Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Debatu o Šantovka Tower plnily emoce, často znělo slovo demagogie

  11:44aktualizováno  11:44
Spojení s demagogií, bouřlivý potlesk, nedůvěra v nestrannost olomouckého primátora. To vše zaznělo při diskusi o plánovaném mrakodrapu na Šantovce. Pětasedmdesátimetrová Šantovka Tower dle kritiků zničí panorama Olomouce, protože má stát příliš blízko památkové rezervace.

Debaty o plánu na stavbu třetího olomouckého mrakodrapu se zúčastnila více než stovka lidí. Kritici si přinesli i nesouhlasný transparent. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Sál olomouckého Vlastivědného muzea byl ve středu večer při debatě o plánu na stavbu budovy nabitý. Zhruba 140 židlí nestačilo, mnozí lidé stáli podél stěn. Podle intenzity potlesku, jímž publikum odměňovalo jednotlivé řečníky, byli v sále hlavně odpůrci stavby. Objevil se zde i transparent s přeškrtnutým mrakodrapem.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Vizualizace budoucí podoby výškové budovy, jež má vyrůst v nově vznikající čtvrti Šantovka.

Proti věžáku na Šantovce se, coby jeden z řečníků, jasně postavil olomoucký historik a teoretik umění a architektury Rostislav Švácha. Místo, na němž má Šantovka Tower vyrůst, označil za nebezpečné pro olomoucké panorama.

"Panoramata dávají našim historickým městům jedinečnost, vznikala stovky let. Nejde je rychle napodobit, ale bohužel jdou velmi rychle zničit a výškovými stavbami narušit. Pokud by všude začaly vyrůstat mrakodrapy, vypadala by všechna města stejně. Proto já jsem osobně proti tomu, aby se v historických městech nějaké mrakodrapy stavěly," vysvětlil Švácha.

Své argumenty proti věžáku na Šantovce uváděl během večera se zaujetím v hlase, občas se v něm objevil i emotivní podtón.

Tato stavba si nezaslouží být postavena, řekl šéf památkářů

Na stejné straně pomyslné barikády pak v diskusi, kterou moderoval olomoucký politolog Pavel Šaradín, stál František Chupík, ředitel olomoucké pobočky Národního památkového ústavu.

"Mrakodrap, který je zde prezentován, nenese žádné hodnoty, a proto si nezaslouží být postaven," vyzdvihnul rázně Chupík. Tato slova od něj zazněla poté, co zazněla úvaha, že společensky významné stavby typu muzeí či knihoven mají jisté právo být výrazné a zasahovat tak svojí architekturou do rázu svého okolí.

Třetím diskutujícím byl olomoucký primátor Martin Novotný. "Svoji roli v tomto tématu, přestože jsem obviňován coby zastánce tohoto projektu, vidím v demystifikaci. Mýtů kolem něj je celá řada," uvedl Novotný.

Nálepky obhájce věžáku se však Novotný zbavoval jen těžce. Zřejmé to bylo jak z vesměs vlažného potlesku, jehož se za svá vyjádření dočkal, tak i z pochybností, s nimiž přišel jeden z diváků Jiří Středa.

"Bojím se, že stejně zvítězí hrubá síla developera. Mám obavu, že vy jim, pane primátore, půjdete na ruku," svěřil se Středa a sklidil bouřlivý aplaus. Překonal ho vzápětí snad jen ten pro Šváchu, který emotivně dodal: "Věřím panu primátorovi, že projekt tohoto mrakodrapu zastaví." Z publika se ozval smích.

Mezi nejpoužívanější slova patřila demagogie

Jedním z nejskloňovanějších slov byla během debaty demagogie. Jako první jej použil Novotný při komentáři Šváchovy úvodní prezentace.

"I v té prezentaci byla jistá forma zkratovitosti a snad i demagogie," navázal primátor na své hodnocení debaty o Šantovka Tower. Šváchovi vytknul, že nejprve publiku promítl veduty s pohledy na Olomouc z konce 17. a 18. století a hned poté ukázal současné fotografie pořízené z věží radnice či kostelů, do nichž zakreslil plánovaný věžák.

"Jakákoli stavba viděná z těchto staveb bude vidět a vynikne, jelikož se díváme z výšky, a navíc směrem ven z historické části města," doplnil Novotný. Spojení demagogie se Šváchou pak do diskuse přinesl mimo i jeden z diváků.

"Mohu vás ubezpečit, že všechna moje tvrzení jsou odborně podložena," hájil se historik architektury a připustil, že někoho mohou mást emoce, jež do svých vyjádření občas vkládá. Ty pak ještě po skončení debaty doznívaly i v hloučcích diskutujících.Nejčtenější

Učitelka podruhé vyhrála konkurz na ředitelku, radní znovu vybrali jinou

Ilustrační snímek

Déja vu plné zklamání a rozčarování zažila v uplynulých dnech učitelka Kateřina Nétková ze Zábřehu na Šumpersku....

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...Olomoucký kouč Jílek: Vepřek by se měl chovat jinak, Pilař bude lepší

Olomoucký trenér Václav Jílek během pohárového utkání proti Kajratu Almaty.

Pohárová premiéra v roli hlavního trenéra pro něj dopadla dobře. "Myslím, že jsme ve finále vytěžili velmi dobrý...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...

Další z rubriky

Linku 158 zdržují stížnosti na pořad v televizi, žádosti o odvoz i nadávky

Ilustrační snímek

Až čtyři desítky zbytečných hovorů musí v průměru každý den vyřídit policisté sloužící na olomouckém krajském operačním...

Firmy kvůli vedru krátí směny, výroba v horku klesá až o desetinu

Mohelnická Hella Autotechnik bude nyní dodávat světlomety k vozům BMW.

Voda, iontové nápoje, nealko pivo či nanuky zdarma. K tomu kratší směny, častější přestávky a někde dokonce i sprchy....

Muž chtěl mladé lupiče uchlácholit cigaretou, popálili ho a zbili

Ilustrační snímek

Dva mladé lupiče-recidivisty se podařilo v uplynulých dnech dopadnout policistům z Přerova. Dva mladíci, z nichž jeden...

Najdete na iDNES.cz