Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Debatu o Šantovka Tower plnily emoce, často znělo slovo demagogie

  11:44aktualizováno  11:44
Spojení s demagogií, bouřlivý potlesk, nedůvěra v nestrannost olomouckého primátora. To vše zaznělo při diskusi o plánovaném mrakodrapu na Šantovce. Pětasedmdesátimetrová Šantovka Tower dle kritiků zničí panorama Olomouce, protože má stát příliš blízko památkové rezervace.

Debaty o plánu na stavbu třetího olomouckého mrakodrapu se zúčastnila více než stovka lidí. Kritici si přinesli i nesouhlasný transparent. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Sál olomouckého Vlastivědného muzea byl ve středu večer při debatě o plánu na stavbu budovy nabitý. Zhruba 140 židlí nestačilo, mnozí lidé stáli podél stěn. Podle intenzity potlesku, jímž publikum odměňovalo jednotlivé řečníky, byli v sále hlavně odpůrci stavby. Objevil se zde i transparent s přeškrtnutým mrakodrapem.

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Vizualizace budoucí podoby výškové budovy, jež má vyrůst v nově vznikající čtvrti Šantovka.

Proti věžáku na Šantovce se, coby jeden z řečníků, jasně postavil olomoucký historik a teoretik umění a architektury Rostislav Švácha. Místo, na němž má Šantovka Tower vyrůst, označil za nebezpečné pro olomoucké panorama.

"Panoramata dávají našim historickým městům jedinečnost, vznikala stovky let. Nejde je rychle napodobit, ale bohužel jdou velmi rychle zničit a výškovými stavbami narušit. Pokud by všude začaly vyrůstat mrakodrapy, vypadala by všechna města stejně. Proto já jsem osobně proti tomu, aby se v historických městech nějaké mrakodrapy stavěly," vysvětlil Švácha.

Své argumenty proti věžáku na Šantovce uváděl během večera se zaujetím v hlase, občas se v něm objevil i emotivní podtón.

Tato stavba si nezaslouží být postavena, řekl šéf památkářů

Na stejné straně pomyslné barikády pak v diskusi, kterou moderoval olomoucký politolog Pavel Šaradín, stál František Chupík, ředitel olomoucké pobočky Národního památkového ústavu.

"Mrakodrap, který je zde prezentován, nenese žádné hodnoty, a proto si nezaslouží být postaven," vyzdvihnul rázně Chupík. Tato slova od něj zazněla poté, co zazněla úvaha, že společensky významné stavby typu muzeí či knihoven mají jisté právo být výrazné a zasahovat tak svojí architekturou do rázu svého okolí.

Třetím diskutujícím byl olomoucký primátor Martin Novotný. "Svoji roli v tomto tématu, přestože jsem obviňován coby zastánce tohoto projektu, vidím v demystifikaci. Mýtů kolem něj je celá řada," uvedl Novotný.

Nálepky obhájce věžáku se však Novotný zbavoval jen těžce. Zřejmé to bylo jak z vesměs vlažného potlesku, jehož se za svá vyjádření dočkal, tak i z pochybností, s nimiž přišel jeden z diváků Jiří Středa.

"Bojím se, že stejně zvítězí hrubá síla developera. Mám obavu, že vy jim, pane primátore, půjdete na ruku," svěřil se Středa a sklidil bouřlivý aplaus. Překonal ho vzápětí snad jen ten pro Šváchu, který emotivně dodal: "Věřím panu primátorovi, že projekt tohoto mrakodrapu zastaví." Z publika se ozval smích.

Mezi nejpoužívanější slova patřila demagogie

Jedním z nejskloňovanějších slov byla během debaty demagogie. Jako první jej použil Novotný při komentáři Šváchovy úvodní prezentace.

"I v té prezentaci byla jistá forma zkratovitosti a snad i demagogie," navázal primátor na své hodnocení debaty o Šantovka Tower. Šváchovi vytknul, že nejprve publiku promítl veduty s pohledy na Olomouc z konce 17. a 18. století a hned poté ukázal současné fotografie pořízené z věží radnice či kostelů, do nichž zakreslil plánovaný věžák.

"Jakákoli stavba viděná z těchto staveb bude vidět a vynikne, jelikož se díváme z výšky, a navíc směrem ven z historické části města," doplnil Novotný. Spojení demagogie se Šváchou pak do diskuse přinesl mimo i jeden z diváků.

"Mohu vás ubezpečit, že všechna moje tvrzení jsou odborně podložena," hájil se historik architektury a připustil, že někoho mohou mást emoce, jež do svých vyjádření občas vkládá. Ty pak ještě po skončení debaty doznívaly i v hloučcích diskutujících.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Rozhledna na Velkém Kosíři začátek sezony nestihne, opravy se protahují

Dřevěná rozhledna na kopci Velký Kosíř na Prostějovsku, která je vysoká 25...

Do začátku turistické sezony se nepodaří otevřít rozhlednu na nejvyšším kopci v blízkosti Prostějova. Věž na Velkém...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Najdete na iDNES.cz