Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějov nesportuje. Změňte včas financování, varuje politiky expert

  16:21aktualizováno  16:21
Sportovci z Prostějova dlouhodobě dosahují velkých úspěchů. Zdejší tenisový klub vychoval hvězdy jako Tomáše Berdycha či Petru Kvitovou, volejbalistky jsou nejlepší v zemi a na špici patří i basketbalisté či boxeři. Příklady však zřejmě moc netáhnou. Podle údajů České unie sportu zde totiž sportuje podprůměrné množství lidí.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Česká unie sportu zastřešuje na Prostějovsku v osmdesátce tělovýchovných jednot nebo svazů téměř 10 tisíc sportovců.

Představuje to širokou paletu sportů od fotbalu přes orientační běh, horolezectví, plavání nebo atletiku až po šachy. V přepočtu sportovců na tisíc obyvatel je však Prostějovsko jedním z nejhorších míst v zemi.

„Přestože jdou v Prostějově na sport nemalé prostředky, podíl aktivních sportovců je jeden z nejmenších v republice. Chyba patrně nebude v celkové výši, ale v účelnosti a efektivitě vynakládaných peněz,“ uvedl politolog Jakub Lysek z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Zabývá se statistikou a kvantitativním výzkumem a analyzoval data České unie sportu.

„Každý politik před volbami slibuje podporu sportu a v zastupitelstvu při projednávání jakékoliv dotace panuje bouřlivá debata. Jenže výsledky se ne a ne dostavit,“ konstatuje Lysek v dokumentu, který zpracoval společně s Adrianou Hlouškovou z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Vůbec nejmenší podíl sportovců v České republice je v regionech Ústecko a Ostravsko, postižených nízkými mzdami, nezaměstnaností, kriminalitou nebo velkou mírou rozvodovosti.

Na stejné úrovni je Prostějov a překvapivě rovněž Brno a Jihlava. Například na Opavsku a Uherskohradišťsku sportuje až třikrát víc lidí na tisíc obyvatel než v Prostějově, dvakrát větší podíl má ovšem i Přerovsko, Jesenicko a Olomoucko a o polovinu víc sportovců je i na Šumpersku.

Katastrofální výsledky Prostějova zarazily náměstkyni primátorky Ivanu Hemerkovou. Rada se shodou okolností nedávno zabývala materiálem ministerstva školství připravovaným pro vládu, ve kterém čísla vycházela stejně jako v analýze.

Kolik jde na sport?

V rozpočtu města je pro letošek na tělovýchovu připraveno téměř 31 milionů. Jde o 3,6 procenta z rozpočtu. Kromě přímých dotací do sportu tyto peníze půjdou také na provoz sportovních zařízení a na volný čas a zájmovou činnost mládeže.

„Zarazilo nás to. Při rozdělování dotací do sportu se proto v letošním roce chceme pečlivě zabývat tím, jakou mají žadatelé členskou základnu,“ řekla Hemerková.

V roce 2015 město rozdělilo téměř 17 milionů korun dotací na sport a podle Hemerkové to odpovídá situaci v Opavě nebo třeba v Mostě, který byl vyhlášen městem sportu a kde se náměstkyně byla podívat.

Hemerková rovněž namítá, že všichni sportovci nejsou členy České unie sportu, takže čísla mohou být zkreslená. „V žádném případě si nemyslím, že v Prostějově sportuje méně dětí než kdekoliv jinde. Spíš si myslím, že je tady hodně klubů, které nejsou registrovány,“ tvrdí.

Dotace na VIP sporty jsou

To však odmítá předseda okresního sdružení České unie sportu v Prostějově Boris Vystavěl.

„Jsou zde jednoty, které stojí mimo. A možná až padesát procent sportovců není členem unie. Ale v tomto Prostějov není výjimkou. Je to tak po celé republice, někde dokonce více, někde zase méně,“ prohlásil Vystavěl.

Z unie nedávno vystoupila například početná TJ OP Prostějov, na druhé straně do ní zase vstoupili boxeři z DTJ Prostějov. Jediná odchylka je podle Vystavěla v tom, že na Prostějovsku jsou aktivnější sokoli.

Lysek je přesvědčený, že politici v regionu by měli výraznou část finančních toků přesměrovat do mládežnického sportu.

„Okolní města mohou závidět slavné tenisty, nicméně co se týče podpory masového sportu, situace Prostějova bohužel záviděníhodná není. Financování sportu by mělo být transparentní s jasnými pravidly, aby každý sportovní klub věděl, na jaké peníze má nárok. V opačném případě se z Prostějova stane město s nejvyššími výdaji na sport na obyvatele, kde ale nikdo nesportuje,“ varuje.

Systém rozdělování dotací do sportu v Prostějově dlouhodobě kritizuje i prostějovská opozice. Z průzkumu, který si udělala, vyplývá, že takzvané VIP sporty jako tenis, volejbal či hokej jsou v žádostech o dotace úspěšné ze 70 procent. Sporty druhé kategorie pak z poloviny a zbytek z 10 procent.

„V každém případě lze říct, že dotace, které mají kluby nejblíž, což jsou peníze z města a kraje, mají zásadní vliv na to, jaká je organizovanost sportovních klubů,“ tvrdí opoziční zastupitel, člen sportovní komise města a dlouholetý trenér mládeže plavání Aleš Matyášek z TOP 09.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Alkohol a kouření mládež tolik neláká. Agresivita roste, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

Přes dva tisíce žáků a studentů zapojili psychologové z olomoucké univerzity do výzkumu rizikových aktivit mládeže....

Zloději ukradli z kostela pamětní desky mecenáše i dlouholetého faráře

Zloději ukradli během měsíce z kostela v Tištíně na Prostějovsku dvě pamětní...

Po zlodějích nemajících úctu ani ke kostelu pátrají už několikátý týden marně policisté z Prostějovska, kde z jednoho z...

Najdete na iDNES.cz