Debaty o plánu na stavbu třetího olomouckého mrakodrapu se zúčastnila více než

Debaty o plánu na stavbu třetího olomouckého mrakodrapu se zúčastnila více než stovka lidí. Kritici si přinesli i nesouhlasný transparent. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Debatu o Šantovka Tower plnily emoce, často znělo slovo demagogie

  • 11
Spojení s demagogií, bouřlivý potlesk, nedůvěra v nestrannost olomouckého primátora. To vše zaznělo při diskusi o plánovaném mrakodrapu na Šantovce. Pětasedmdesátimetrová Šantovka Tower dle kritiků zničí panorama Olomouce, protože má stát příliš blízko památkové rezervace.

Sál olomouckého Vlastivědného muzea byl ve středu večer při debatě o plánu na stavbu budovy nabitý. Zhruba 140 židlí nestačilo, mnozí lidé stáli podél stěn. Podle intenzity potlesku, jímž publikum odměňovalo jednotlivé řečníky, byli v sále hlavně odpůrci stavby. Objevil se zde i transparent s přeškrtnutým mrakodrapem.

Vizualizace budoucí podoby výškové budovy, jež má vyrůst v nově vznikající čtvrti Šantovka.

Proti věžáku na Šantovce se, coby jeden z řečníků, jasně postavil olomoucký historik a teoretik umění a architektury Rostislav Švácha. Místo, na němž má Šantovka Tower vyrůst, označil za nebezpečné pro olomoucké panorama.

"Panoramata dávají našim historickým městům jedinečnost, vznikala stovky let. Nejde je rychle napodobit, ale bohužel jdou velmi rychle zničit a výškovými stavbami narušit. Pokud by všude začaly vyrůstat mrakodrapy, vypadala by všechna města stejně. Proto já jsem osobně proti tomu, aby se v historických městech nějaké mrakodrapy stavěly," vysvětlil Švácha.

Své argumenty proti věžáku na Šantovce uváděl během večera se zaujetím v hlase, občas se v něm objevil i emotivní podtón.

Tato stavba si nezaslouží být postavena, řekl šéf památkářů

Na stejné straně pomyslné barikády pak v diskusi, kterou moderoval olomoucký politolog Pavel Šaradín, stál František Chupík, ředitel olomoucké pobočky Národního památkového ústavu.

"Mrakodrap, který je zde prezentován, nenese žádné hodnoty, a proto si nezaslouží být postaven," vyzdvihnul rázně Chupík. Tato slova od něj zazněla poté, co zazněla úvaha, že společensky významné stavby typu muzeí či knihoven mají jisté právo být výrazné a zasahovat tak svojí architekturou do rázu svého okolí.

Třetím diskutujícím byl olomoucký primátor Martin Novotný. "Svoji roli v tomto tématu, přestože jsem obviňován coby zastánce tohoto projektu, vidím v demystifikaci. Mýtů kolem něj je celá řada," uvedl Novotný.

Nálepky obhájce věžáku se však Novotný zbavoval jen těžce. Zřejmé to bylo jak z vesměs vlažného potlesku, jehož se za svá vyjádření dočkal, tak i z pochybností, s nimiž přišel jeden z diváků Jiří Středa.

"Bojím se, že stejně zvítězí hrubá síla developera. Mám obavu, že vy jim, pane primátore, půjdete na ruku," svěřil se Středa a sklidil bouřlivý aplaus. Překonal ho vzápětí snad jen ten pro Šváchu, který emotivně dodal: "Věřím panu primátorovi, že projekt tohoto mrakodrapu zastaví." Z publika se ozval smích.

Mezi nejpoužívanější slova patřila demagogie

Jedním z nejskloňovanějších slov byla během debaty demagogie. Jako první jej použil Novotný při komentáři Šváchovy úvodní prezentace.

"I v té prezentaci byla jistá forma zkratovitosti a snad i demagogie," navázal primátor na své hodnocení debaty o Šantovka Tower. Šváchovi vytknul, že nejprve publiku promítl veduty s pohledy na Olomouc z konce 17. a 18. století a hned poté ukázal současné fotografie pořízené z věží radnice či kostelů, do nichž zakreslil plánovaný věžák.

"Jakákoli stavba viděná z těchto staveb bude vidět a vynikne, jelikož se díváme z výšky, a navíc směrem ven z historické části města," doplnil Novotný. Spojení demagogie se Šváchou pak do diskuse přinesl mimo i jeden z diváků.

"Mohu vás ubezpečit, že všechna moje tvrzení jsou odborně podložena," hájil se historik architektury a připustil, že někoho mohou mást emoce, jež do svých vyjádření občas vkládá. Ty pak ještě po skončení debaty doznívaly i v hloučcích diskutujících.