za změnami podle něj stál právě Rozbořil. „V každém případě si to prosadil, jednoznačně,“ řekl Vomáčka.

Rozbořila pojí s Koštou dlouholeté přátelství

O vliv na vedení regionu přitom Rozbořil po nástupu nového hejtmana loni v listopadu úplně nepřišel. Koštův úřad si ho do konce ledna najal na předávání hejtmanské agendy. Kromě ze zákona daného „odchodného“ tak Rozbořil čtvrt roku dostával dalších 45 tisíc měsíčně. Koštu s Rozbořilem pojí dlouholeté přátelství.

Současný hejtman již dříve odmítl, že by to zde hrálo roli. Dohodou s předcházejícím hejtmanem navázal na krajské „zvyklosti“. Placené předávání agendy fungovalo podle zjištění MF DNES mezi některými politiky na hejtmanství od roku 2008 (více čtěte zde).

Na dotazy MF DNES se Rozbořil nevyjádřil. „Vše řeknu v pondělí na zastupitelstvu,“ uvedl. Tedy na jednání, na němž zastupitelé rozhodnou, zda Košta zůstane hejtmanem.

O funkci velmi pravděpodobně přijde. Po vlastním hnutí ANO, které Koštu vyzvalo k rezignaci 5. února, proti němu oficiálně vystoupili náměstci Jiří Zemánek z ČSSD a Dalibor Horák z ODS.

V prohlášení podepsaném i náměstkem Janem Zahradníčkem z ANO označili za jeden z hlavních důvodů pro výzvu k rezignaci Koštovu neochotu cokoliv změnit na organizační struktuře úřadu (psali jsme zde). „Pan Košta jakékoliv diskuse na téma reorganizace odmítal,“ uvedli.

Košta reorganizaci svého předchůdce hájí

Dle Zemánka šlo o to, aby Košta stejně jako oni přistoupil na to, že je třeba začít revizi změn z minulého volebního období. „Abychom se na tom shodli a zadali pokyn ředitelce krajského úřadu, která by se s tím měla vypořádat,“ upřesnil Zemánek.

Košta nesouhlasil, změny háj: „Po nástupu na úřad jsem si zavolal ředitelku krajského úřadu a mimo jiné jsme projednali všechny záležitosti organizační struktury. Případné změny, které nastaly v průběhu několika let, se mi zdály smysluplné.“

Hejtman doplnil, že do začátku nynější krize se mu náměstci o reorganizaci až na jednu výjimku nezmínili.

„A i kdyby, je to věc, kterou by měli řešit s ředitelkou úřadu,“ dodal. Košta zdůraznil, že ve funkci hejtmana nezaznamenal nefunkčnost úřadu. Obhajobu změn z Rozbořilových časů vysvětluje i úsporou, kterou přinesly. Dosahuje podle něj více než dvou milionů korun.